13.8V 10A Smps [Test Ettim]

Başlatan gevv, 23 Aralık 2006, 21:45:36

gevv

Evet nihayet bitti:)
pcb -sema indir

Testlerde lamba kullandım  uzun testler sonucu sorunsuz calıstı tabiki fanda kullandım fansız kullanmanızı tavsiye etmeme alınan güç yüksek dogal olarak ısıda:)  enson 11.4 amperde denedim  (resim 2)devreyi 15 volta karad yükseltip kullanabilirsiniz  bunun için TL494 Pin 1 deki R38 direnci 2,4k olacak + R40 direncide 13k olmalı

Devrede koruma için Akım Trafosu kullanılmıstır benim surucu trafomun içinde sarılı idi  primerden cekilen akıma göre akım trafosunun sekonderinde olusan voltaj yukseliyor ve belirlenen volt gecilince koruma devresi olaya müdahale ediyor:)  R31  direnci ile ayarlayabilirsiniz

devrede ayrıca voltaj yukselmesi durumu içinde koruma var 15 volt için R40 direncinin degerini degiştirme sebebimiz buydu devre bu haliyle 15v gecince korumaya gecer  devredeki surucu ve cıkış trafosu PC powersupply den alındı cıkıstadaki bobinde oyle bu bobinin 5v ucları kullanıldı   cıkıs trafosunda ise sadece 12v ucları    

şimdilik bu kadar aslında uzun uzun detaya girerim ama yorgunum:) kafanıza Takılan bişiler olursa yazın kolay gelsin
yakında bu devrenin 20 amper modifiye hali ve 2x30 10a -- 60v 5a-- 2x50v 10a  smpsler ile gelecegim:)

otm

merhaba
güzel bir devreye benziyor ancak bu devrenin çalıştığına eminmisiniz? Çıkışı besleyen tr2 trafosu 1uF/250v kondansatore bağlı akımı nereden alıyor?

fahri-

merhabalar,
devrenin 220V girişinde köprü diyot bağlantısında da problem var.sanırım hatalı çizilmiş

ise

gevv arkadaşımızın çizdiği şemadaki yapı bilgisayar güç kaynaklarındaki devre yapısının hemen hemen aynısı. köprü çiziminde bir hata olmuş.

gevv

semadaki yalnıslıkları duzelttim  pcbde eklendi

rree

Güzel bir çalışma olmuş. Dikkatimi çeken TL494   ilk beslemeyi nereden alıyor.  Akım ve gerilim değerlerini yükselterek  kaynak makinası yapabilirmiyiz.  Yapmış  olduğunuz half bridge tekniği ile  mümkünmü ?Yoksa Push-Pull  ,Full Bridge  tekniklerimi gerekir?

otm

Alıntı yapılan: "gevv"semadaki yalnıslıkları duzelttim  pcbde eklendi

hala eksiklikler var çizimde.tr2 trafosu 1uF kondansatore bağlı görünüyor 10 amperi bu kondansator üzerindenmi çekiyor.?

suphi

10 amperi 1 uF geçirmiyor. Dikkat edilirse DC 220 (311V yarım köprü ye bağlı)  Hem burada frekans yüksektir.  ve akım 10 A değildir. Şaşılacak bir durum yok. Elektronik balastları inceleyebilirsiniz.

Bana eksik görünen kısım ise şu: Sistemin çalışmaya başlayabilmesi için TL94 ve lm393 için bir  başlangıç beslemesi  olması gerekir. Bu besleme normalde watlı bir direnç ve zener ile DC 311 volt üzerinden sağlanabilir. Sonra kendi ürettiği 13. volt gerilimi kullanabilir.

Şemada TL94 ve lm393 ün dc beslemesi nereden geliyor belli değil.

ise

mje13007 nin ayağındaki 330k direnç ilk kalkınımı sağlar bu sayede düşük bir akım geçer çıkıştaki gerilim ise kontrolsüzdür( enyüksek seviyede) . tr2 de belli bir voltaj meydana geldikten sonra tl494 için besleme gerilimi gelir. çıkış voltajı kontrollü olarak üretilmeye başlar.
@otm
lc rezonans tank devreleri gibi düşünebiliriz. yüksek frekans yüksek güç üreteçlerin hemen hemen hepsinde aynı mantık geçerlidir.

suphi

İlk tetiklenme sağlandı ve osilasyon başladı diyelim. Şİmdi TL94'ün beslemesi nereden gelecek acaba? Şemadan bu anlaşılamıyor. Belki çıkıştaki 13 volttan bir diyot ile bağlanması gerekir. diyecektim ki benzer bir şeyin olduğunu gördüm. 12 nolu bacaktan girmiş. buraya bakmak lazım. ne için

gevv

beslemeyi işaretledim kırmızı halkada

hunter

Merhaba gevv,

Uzun süreli test ettiğinize göre oldukça güzel bir çalışma olmuş tebrikler..
Sanirim bunun yapilmasi icin trafo ve bobin bilgileri gerekli onlar olmadan seyretmekten başka birşey yapilamaz :)
Tekrar teşekkürler iyi çalışmalar.

suphi

bobin vs. şemanın altındaki siteden temin edilebilir. :D

hunter

yazmadan once siteye girdiniz mi?

gevv

Alıntı yapılan: "hunter"Merhaba gevv,

Uzun süreli test ettiğinize göre oldukça güzel bir çalışma olmuş tebrikler..
Sanirim bunun yapilmasi icin trafo ve bobin bilgileri gerekli onlar olmadan seyretmekten başka birşey yapilamaz :)
Tekrar teşekkürler iyi çalışmalar.
standart pc powersuply trafoları birtek  extra  akım trafosu  ekleyeceksiniz

ben eklemedim cunki surucu trafomda orjinal olarak içinden sarılı idi