ışın bariyerleri

Başlatan taless, 26 Aralık 2006, 20:56:13

taless

selam
LM555 ENTEGRESİ İLE BİR OSİLATÖR DEVRESİ YAPTIM VE BU OSİLATÖR DEVRESİNİN ÇIKIŞINI 4013 D FLİP FLOP ÇIKIŞINA VERDİM. FLİP FLOP ÇIKIŞINI DA PULS LERİN YÜKSELEN KENARINDA BİR TRANSİSTÖRÜ SÜRMEK İNEN KENARINDADA DİĞER TRANSİSTÖRÜ SÜRMEK İÇİN 40106 HEX INVERTİNG SCHMITT TRIGGER DEVRESİNE UYGULADIM.FAKAT ELEKTRONİK WORKBENCH TE SİMÜLASYON YAPINCA 40106 NIN ÇIKIŞLARINDAN BİRİNDE SADECE DC GERİLİM VAR DİĞER ÇIKIŞINDA İSE DARBELİ GERİLİM VAR . SORUN NERDE TAM OLARAK ÇÖZEMEDİM. BİRDE BU DEVRENİN ÇALIŞMA MANTIĞI TAM OLARAK DOĞRUMU VERDİĞİM DEĞERLER TAM OLARAK DOĞRUMU BİLMİYORUM.AMACIM İKİ IŞIN VERİCİLİ TEK FOTO ALICILI GÜVENLİK IŞIN BARİYERİ YAPMAK.AMA İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMADIM. BU KONUDA YARDIMCI OLACAK ARKADAŞLAR BEKLİYORUM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

z

10n yada 56K degerini dusurup bir daha dene. Yada 555 frekansini dusur.

Eger calisirsa nedenini oyle aciklayalim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

taless

hocam bu sorunu düzelttim. fakat bu devreyi kendim biraz araştırmayla tasarlamama rağmen çalışma mantığını anlayamadım.4013  d tipi flip flopu hocam tavsiye etti ama mantığını anlayamadım. birde bu devrede 555 osilatör devresinin darbe süresini seçtiğimiz LED e göremi belirleyecez.LED olarak IR LED (LNA2904L GaAs )seçtim.555 in ürettiği pulsler LED için uygunmu acaba.

z

Bir onceki mesajimdaki onerinin mantikli olmadigini farkettim. Devrenin her durumda calismasi lazim. Kullandigin simulator 40106 nin besleme voltajinin olmayisina kiziyor olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

taless

bu konuda yardımcı olacak kimse yokmu bana.tasarladığım devre doğrumu acaba.çok az olan elektronik bilgisi ile tasarladım.555 entegresinin ürettiği puls ler LED için uygunmu acaba.foto alıcının diğer ortamlardan etkilenmemesi için modülasyon olayını nasıl gerçekleştiricem.modülasyon işin içine girerre 4013 ve 40106 entegresi yine kullanılacakmı. bu konuda yardımcı olacak arkadaşlar bekliyorum.iyi çalışmalar...

murbay

Tales kardeşim,
Öncelikle devrede 4013 kullanmanın bir amacı yok. D ff burada 555'in ürettiği frekansı 2 ye böler. Neden bölmek istiyorsun bilmiyorum?

40106 schmitt özellikli İnverter (değilleyici) entegresi. Schmitt inverter ile iki ayrı kare dalga üreteci yapmışsın. Ancak kondansatör ve dirençler aynı olduğu için frekanslarıda aynıdır.

Transistörlerin beyzindeki dirençlari 1k yapıp yeniden dene.
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

mhk

Modülasyonlu sürmenin bir amacıda , dış ışık etkilerinden sistemi arındırmaktır. Bu yüzden bu tip sistemlerde modülasyon kullanmak mantıklı olacaktır. Sistem teorisi üzerinde biraz yazayım. Verici IR diyot için 10-30 Khz arası kare dalga ile direk sürebilirsin. Önemli olan alıcı kısmı. Alıcıda fototransistör kullanıldığını varsayarsak ,normal ışıktan da etkileneceği aşikardır. Bu yüzden fototransistör çıkışına 100-150 pF arası kondansatör bağlayıp, çıkan sinyali opamp ile yükselttikten sonra (Normalde verici IR diyottan dolayı gelen sinyal ,ac bileşenli sinyal olacağı için ) DC'ye çevirip herhangi bir kontrol elemanına , mikroişlemciye vs girilebilir. Benim tasarladığım sistemde , verici kısmında lüks olmasına karşın mikroişlemci kullandım. Mikroişlemci çıkışını transistör ile güçlendirip IR diyot sürdüm. Bunun tek görevi yaklaşık 20-25 Khz lik yaklaşık kare dalga (PWM 'e benzediği için böyle yazdım ) sinyali IR led'e vermekti. Alıcı kısmı ise fototransistör ve çıkışına bağlanan küçük değerli kondansatör, yükselteç , doğrultucu ve filtre. Ben bu sistemden  4 adet yapıp üst üste getirdiğimde ışın bariyerine benzer bir sistem elde etmiş oldum. Alıcı kısımda kullanılan opamplar'ın çıkışlarını (Doğrultulup filtreden geçtikten sonra ) kontrol elemanına yada bir mikroişlemciye girerseniz  , tepki süresi olası ani ışık değişimleri vs gibi etkileride en aza indirmiş olursunuz.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

frkcn

Alıntı yapılan: "bunalmis"Bir onceki mesajimdaki onerinin mantikli olmadigini farkettim. Devrenin her durumda calismasi lazim. Kullandigin simulator 40106 nin besleme voltajinin olmayisina kiziyor olabilir.

;)
Bugün ömrümün geride kalan son günü...

taless

ilginiz için sağolsun
schmitt trigger de sinyali ikiye bölmemin nedeni sinyalin yükselen kenarında IR ledin birini inen kenarında ise diğerini sürmek.ama bu şekilde doğrumu olur emin değilim.modülasyon işlemide daha sağlıklı olacaktır fakat kafama takılan bir soru var.555 osilatörünün ürettiği frekans 38 khz olacak çünkü alıcı modülümü 38 khz e duyarlı seçtim. fakat başka bir frekansa ihtiyacım varmı?picprojede araştırdığım kadarıyla 556 entegresi ile iki frekans üretmemiz gerekiyor.bunlardan biri modülasyon için diğeri ise fotoalıcı modülün çıkışındaki puls i oluşturmak için.doğrumu düşünüyorum acaba bu konuda.iyi çalışmalar...

taless

ilginiz için sağolsun
schmitt trigger de sinyali ikiye bölmemin nedeni sinyalin yükselen kenarında IR ledin birini inen kenarında ise diğerini sürmek.ama bu şekilde doğrumu olur emin değilim.modülasyon işlemide daha sağlıklı olacaktır fakat kafama takılan bir soru var.555 osilatörünün ürettiği frekans 38 khz olacak çünkü alıcı modülümü 38 khz e duyarlı seçtim. fakat başka bir frekansa ihtiyacım varmı?picprojede araştırdığım kadarıyla 556 entegresi ile iki frekans üretmemiz gerekiyor.bunlardan biri modülasyon için diğeri ise fotoalıcı modülün çıkışındaki puls i oluşturmak için.doğrumu düşünüyorum acaba bu konuda.iyi çalışmalar...