ULTRASONİK MESAFE ÖLÇÜMÜ[BİTTİ]

Başlatan XX_CİHAN_XX, 29 Aralık 2006, 15:50:24

omrbnk

Öncelikle ilgilenip cevap yazdığın için teşekkürler.Devreyi oluşturdum.Ancak lcd de tık yok. Tüm elemanlar yeni ve doğru şekilde aldım.Bağlantıları da şemadaki gibi aynen yaptım.Ancak dedğim gibi lcd de görüntü çıkmıyor.Çıkamadım işin içinden...

XX_CİHAN_XX

Donanımını , lcd ayaklarını kontrol et devre çalışıyor.Şemayla baskı devrenı bıre bır karsılastır.Lcd init oluyor mu mesela?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

e3

@ omrbnk, LCD'nin kontrast ayarını yapmazsan LCD'nin çalışmadığı kanaatine varabilirsin.VEE bacağına trimpotun orta ucunu, trimpotun diğer bir ucunu VCCye diğerini de GND'ye bağlayarak ayar yapacaksın.Kolay gelsin.
.eem.

omrbnk

Şu anda devreyi protoboardda deniyorum.Devre ölçüm yapıyor sanırım ama Lcd de kapkara görüntü var.Lcd ayarlarını tam ayarlayamadım.Devrenin pcb sini gönderebilir misiniz? İyi çalışmalar.

omrbnk

Arkadaşlar yanlış anlaşılmasın.Hazıra konmak istemezdim.Ancak yarına bu devreyi teslim etmem lazım.Ve yaptığım pcb nin çalışacağından da emin değilim.İlginize teşekkürler...

e3

Alıntı yapılan: "omrbnk"...ama Lcd de kapkara görüntü var...
Dediğim gibi LCD'ye kontrast ayarı yapman lazım, yoksa hiçbirşey okuyamazsın.İyi çalışmalar. ;)
.eem.

selvi

cihan arkadasin yaptigi projeyi bos bir alanda hareketli cisimler icin mesafe olcumu yapilabilir mi.cismin hiz siniri ne olabilir.dogru olcum elde etmek icin.ayriyeten milli saniyeler (ornegin:100ms) surelerle sinyal gonderip surekli bir okuma yapilabilir mi.yada ne tur degisiklikler gerekli.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

selvi

http://rapidshare.com/files/34463668/ultras.rar.html
 yukaridaki linkte cihan arkadasin projesinde hem cisimlerin mesafesi hemde portd giris olarak yonlendirilip ve bu girislere switch baglayarak bu degeri gececek cisim sayisi olarak onceden belirliyorum.daha sonra verici sensorun gonderdigi her ses sinyali alici sensore geldiginde portb,7 girisi lojik sifir oldugunda -tanimlanan say registeri onceden sifirlandi-  say registeri bir artiyor.say degeri portd degerine esitlendiginde cikis olarak yonlendirilen porta,2 lojik 1 oluyor.
  yaptigim bu degisiklik konusunda sizlerin dusuncelerini almak istiyorum.cunku bu projenin simulasyonu yapilamadiginda olusturdugum bu degisiklik pratikte sonuc verebilir mi.verdigim linkte asm-hex ve proteusda cizimi var.hex yuklendiginde portd degeri cisim sayisini belirliyor.portb,7 i lojik 1'e cektim.bir buton baglayarak sifira cektim.her butuna basmayi sesin cisme carpip aliciya gelmesi olarak dusundum.boyle proteusda calisiyor.pratikte nasil olur onu fazla bilemiyorum.

Susam

Bu devreyi deniyorum ama çalışmadı. Yapan arkadaşlar kodlarda bir hata olabilir mi? Lcd de görüntü kıpırdanma var ama yazılar yok çünkü...

selvi

infrared ile gecen cisimleri sayma programina iliskin fikrinizi almak istiyorum.verici ile alici birbirinden etkilenmeyecek sekilde yerlestirildikten sonra vericide butuna bastigimizda 38-40khz sinyalleri gonderiyoruz.bu sinyal surekli bosluga yonlendirilir.bu sinyali kesen bir cisim gectiginde aliciya isik gelip transistoru tetikleyecek transistor cikisindaki lojik degeri degisecek ve bu durumda sayac degeri 1 artacak.sormak istedigim sey vericinin gonderdigi isik bir cisim tarafindan kesildiginde bu isik yansiyarak aliciya geldiginde alicidaki transistorun cikis durumu bir cisim icin tek bir sefer mi degisiyor.sunun icin soruyorum vericinin gonderdigi sinyal kare dalga olmasi bu sinyallerin lojik1 ve lojik0  olmasi ve bir cisim gectiginde alicidaki transistor tetiklemesi bir kez mi yada daha fazla mi olur.cunku bu durum bir cisimi birden fazla cisimmis gibi algilayabilir.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "selvi"infrared ile gecen cisimleri sayma programina iliskin fikrinizi almak istiyorum.verici ile alici birbirinden etkilenmeyecek sekilde yerlestirildikten sonra vericide butuna bastigimizda 38-40khz sinyalleri gonderiyoruz.bu sinyal surekli bosluga yonlendirilir.bu sinyali kesen bir cisim gectiginde aliciya isik gelip transistoru tetikleyecek transistor cikisindaki lojik degeri degisecek ve bu durumda sayac degeri 1 artacak.sormak istedigim sey vericinin gonderdigi isik bir cisim tarafindan kesildiginde bu isik yansiyarak aliciya geldiginde alicidaki transistorun cikis durumu bir cisim icin tek bir sefer mi degisiyor.sunun icin soruyorum vericinin gonderdigi sinyal kare dalga olmasi bu sinyallerin lojik1 ve lojik0  olmasi ve bir cisim gectiginde alicidaki transistor tetiklemesi bir kez mi yada daha fazla mi olur.cunku bu durum bir cisimi birden fazla cisimmis gibi algilayabilir.

Vericinin gönderdiği modüleli sinyal alıcıya ulaştığında alıcının çıkışıda yine 38khz lik bir sinyal çıkarmaz sabit olarak konum değiştirir.Alıcının çıkışları genelde boştayken lojik1 konumundadır.38khz lik sinyal geldiğinde çıkış lojik 0 a düşer.Ve sinyal geldiği sürece 0 da kalır.Sinyal kesilince tekrar lojik1e döner.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

selvi

kuvvetli sensor kullanildiginda ultrasonik sensorler daha dogru olcum yapilacagini cihan hocamiz belirtmis.kuvvetli sensor yuksek frekans ta sesi iletmek midir?yada sensoru nasil guclendirecegiz.teşekkürler.

sezgin05

Ultrasonik sensör olarak kullanılan piezzoların sürülmesi oldukça hassastır. Güçlü olması diyafram alanının genişliğiyle ilgili bir durum olup kuvvetli piezzoyu sürmek tıpkı mosfet sürmek gibi diyebilirim.Yani sürmek yetmiyor aynı hızda susturmakda gerekiyor.Bunun için genelde sürmede kullanılan gerilim tersiyle (negatif yönde) susturulur.Yaygın olarak bu tür devrelerde bobin kullanılır.Bobin ile bir yönde beslenir ters yöndede şarj olmuş piezzo boşaltılır...

ycmy

mrb  aarkadaşlar bu projede daha kısa mesafeler öçülebilir mi acaba 3-4 mm gibi kısa mesafeler yapılabiliyorsa donanım ve yazılım olarak neler değişmeli

selvi

cihan arkadasin ultrasonik projesini yaptim.ama soyle bir durum ortaya cikti.devreye enerji verince lcd de  OLCUM ICIN,BUTUNA BASINIZ yaziyor.butuna basili tuttugumda OLCUM YAPILIYOR BUTUNA BASINIZ yazisi disinda farkli bir sey gozukmedi.sensorun ayak uclarindaki voltaji olctum.(butuna basili ildugunda).sensorun TX(verici) 2.37volt  RX(alici) 0.00volt   LM358P entegresinin ayak uclarindaki voltaj degerleri:1-2.50v,2-2.50v,3-2.50v,5-0.19v,6-3.65v,7-3.82v gosteriyor.vcc=5,05v  kristal degerleri:0.93-0.65v gosteriyor. 4Mhz ve 16F628A islemcisini kullandim.sensorlerin uzerinde birisinde T digeri uzerinde CTD yaziyor.isterken 40khz olarak istemistim.ugrasan yada sonuc alan arkadaslarin bilgilerine ihtiyacim var.bu sorunu nasil ortadan kaldirabilirim.teşekkürler...