2x16v smps

Başlatan gevv, 01 Ocak 2007, 12:32:43

gevv

Selam yine trafo sarma derdi olmadan bişiler yaptım:)  bu devre çok ugrastırdı beni 2x  ile ilk defa ugrasıyorum devreyi calıstırdım kısa testlerde yaptım sorun yok ama illaki hatalarım vardır  semayı incelerseniz hersey ortada:)  

normalde devrenin 30v  olan versiyonunda:) trafonun 0 ucunu kullanarak 2x16v kullanabilirim demiştim ama olmadı yukte voltaj coktu  degişik baglantılardenedim bir turlu olmadı enson bir opto kullanayım dedim :) bu sekilde sorunsuz calıstırabildim testler devam edecek   bu devreyi anfilerde kullanmayı dusunuyorum 2x16v ile calısacak bir suru guzel entegre var:) kullanacagım LM3886 daha onceleri x15v normal trafo ile kullanmıstım sonuc iyiydi bakalım smpsde durum nasıl olacak  

smpsde +  ve - kanaldan toplamda 12amp cektim bir kac degişiklik ile kanal basına 8amp ckilebilir neyse o kısıma daha var:)  yorumlarınızı eksik etmeyin Sevgiler Saygılar:)

z

Cok cikisli smps devrelerde her bir cikisi da reguleli hale getirmek cok zordur. Cikislar farkli farkli yuklerle yuklendiginde cikis voltajlari kayar.

Hangi cikistan geri besleme yapildi ise o cikis reguleli olurken digerlerinin voltaji yuke bagli olarak kayacaktir.

Verilen semada +/- cikistan geri besleme yapilmis olsada sorun devam edecektir.

Ornegin +/- 12 v olan sistemde cikislarin +12v, -12v olmasi ile cikislarin +14v, -8v olmasi ayni anlama gelir.

Bu probleme kismen engel olmak icin semada L1 ve L2 olarak gosterilen bobinler ayni karkasa sarilir.

Kendi uygulamalarimda cok cikisli smps devrelerinde cikislarim kritik devreleri besliyorsa geri besleme yapilmamis cikislara analog regulatorler ekliyorum.  Inceledigim bazi  yazicilarin guc kaynaklarinda +40V reguleli olarak uretilir. Diger voltajlar ise sekonder tarafinda +40V dan anahtarlamali regulatorlerle uretilir. PC lerde voltajlari ortak enduktans ile kullanma disinda ne yapildigini incelemedim.

Sekonderde kopru dogrultma ancak yuksek voltaj istenirse kullanilir. Dusuk voltaj-yuksek akim uygulamalarinda cift diyodlu yapiya gecilir. Ayrica bu diyodlarin kendi aralarinda match edilmis olmasi cok onemlidir. Aksi takdirde + ve - cycle da yuk primer tarafina dengesiz yuk dagilir ve peryodlar asimetrik olur bu da trafonun doyuma gitme riskini artirir.

Asiri akimi algilayan devrede dogrultma kapasitesinin ve seri direnclerinin buyuk zaman sabitine sahip olmasi da bir risk olusturur. Bu koruma ancak ve ancak yavas yavas tehlike sinirina yaklasan akimlar icin koruma saglar. Aniden olusacak kisa devre yada asiri akimlarda bir kac cycle boyunca sistem zorlanacaktir bu zorlama da anahtarlama elemanlarinin hayatina mal olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gevv

Alıntı yapılan: "bunalmis"Cok cikisli smps devrelerde her bir cikisi da reguleli hale getirmek cok zordur. Cikislar farkli farkli yuklerle yuklendiginde cikis voltajlari kayar.

Hangi cikistan geri besleme yapildi ise o cikis reguleli olurken digerlerinin voltaji yuke bagli olarak kayacaktir.

Verilen semada +/- cikistan geri besleme yapilmis olsada sorun devam edecektir.

Ornegin +/- 12 v olan sistemde cikislarin +12v, -12v olmasi ile cikislarin +14v, -8v olmasi ayni anlama gelir.

Bu probleme kismen engel olmak icin semada L1 ve L2 olarak gosterilen bobinler ayni karkasa sarilir.

Kendi uygulamalarimda cok cikisli smps devrelerinde cikislarim kritik devreleri besliyorsa geri besleme yapilmamis cikislara analog regulatorler ekliyorum.  Inceledigim bazi  yazicilarin guc kaynaklarinda +40V reguleli olarak uretilir. Diger voltajlar ise sekonder tarafinda +40V dan anahtarlamali regulatorlerle uretilir. PC lerde voltajlari ortak enduktans ile kullanma disinda ne yapildigini incelemedim.

Sekonderde kopru dogrultma ancak yuksek voltaj istenirse kullanilir. Dusuk voltaj-yuksek akim uygulamalarinda cift diyodlu yapiya gecilir. Ayrica bu diyodlarin kendi aralarinda match edilmis olmasi cok onemlidir. Aksi takdirde + ve - cycle da yuk primer tarafina dengesiz yuk dagilir ve peryodlar asimetrik olur bu da trafonun doyuma gitme riskini artirir.

Asiri akimi algilayan devrede dogrultma kapasitesinin ve seri direnclerinin buyuk zaman sabitine sahip olmasi da bir risk olusturur. Bu koruma ancak ve ancak yavas yavas tehlike sinirina yaklasan akimlar icin koruma saglar. Aniden olusacak kisa devre yada asiri akimlarda bir kac cycle boyunca sistem zorlanacaktir bu zorlama da anahtarlama elemanlarinin hayatina mal olabilir.

Yorumunuz içini çook Tesekkurler bunalmis  Abi

""Verilen semada +/- cikistan geri besleme yapilmis olsada sorun devam edecektir."""  demişsiniz +  ve -  kanallara esit yuk bagladım sorun olmadı voltajlar sabit  ama opto ile yaptıgım geri besleme sizce nasıl yapmam gereken degişiklikler varmı yada baska bir yontem?

birde bu devreyi surucu trafo olmadan direk primerden surerek yapabilirmiyim

z

Gerek yüksek sayılabilecek base akımlarını sağlaması gerek negatif bias sayesinde transistörleri hızlı şekilde kesime geçirme özelliği, trafolu sürümü hem cazip hem de ekonomik kılmaktadır.

Yanlış hatırlamıyorsam HP nin opto tipi güç transistör sürücüleri var.

IRF nin de belki bu tip sürücüleri vardır. IR2110 denenebilir. Fakat çip için alışılmışın dışında negatif kaynak kullanılması kesim sürelerinin kısalması için gerekecektir. Ancak startup devresini yeni baştan ele almak gerekebilir.

Opto tipi geribesleme yapıldığında devreyi şu şekilde deneyebilirsiniz.

SMPS in 220V girişine voltaj uygulamayın,  SMPS çipini harici olarak besleyin.

SMPS çıkışına voltajı ayarlı bir güç kaynağı bağlayın.  Opto çıkışından SMPS çipine giden hattaki voltajı voltmetre ile izleyin.

(Genelde SMPS çipleri 5V referans kullanır. Sizin çipe bakmadım, diyelimki referans voltajının değeri Vref olsun.)

SMPS Çıkış voltajını ayarlı kaynaktan  ayarlayarak olması gereken değer civarına getirdiğinizde opto, SMPS çipine Vref kadar voltaj üretmelidir. Çıkış voltajındaki küçük değişiklikler geri besleme bacağında lineer değişimlere neden olmalıdır.

Yani geribesleme düzeneği lineer çalışmalıdır. (Genelde on-off çalıştığı şeklinde yanlış bilinir)

PC için tasarlanmış endüktans ve filitre kapasitelerini söküp farklı değerli olanlarla değiştirdiğinizde kompanzasyon devresini yeni baştan ele almak gerekir. Bunun için, kullanılan çipin uygulama notlarında kompanzasyonun nasıl yapılacağı, eleman değerlerin  nasıl hesaplanacağı anlatılır.

Daha önce de bahsettiğim gibi çok çıkışlı güç kaynaklarının çıkışları tek bir nüveye sarılmış bobinlerden geçirilerek kulanılır. Bu teknikte yüklenen çıkışta oluşan  akım değişiklikleriyle diğer çıkışların da etkilemesini sağlar.

Bunun dışında başka teknik varmı bilmiyorum.

gevv

yorumlarınız için Tesekkurler bir kac sorum daha var:)

kontrol devresinin saselerini  0 uctan aldım sorun olurmu ? -v denmi alsam?

z

Çıkıştan yapılan geribesleme optik izolasyonlu olduğu için besleme şasesinin 0 yada - olması çok önemli değil.

Ancak;

- şase durumunda IC beslemeniz ve MOS sürücü devreleriniz 2 kat büyük voltajla beslenecek. Bu sorun yaratabilir.

Öte yandan - şase kullanırsanız geri besleme yolundaki optodan kurtulmak mümkün olur. (Fakat opto, TL431 ve mevcut TL494 hata amplifikatörü kazancı hesaplanıp bütün kazanç TL494 ile sağlanmalıdır. Demek istediğim R38 ve R52 yeniden gözden geçirilmeli.)

+/- çıkışları dengesiz yüklediğinizde neler olup bitiyor test edebildinizmi?

gevv

Alıntı yapılan: "bunalmis"Çıkıştan yapılan geribesleme optik izolasyonlu olduğu için besleme şasesinin 0 yada - olması çok önemli değil.

Ancak;

- şase durumunda IC beslemeniz ve MOS sürücü devreleriniz 2 kat büyük voltajla beslenecek. Bu sorun yaratabilir.

Öte yandan - şase kullanırsanız geri besleme yolundaki optodan kurtulmak mümkün olur. (Fakat opto, TL431 ve mevcut TL494 hata amplifikatörü kazancı hesaplanıp bütün kazanç TL494 ile sağlanmalıdır. Demek istediğim R38 ve R52 yeniden gözden geçirilmeli.)

+/- çıkışları dengesiz yüklediğinizde neler olup bitiyor test edebildinizmi?

- sase kullanınca optoya gerek kalmıyo ama bu sefer kucuk yukte bile himen cokuyo voltaj calısmıyo sistem

z

Ne yapılması gerektiğini yazmıştım.

Alıntı YapÖte yandan - şase kullanırsanız geri besleme yolundaki optodan kurtulmak mümkün olur. (Fakat opto, TL431 ve mevcut TL494 hata amplifikatörü kazancı hesaplanıp bütün kazanç TL494 ile sağlanmalıdır. Demek istediğim R38 ve R52 yeniden gözden geçirilmeli.)

Çip kataloğuna baktım kazancı 2-3 nolu pinler arasına bağlayacağınız dirençle ayarlamalısınız.

R38-R52 voltaj değeri üzerinde etkili.

gevv

Alıntı yapılan: "bunalmis"Ne yapılması gerektiğini yazmıştım.

Alıntı YapÖte yandan - şase kullanırsanız geri besleme yolundaki optodan kurtulmak mümkün olur. (Fakat opto, TL431 ve mevcut TL494 hata amplifikatörü kazancı hesaplanıp bütün kazanç TL494 ile sağlanmalıdır. Demek istediğim R38 ve R52 yeniden gözden geçirilmeli.)

Çip kataloğuna baktım kazancı 2-3 nolu pinler arasına bağlayacağınız dirençle ayarlamalısınız.

R38-R52 voltaj değeri üzerinde etkili.

anladım sadece r38 53 de ayarlma yapmak yetmiyor 2 ve 3 deki direnc ve kondansatordede degişiklik yapmak gerekecek Tesekkurler bunalmis ve z abi

gevv

abiler r38 ve r52 yı 30v gore ayarladım pin 2 ve pin 3 arasına 150k direnc bagladım suan sorun yok  

testler soyle oldu  +   - ve 0  arasına 2 adet 12v 50w lamba bagladım yukte voltajlar guzel:) cokme  yok  farklı yukler  bagladım  + kanala 20w lamb  - ye 50w  yine sorun yok:) birazda uzun sureli test yapayım bakalım nolcak