50v smps

Başlatan gevv, 02 Ocak 2007, 14:13:14

gevv

Trafomuzda ufak bir ekleme yapıyoruz :)

Selam bu sefer trafo ile biraz ugrastım :) en basitinden :D aynı trafodan bir tane dagıttım ve 12v uclarının sarım yonune gore bir ucuna aynı kalınlıkta telden 16 tur aynı sarım yonune gore ekledim resimlerde goruldugu gibi:)  tabiki devrede bir kac degişiklik yapıldı kontrol devresini ekbir kaynak ile besledim  R38 ve R52 degerleri degişti  R19-R23-R42-C24-C23 iptal edildi  testlerde lamba kullanamadım :) seri baglı 10w direnc kullandım 12 ohm degerinde idi yaklasık 4 amper cektim

ayrıca daha once bahsetmedim filte bobinin kullanım seklini onceki devrelerde 2x16v  30v olanlarda aynı yontemi kullanmıstım  gerci bu iş boyle olmaz :) bu bobinin turları arttırılmalı idareten bunu kullandım
resimlerde goruldugu gibi

bu arada bu ek yontemi ile 2x30v smpsde yapılabilir yapmanız gerekn 12v uclarının ikisinede yaklasık 20 tur eklemek
yada biraz daha fazla deneme yanılma :)

Benden bu kadar artık birazda tatil yapayım :) sizlere azda olsa yardımım oldu ise ne mutlu Bana :) Sevgiler Saygılar

dhan000

gev hocam eline saglık ...
devrede var olan tr1 ve tr4 trafolarıhakkında biraz bilgi versen ..onlarda pc powerinden mi söküldü..

gevv

Alıntı yapılan: "dhan000"gev hocam eline saglık ...
devrede var olan tr1 ve tr4 trafolarıhakkında biraz bilgi versen ..onlarda pc powerinden mi söküldü..
evet   kodları  surucu trafo ee16    cıkıs trafosuda eı33

gevv

bu arada ilk trafo resmi sizi yanıltmasın gerci belirtim ama tekrarlıyayım bu ek sarımı trafoyu dagıtmadan direk ustune sarıyoruz işin guzelligi burda:) sarım yonlerini ogrenmek için aynı trafodan bir tane dagıttım sadece