26 Şubat 2021, 09:11:18

Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d


HPGL

Başlatan inves, 01 Temmuz 2003, 21:43:43

inves

Bilgisayardaki herhangi iki boyutlu bir duzlem hareketini X ve Y koordinatları kullanarak motorlar yardımıyla dış ortama nasıl aktarabilirim.Ayrıca bunu yapabilmek için pahalı kartların olduğunu biliyorum HPGL,DXF gibi ortamları aktaran kartlar ancak dediğim gibi çok pahalı yapabileceğimiz bir devre ve bununla ilgili bir software varmı...Teşekkürler...?

mhk

http://www.epanorama.net/links/robotics.html
http://www.circuitspecialists.com/level.itml/icOid/4442
http://forum.onecenter.com/cgi-bin/forum/forum.cgi?fid=luberth-code&n=10
http://www.dancad3d.com/
http://www.geocities.com/luberth_dijkman/robosew/embroidr.htm

Bu adresleri bir incele istersen. X ve Y koordinatlarına göre hareket eden bir sistem tasarlamak zor değil. Zor olan profesyonel programlarda çizilen dosyaları hareket bilgilerine dönüştürerek çizmek. Bu konuda 1998 de bir sistem tasarımı yapmıştık.Lakin bu sadece bizim önceden tasarladığımız bir şekli kağıda aktarmıştı. 2 step motor kullandık ve bunları süren devre. Bilgisayar paralel portundan ise 2 step motora giden bilgiler.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.