siemens protokolü

Başlatan elektromet, 18 Ocak 2007, 00:46:21

elektromet

elektromet

bu linklere bende ulaştım fakat pek bi bilgi edinebileceğimi zannetmiyorum. PPI protokolünu siemensin sitesinde bile bulamadım.Acaba nasıl öğrenicez ???

elektromet

Arkadaşlar PPI protokolü nedir ne değildir hiç bi yerde doğru duzgun bilgi yok.Çokmu gizli  bu bılgiler acaba ?

armys2000

http://pvbrowser.org/pvbrowser/doc/siemens/using_siemens.html

http://rapidshare.com/files/12467979/Iethb_e22.pdf.html
http://rapidshare.com/files/12467980/SiemensPPI.pdf.html

bunları bulabildim

Bu adrese bir bakın arkadaşlar belki bir işe yarayabilir.Ama sanırım orda bu protocolün lisanslı olduğu gibi bişey anladım. PLC lerle ilgili hiç çalışmam olmadı. Anladığım kadarıyla siemens plc kiti network üzerinden ev otamasyon vs masyon gibi bir işlevi yapmak için ara birim yada bir fabrikadaki üniteleri birbirleriyle haberleştirmek için geliştirilmiş bir sistem iki tane protokolden bahsediliyor birincisi malum PPI  ikincisi ise  TCP  

"Using Siemens PLC's there are 2 different interfaces available. You may connect either using a serial interface (PPI) or via ethernet (ISO on TCP). We know PPI, which is a trivial serial line protocol. But we can't implement this because the Siemens License rules forbid this. Thus we use the reverse enigineered libnodave which also works well. For ISO on TCP we implemented the protocol in rllib using RFC 1006 and protocol description for fetch/write from Siemens But this works for S5, S7_400 and S7_300 only. For S7_200 we took libnodave. Only S7_200 connectivity could be tested up to now. "" Umarım bir yardımcıı olur .. Bol Şans

armys2000

@elektromet hocam elinde veya bildiğin bir yerde cihaz varsa ismini cismini vs sini yazabilirmisin sakıncası yoksa bende merak etmeye başladım şu PLC olayını. Cihaz vs olursa belki çözülebilir iletişim protokolü
anladığım kadarıyla rs485 üzerinden seri network gibi bişey

mckmk03

@armys2000 demiş ki:
Alıntı Yap@elektromet hocam elinde veya bildiğin bir yerde cihaz varsa ismini cismini vs sini yazabilirmisin sakıncası yoksa bende merak etmeye başladım şu PLC olayını. Cihaz vs olursa belki çözülebilir iletişim protokolü
anladığım kadarıyla rs485 üzerinden seri network gibi bişey

hocam PLC ler aslına bakarsan her yerdeler.endüstrinin her noktasında kulllanılıyorlar.Ben siemens PLC kullanıyorum.S7 200 ler PPI protokolü ile S7 300 ve S7 400 ler ise MPI ve PROFIBUS kullanarak haberleşirler. Farklı PLC ler ise örneğin Modicon , Delta  MODBUS tan haberleşirler. Eğer PLC lerin dillerini bilirsek onlarla çok rahat anlaşabiliriz.

asm_Coder

@elektromet

Verdiğim linklerde PC programına kadar herşey var.

Neden PPI da ısrar ediyorsun. Eger S7 200 ü PC yada Microcontroller ile haberleştirmek istiyorsan Portu free port olarak tanımla sonrada kendi protokolunu yaz.

mesela ELBUS(elektrometbus) olabilir  :D
y=f(x);

elektromet

aslında freeporttan ELBUS ile haberleşebiliriz fakat benim yapmaya çalıştığım şey PLC nin kendi protokolünü kullanarak adreslerine tam hakimiyet kurmak.Böylelikle süper bi şekilde sorunsuz hiç teklemeyip yıllarca çalışabilecek bi haberleşme kurabiliriz diye düşünüyorum.

asm_Coder

O zaman dediğim gibi o linkleri iyice incele... aradığını bulacaksın.
Biraz üst düzey bi anlatım olmuş ama sökersin...
y=f(x);

elektromet

@asm_coder,linkler için teşekkürler. Tabiri cahiz ise daha çok fırın ekmek yememeiz lazım PPI yada MPI ı yapabilmek için.

sayginay

PPI protokolü kullanılarak Visual basic de yapılmış bi  program
-    VB0-VBXXX
-    MB0-MBX
-    QB0-QBX
-    IB0-IBX
ALANLARINA OKUMA VE YAZMA YAPABİLME
PLC yi RUN-STOP YAPABİLME
STOP MODUNDA OKUMA YAZMA YAPABİLME

SavageRose

Alıntı yapılan: "sayginay"

PPI protokolü kullanılarak Visual basic de yapılmış bi  program
-    VB0-VBXXX
-    MB0-MBX
-    QB0-QBX
-    IB0-IBX
ALANLARINA OKUMA VE YAZMA YAPABİLME
PLC yi RUN-STOP YAPABİLME
STOP MODUNDA OKUMA YAZMA YAPABİLME

Programın Visual Basic kodlarını paylaşabilir misin?