Flyback Driver

Başlatan ground, 24 Ocak 2007, 00:14:12

sezgin05

Devreyi aynen yaptım.Fet olarak elimde IRFZ44 vardı.Trafo ise TV larda kullanılan VHT trafosu dur.Bu trafoların bazıların da Ferrit nüvenin bir tarafı dışarıdadır.Böylece dışarıda kalan kısma 5+5 spir 2mm kalınlıkta bobin sardım. Sardığım bu bobinde bile sıçramalar gördüm.Plastik kaplı telde kullanılabilir.
Mazotun yakılması işine gelince denemek lazım derim.Ama en kısa yoldan brülörlerde kullanılan ateşleme bobinleri daha makul olur herhalde.Ne de petrol fiyatlarının artmasından sonra bir sürü atıl brülör var piyasada..

PhD

Selam,

Resimlerden gördüğüm kadarı ile büyük ölçülerde bobin ihtiyacı gerekmiyor ama brulör bobinlerini biliyorum bir hayli büyük ve ağır. Acaba benim istediğim küçük boyutlarda ve hafif bobin ile bu iş sağlanır mı?

Tel izalasyonu için nasıl bir tel kullanacağız ki yani özel bir tel çeşidi mi gerekiyor (çıkış sargısı için).?

Brulör sistemlerinde bu ark olayı ile mazot ateşlemesi için mazotun dizel araçlardaki gibi püskürtme yöntemi ile ateşlemesi gerektiğini biliyorum. Resimlerdeki yüksek alevi görünce acaba püskürtme yöntemi olmadan mazot ateşlenir mi diye sormak istedim.

Ve son olarak uzun süre (yaklaşık 3 dakika) bu şekilde durması durumunda mosfetler, sargılar, vb. ısınma oluşuyor mu? Ve ark yapan telin boyunda kısalma gibi benzeri bir şeyler oluşuyor mu?

Kolay gelsin.
...hiç...

KAZIMUGUR

AC220V varken ne ferrite ne de kendinden denetime gerek kalmıyor. :)

Arka üflemeyi denedinizmi ? Amman dikkat ama bir şekilde üfleyin.

Ozon , şiddetli kansorejen maddelerin başında gelir dikkat.