dot matris kullanımı?

Başlatan mech, 30 Ocak 2007, 00:56:44

mech

Meraba arkadaşlar. Elimde 5 x 7 dot matris paneli var. Ben mesela  sadece 1. sütun 1. satır ile 3. sutun 2.satırdaki ledleri aynanda yakmak istiyorum. Satır ve sutunların voltajlarını ne şekilde vereceğim. Teşekkürler...
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

mcan

aynı anda yakılabileceğini sanmıyorum,fakat aynı andalığın göreliliğinden yararlanarak :)  tarama yoluyla aynı anda yanıyorlarmış hissi verebilirsin.satır veya sutun tarama diye bildiğim 2 yalu var,bunları araştırabilirsin.

babali

'===5X7 LED MATRIX TAMAMEN YANAR===

TRISA=%00000000      'PORTA ÇIKIŞ YAPILDI
TRISB=%00000000      'PORTB ÇIKIŞ YAPILDI

BASLA:
    PORTA=%00000000   'PORTA 0 (LOW)
    PORTB=%11111111   'PORTB 1 (HIGH)
    GoTo BASLA      'BASA DON
    End

bunu yaparsan büün ledlerin yanar

ibrsel

Tarama mantığı ile aynı anda bir sutuna ait veya bir satıra ait ledleri yakabilirsin..Farklı satır veya sutundak, ledler, yakmak için sırayla satır veya sutun taraması yapıp ilgili bilgiyi göndermen gerekir..Bu esnada tarama hızı yüksek olduğu için aslında ledler aynı anda yanıyormuş hissi uyandırır..

Satır bilgileri için portb yi,sutun taraması için porta yı kullandığını düşünelim.

Satır bilgilerini göndermek için bu pinleri çıkış,sutun için kullandığın pinleride giriş ayarla..

1. satır 1. sutundaki ledi yakmak için vermiş olduğun şekle göre
9 nolu pini lojik 1, 13 nolu pinide lojik 0 yap,ve bir miktar bekleme yap.
Ardından yakmak istediğin diğer led için de aynı işlemi tekrarla..
Tarama hızını yüksek tutup birkaç kez tekrarladığında ledlerin yandığını görebilirsin..

NOT: Proteusta tarama mantığı ile kurduğun ledli devreyi simüle edemeyebilirsin..Devreyi board üzerine kurup öyle dene yazılımını..

mech

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler...

mech

sevgili ibrsel hocam, portb=çıkış tamam ama sütunları niye giriş yapıyoruz onu anlamadım. Ben 4090 ile dot matris pinlerini sürüp seri bilgi gönderiyorum.

ibrsel

Ben ledler ile yaptığın 7*5 matris için açıklamayı yapmıştım.

mech

Anladım. Girişler nasıl kullanılacaktı peki.?

mech

9 numaradan lojik 1 verdiğim zaman sütunların hepsi lojik 0 olacağından satırdaki bütün ledler yanıyor. Giriş olarak ayarlarsam ne 0 ne de 1 olacağından sanırım yanmaz ama bu sefer de 1.satır 1.sütundaki ledi yakmak için bir şekilde giriş olan pini lojik 1 seviyesdine çekersem gene aynı şekilde bütün satır yanar galiba. Ben hala işin içinden çıkamadım.

savas1980

bende merak saldım bu işe gittim 4 tane 5x7 display aldım ama usttede alttada 7 adet pin var 2 tane fazla nasıl yırt edicem onları

sitenindelisi

1. çözüm: datasheet
2. çözüm: Led yakabilen bir ölçü aleti ve kağıt kalem.
Ben böyle yapıyorum ;)

mech

datasheette üstteki resimden başka bişey yok. Ben sorunu tam anlatamadım galiba. Biraz bakıp üstünde düşünebilirseniz çok sevinirim. Ya da daha önce kullanan bi arkadaş nasıl çalıştırdığını anlatabilir mi?

mech

Alıntı yapılan: "savas1980"bende merak saldım bu işe gittim 4 tane 5x7 display aldım ama usttede alttada 7 adet pin var 2 tane fazla nasıl yırt edicem onları

datasheetinden istifade ederek bağlantı uçlarını görebilirsin 2'şer tanesi ortak.Çalıştırırsan bilgilendirir misin.

ilker_32

bacak sırasını bilsen yeterli desem;

1.LT Lamp Test
2.WR Write
3.BL1 Brightness
4.BL0 Brightness=0-0 iken blank, 0-1-1/2,1-0-1/7,1-1 full
5.No Pin   =boş
6.No Pin   =boş
7.CE  =Chip Enable
8.GND

9.D0 data LSB
10.D1 data
11.D2 data
12.D3 data
13.D4 data
14.D5 data
15.D6 data MSB   =0d-d6 karakter set
16.+VCC

5-6 bacaklar boş olmalı.

mech

Alıntı yapılan: "ilker_32"bacak sırasını bilsen yeterli desem;

1.LT Lamp Test
9.D0 data LSB
10.D1 data
11.D2 data
12.D3 data
13.D4 data
14.D5 data
15.D6 data MSB   =0d-d6 karakter set
16.+VCC

5-6 bacaklar boş olmalı.
Bu dijital galiba. Bendeki Analog. Elimde bir de 8x8 var kodu:HIRC8X8-5.
datasheeti yok.