kristal hakkında

Başlatan cuneytsezmis1, 02 Şubat 2007, 14:22:23

z

http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00529e.pdf

AN529 (Sayfa 3) Baslik: PART B: INDUSTRIAL CLOCK/TIMER

Burda neden 4.096 Mhz  kullanildigi aciklanmis. Dedigim gibi timer tasmalari kusuratsiz tam degere denk geliyor.

Ancak birde soyle laf etmisler.

The clock speed being 4.096 MHz, each instruction will execute in 1
us. Therefore in 5 ms, approximately 5000.....

Kulli yalan. Microchip, dokumanlarini tekrardan gozgezdirmeli.....

Fakat  5ms yaklasik 5000 komut demis. Yaklasik demesi isi kurtariyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mcan

hocam döküman güzelmiş,utanıyordum bir soru daha sormaya "peki 3.579545 MHz ne işe yarar" diye aradan buda çıktı kısmen.bu dökümanı ben görseydim içinde kristal ile alakalı bilgiler olacağını kestiremezdim.

bu arada ds1302 alıp eve geldiğinizde kristalini almayı unuttuysanız ,evde olabilecek muhtemel 1 milyoncudan alınmış dandik saatlerdeki kristaller(silindirik şekildeki) iş görüyor,en azından 2 bozuk saatten söktüğüm kristaller ds1302 nin doğru olarak çalışmasını sağlayabildi.

z

Aklimda PAL diye kalmis ama NTSC imis. (TV de kullanilan tekniklerin adlari)

3.579545 Mhz den  (3.579) yaklasik 15625Hz ve 50Hz elde etmek kolay. Cok yaygin oldugu icin fiyati ucuz.

http://radiostationworld.com/directory/television_standards/page1.asp
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

4.096 Mhz ile saat yapmıştım.
Avantajı 2 ye iyi bölünmesi idi.

Daha sonra 3.2768 Mhz i keşfettim. ( Bu daha da iyi :) )

OG

3,58 veya 4,43 renkli tv tekniğinde renk alt taşıyıcısı değeridir. 15625Hz ise saniyedeki tam resim frekansı (25)*satır sayısından (625) cıkıyor.
Şebekemiz 50Hz olduğu için tam resim çerçeve frekansı (25 adet) 2 ayrı çerçeve (tek satırlar-çift satırlar) olarak 2 cercevede tamamlanıyor ve yapay bir 50 Hz elde ediliyor.

Şebeke frekansı 60Hz olan ülkelerde 30 resim çerçevesi işlenir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mcan

internette 3 pin kristal diye arattım çıkmadı. elimde bir devre var 12mhz kristal kullanıyor.smd kristale paralel aynı adı taşıyan devre üzerinde daha küçük bir yer bırakılmış ve 3 pinli.bu da beni ,acaba 3 pinli seramik rezonatörler gibi kapasitörleri içinde olan 3 pinli kristaller varmı? diye düşündürdü.böyle bişey var mı?