Elektrik motoru için silisli saç kestirmek

Başlatan bunalmis, 04 Şubat 2007, 23:27:38

z

Yüksek güçlü bazı transformatörlerin bir kenarında boydan boya dikiş kaynağı görüyorum. Buradaki amaç nedir?

Trafonun performansını nasıl etkiler?

Benzer kaynak elektrik motorlarının saçlarını bir arada tutmak için de yapılırsa ne olur?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aYe

Yüksek ihtimalle vınıltı yapmasın, dağılmasın, vs.. diye kaynak geçilmiştir.

Avantajdan ziyade kayıplara neden olacaktır diye düşünüyorum.

Ancak küçük değerlerde kayıplar oluyor olmalı ki, vınıltı duymak yerine tercih edilmişler diye de aklımdan geçiyor.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

aster

z

KAZIMUGUR

Sayfalardan anladığım kadarı ile saçın kendisini değilde istenilen saçtan istenilen şekli üretiyorlarmış gibime geldi.

Kaliteli silisli saç,üretimden 2-5 yıl sonra satılmaya başlanır.Ülkemde buna dayanabilecek üretici yok sanıyorum.

z

Sanırım haklısın. Adamlar saçı işliyorlar.

Ölçü altlerinde kullanılacak mıknatısların bekletildiğini biliyorum fakat trafo saçlarının bekletildiğini bilmiyordum.

Neden bekletiliyor?

KAZIMUGUR

Bekletiliyor hemde değişken magnetik alanda.İhtiyarlatma deniliyor.
Zamanla geçirgenliği azalıyor ve kararlı denebilecek bir seviyeye düşüyor.
İşte o an o serinin ölçümü yapılıp o setifika ile satılıyor ve sizde hesaplarınızda o değerleri kullanınca aynı hesaplardaki gibi sonuç alıyorsunuz.
Neden önemli,çünkü saçlar kolayca şekillendirilemiyor.Kalıbı yaptırıp hesabı tutturamayınca...
Kaynak makinası imal eden bir atölyede bahçeye özenle saçılmış saçları gösterip bekletip öyle yapıyoruz diyenle karşılaştığımda çok gülmüştüm.  :)

z

Bahçeye serilen saçların mantığı var. Benim hocam da saçları atelyede yere serer suyla ıslatıp bekletip paslandırırdı.

Oksitlenen saç levhalar paketlendiğinde yüzyüze dokunan yüzeylerin elektriksel dirençleri yüksek kalacaktır.

Bu arada şimdi hatırladım. Sanat okulunda okurken Tamamıyla I lardan oluşan trafolar yapardık ve saçları kollu makasda kendimiz keserdik.

KAZIMUGUR

z

Boyasan kalınlık yapacak ve hacim başına hava/demir oranın artacak. Oksit tabakası gayet ince. Aklına başka ne geliyor?

KAZIMUGUR

Dediğin gibi oluşan oksit tabakası asla düzgün olmaz.Yer yer "çok derine" inebilir.Zımparalamazsan boyaya göre çok daha fazla kayıpların olacaktır.
Silahlar nasıl olurda "çekici" siyah görünür.Biraz ısıtıp bor yağına atarsın.
Emin değilim , demir oksiti yalıtıcı değil.O Al ninki.

Edit : Söz konusu kötü olan hava-demir aralığı,katlar arasında değil ,magnetik akı yolu boyunca etkili olanıdır.

z

Aynı işlemi demir üç klorürle de yaparsın,  haaa bir kaç gün beklemene gerek kalmaz ve paslanmayı muhremelen  homojen yaparsın.

Olayı şöyle düşün suyla paslandırma oldukça pratik masrafsız, saçları haftalarca bekletipde çürütmüyorsun renkleri kahverengiye çalmaya başladığında tamam oldu diyorsun.

Sonuçta yapılan küçük de olsa teknik bir iyileştirme. Oksitlenmiş metal  oksitlenmemiş  metale  göre çok daha yüksek elektriksel direnç gösterir. (Aluminyumun oksitine hiç lafım yok)

Birde bu olayları şöyle değerlendirmek lazım. Hocam bu paslandırma işlemini 78 yılında yapıyordu. Yaptığı trafolar beğenilirdi. O tarihlerde malzeme çeşitliliği diye bir şansımız yoktu. İşin bilincindeydi.

KAZIMUGUR

Muhalefet değil bilgilendirme için.
78 ... yıllarında (1954 de kurulmuş) RAVO firmasını devir almıştım (ortaklarımla) ve üretimlerinin devamı olarak  akım trafoları imal ediyordum.
Gayet kaliteli saçlar bulabiliyordum İstanbulda.Böhler en kaliteli ve pahalı olanı satıyordu.
Bu iş hocanın referans olabileceği bir şey değil,temelinde gaus henry orsted gibiler var ve muhtemelen hocanın dedesinden bile eskiler.

z

"Edit : Söz konusu kötü olan hava-demir aralığı,katlar arasında değil ,magnetik akı yolu boyunca etkili olanıdır."

Böyle demişsin ama olaya tek taraftan bakıyorsun.

Tamam hava aralığı magnetik akı yolu üzerinde olursa yani akı demiri terkedip havadan geçip tekrar demire giriyorsa çok kötü. (Bazen de iyi)

Şayet saçlar arasına yalıtkan bir tabaka ile kalınlık yapıp etkin demir kesitini azaltırsan permaibilite düşecek yani kalitesiz saç kullanmışız gibi bir durum olacak.

Bu durumda aynı voltajların endüklenebilmesi için mıknatıslama akımı artacak sonuçta kaş yaparken göz çıkartacağız.

z

Olaya MEB tarafından bak istersen. Üretici olarak yurt dışından da malzeme getirebilirsin. Ama mektepde devlet atelyeye ne koyuyorsa kullanabileceğin malzemen odur. Su da en ucuzu.