pals sayıcıda sorunum var.

Başlatan cuneytsezmis1, 22 Şubat 2007, 13:59:18

cuneytsezmis1

arkadaşlar işyerimde 16f628 ile tmr1 i kullanarak dışardan gelen palsleri sayan ve lcd de gösteren ,set değerli ve set değerine ulaşınca röleyi süren bir sayıcı yaptım.palsim 15 palslik encoderden (encoder beslemem 12V) geliyor ve encoderin sadece A çıkışını kullanıyorum.pals girişini 1K lık dirençle seri olarak optonun anotuna katoduda gnd ye bağlıyorum.
RB.6 pinini 1k ile pullup yapıp optonun kollektörüne bağladım.işyerimde devreyle hiç bir problem yok normal çalışıyor.makineye bağladığımda bazen encoder dönmediği halde sayıcı kafasına göre hızlı bi şekilde sayıyor.canı isteyince sayma kesiliyor.neden oluyor anlayamadım yardımınızı bekliyorum.teşekkürler.

mcan

pek anlamam ama,lvp sigortasını kotrol edebilirsiniz,ben picle uğraşırken elimi yaklaştırsam etkilenmesine neden oluyordu,beslemeye 100nf kondansatör ekleyebilirsiniz bunun da işe yaradığı oluyor.programda bi hata olabilir ya da enkoderin  çıkışına osiloskop ile bakın yada bir led bağlayın , belki giriş sinyali hakkaten düşündüğünüzden farklıdır.yada röleyi çektirdiğinizde pic sapıtıyordur.

stlg

Sevgili kardesim

Eger 4n25 yada 4n35 türü B ucu dısarda olan bir opto kullanıyorsan bu bacagı uygun bir direnc (100k)yardımıyla gnd ye bagla kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

cuneytsezmis1

PC817 opto kullanıyorum hocam.100nf kond. bağlı zaten.LVP seçili değil.yardımlarınız için sağolun.sorun devam ediyor.

raltundal

hocam benimde basima geldi aynısı. bu sorunu çözmen için parazitlerden korumanlazim genelde fabrikalardaki 380 de parazit çok bunu birşekilde kondansatörlerle , filtrelerle gidermen lazim yoksa dediğin gibi fazla saya bilir yada aldığı parazitten dolayı encoder donmesede sayma yapabilir.genelde bu olay motorlardan kaynaklanıyor yakındaki motordan devre parazit alıyor .sana tavsiyem hazır filtre kullan. iyi çalışmalar

krian

arkadasim bu parazitleri giderecek filtreyi tasarlaman cok zor. bunun en iyi cozumu programla filtre yapmak.sen simdi buyuk bi ihtimal dusen kenar sayici tasarladin.programda sadece dusen kenar değil periyodu kontrol et.kabaca encoderin 1 olma suresini hesapla bundan daha kucuk bi degerle karsilastir.ornek program

long kontrol,encoder;

if(!input(PIN_A0)
 {
   while((!input(PIN_A0))
    {
       delay_us(10);
       kontrol++;
    }
  if(kontrol>1000)
  encoder++;
  }

bu program Pin_a0 bagli ortalama 1 de kalma suresi 10ms olan encoder her pals geldiginde arttiran program. bu pinden aldigin parazitlerin periyodu 10ms den buyuk olamayacagina gore bu parazitlerden sayacin etkilenmez.ozetle filtreler istenmeyen misafiri kapidan sokmamaya calisir.program filtresi ise iceri giren davetsiz misafirleri gormezden gelir.

projende basarilar.

bu msj i okuyanlarda kiyagimi unutmasinlar..

aslan_korhan

Benimde böyle  birşey başıma gelmişti 4N35 veya PC817 türü optokoplerler ile. 6N137 kullanınca sorun çözüldü. Bu optonun çıkışı direkt 5V TTL seviyesinde çıkış verdiğinden sorun olmuyor...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.