4 kablolu step motor

Başlatan INFINITY, 14 Mart 2007, 23:25:52

INFINITY

arkadaşlar elimde 4 kablolu bir step motor var oki yazicidan sökmüştüm zamanında... Fakat bu motoru nasıl kullanbilirim....

Renkler şu şekilde
1.Turuncu
2.Sarı
3.Kahverengi
4.Siyah

garip olan bu uçlardan sarı ile turuncu , siyah ile kahverengi kısa devre

bipolar motor bu peki ben bunu uln2003 ile nasıl sürerim yani ortak bi ucu varmı bunun....
Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

haciman

@ INFINITY

2 adet H köprüsü kurman gerekiyor. Ancak bu şekilde sürülebilir. Eğer akım düşükse L293D olabilir. Eğer motor akımı 2A'e kadarsa L297+L298 ikilisi kullanılabilir.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

Analyzer

Alıntı yapılan: "INFINITY"garip olan bu uçlardan sarı ile turuncu , siyah ile kahverengi kısa devre

Selam,

Bahsettiğin uçlar kısa devre değildir de, çok düşük değerde direnç göstermesi lazım 1-2 ohm gibi. Bunlar bobin uçlarıdır ve sürücüye A, A', B, B' gibi bağlamanız gerekir. Bu motorları nerede kullanacaksınız? Hız önemli değilse ULN2003'e düz motor gibi bağlayıp çalıştırabilirsiniz. Ancak hız önemli ise rezonans devreye girecektir. O zaman da düzgün bir sürücü (pwm-chopper'li) gerekir.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

gallavi

Simetrik güç kaynağı kullanmakda kolaylık sağlar
DemirHan=gallavi;