Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

rf haberlesme uygulama

Başlatan zeyin, 19 Mart 2007, 21:28:11

silmon

iki adet rs232 var çünkü bir tanesini bootloader ile program yüklemek ve bilgisayardan veri alıp göndermek için kullanıyorum. (HOSTPC olan) diğer rs232yi ise rf moduller için kullandım. (sendout olan) şu anda gayet iyi oluşuyor önemli olan bunu geliştirmek. mesela bu devre ile "picproje" yazısı yollayıp diğer tarafta lcdden okuyabilir miyim?

Digimensch

Tabiki yapabilirsin.
PIC'in birisi String gönderip , diger PIC bu Stringi alip LCD ekraninda gösterebilir.
veya,
PC de kullanacagin bir yazilimdan veya Hyper Terminal Programindan gönderecegin Stringi PIC alip LCD ekraninda gösterebilir.

idis

arkadaşım rf ile haberleşme uygulaması yaparken preamble denilen uyandırma sinyali yollaman lazım

uguryendi

merhaba bende bu konuyla ilgileniyorum şu anda elimde 2 pic var ve birinden gönderdiğim bilgiyi diyerinde lcdye yazmakla ilgili denemeler yaptım  
ancak ("picproje") gibi bir string gönderdiğimde sadece p yazıyor lcdim sanırım alıcıdaki veritipinden kaynaklanıyor char kullandım tek karakter kaydede biliyor ne önerirsiniz.. ayrıca benim asıl üzerinde çalıştığım projede int32 formatında bir değişkenin içeriğini göndermek istiyorum  printf ile  PC de çok rahat görebiliyorum ancak alıcıya(pic) bağlı lcdden sonuç alamadım

göndermek ve almak için kullanmam gereken yöntem nedir acaba

uguryendi

PUTC ve GETC fonksiyonları ile int veri tipini gödnerebiliyorum 0-255 sayıcı uygulamam çalıştı ancak int16, int32, float için nasıl bir yol izlemeliyim

ferdem

String bir değeri direkt gönderemezsin. Adından da anlaşıldığı gibi putc ile sadece 1 karakter gönderebiliyorsun. Stringdeki karakterleri uygun zaman aralıklarıyla teker teker göndereceksin. Alıcı tarafta bu karakterleri bir dizi değişkenine dizeceksin. Biraz külfetli ama böyle!

Diğer konu için: Dediğin gibi putc ile en fazla 255 i gönderebiliyoruz. CCS C nin input.c dosyasında biraz daha fazla uygulama var. Ancak kullanılan fonksiyon yine putc, döngü içinde çalıştırılarak daha büyük verilerin gönderim uygulamaları var.

Bir yerde 16 bitlik verinin putc ile 2 parça halinde gönderildiğini görmüştüm, sanırım başka yolu yok. Veriyi 2 parçaya bölmek ise bitwise operatörlerle ve döngülerle basitçe yapılabilir. [Manchester kodlamayı anlatan bir yazıda 8 bitlik veri 16 bite çıkıyor ve bu 16 biti karşıya 2 parça halinde gönderiyordu ve tekrar birleştiriyordu]

Kolay gelsin

uguryendi

strinkle işim yok aslında sadece denemelerimde kullanarak sonucu görmek  öğrenmek istemiştim.

asıl önemli olan int32 gönderebilmem :S yada bunu float içinde tutarak onu gönderebilmem...  
uygulamam  frekans okuma  timer1(16bit) taşmaları bir değişkende tutuluyor   ve işlem sonundaki timer1 değeri başka bir değişkende tutuluyor. sonuç olarak bunlar birleştirilerek (MAKE32) sonuc elde ediliyor.

eğer direk int32 veya float atamıyorsam ki şimdilk bir yol bilmiyorum. 16bitlik değişkenleri alıcı pice göndermek ve birleştirme işini orda yapmak.

ancak gönderdiğim bilginn hangi değişkene ait olduğunu nerdne bilcem (:

sanırım bana daha kompleks bir yöntem lazım iletişim için bir protokol kullanmalıyım ve belki böylede sağlama yapma imkanımda olur

uguryendi

#use_rs232 komutunda kullanılan stream özelliği nedir ? hangi amaçla ne kullanılır

neotr

arkadaşlar bu <<stream=sendout>>  sabiti ne işe yarıor kitabada baktım böyle birşeye rastlamadım.  bide ilk arkadaşım ellerine sağlık A yazınca ledi yakıyor B yazınca söndürüyor ama ben onu proteusta simüle edemesim sorun ne olabilir acaba.. herkese çalışmalarında başarılar..

semesu

arkadaslar mrb
tavsıye edebılecegınız rf kıtabı arıyorum pdf olarak
bana bırde karadenız teknık unıversıtesınden bırısının kıtabını onerdıler ancak ısım falan vermedıler bu konuda bılgısı olan arkadas varsa yardımcı olursa sevınırım
iyi calısmalar