Selam RGB yardım !!

Başlatan yusuftr80, 22 Mart 2007, 23:33:27

yusuftr80

Selam  arkadaşlar sizlerden  ricam  3 değişik renkte led kullanarak  kırmızı, yeşil, mavi ,ana regller ile  ayrı ayrı   renkler elde etmeye uğraşıyorum programı 16f628 göre yazıyor ve derliyorum  proteus ta  denemeler yapıyorum  örnek portb.0 a kırmızı led portb.1 e  yeşil led  portb.2 ye  mavi led bağlıyorum    proteus ta yaptım denemelerde  bir led in  değiştiğini  gözlemliyorum  diğer bağladım led ler ise öyle duruyor  acaba nasıl  komutu kullanmalıyım da  diğer çıkışlardan da ayni anda    PWM  sinyali üretebileyim    program  seyrinde araya (pause )  işledimde  evet sırayla her çıkıştan ayrı ayrı PWM sinyali  üretiyor ayrı  ayrı  led lerin yandığını da  gözlemleye biliyorum fakat  benim üretmek istedim sinyaller   ayni anda   3  pidende ayni anda değişik sinyaller almalıyım ki   led lerden  değişik  renkler elde ede bileyim programda  komutları nasıl işlediğime   kısa birörnek aşağıda veriyorum

If porta.0=0 then  x

X:
PWM PORTB .0,100,100
PAUSE 100
PWM PORTB .1,100,100
PAUSE 100
PWM PORTB .2,100,100
GOTO X  

Olarak işliyorum ??
Yardım edecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum   kolay gelsin  yusuf

Veli B.

Donanımsal destek sağlamayan bir mcu için tamamen programcının maharetine kalan bir durumdur eşzamanlı pwm oluşturmak.
Bu tip basic komutları ile tonlamaları oluşturup renkleri elde etmeniz sanıyorum imkansıza yakın.
Daha derinlere, assembly ve interruptların kullanımına bakmanız gerekecek.

aykut54

yusuftr80

Aykut54  kardeş   yardımın için   teşekkür ederim   kolay gelsin iyi çalışmalar diliyorum

aykut54

bir şey değil kardeş ayrıca

www.yavuzerol.com

rgb ile ilgili bilgide var  kolay gelsin allaha emanet ol

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "yusuftr80"Selam  arkadaşlar sizlerden  ricam  3 değişik renkte led kullanarak  kırmızı, yeşil, mavi ,ana regller ile  ayrı ayrı   renkler elde etmeye uğraşıyorum programı 16f628 göre yazıyor ve derliyorum  proteus ta  denemeler yapıyorum  örnek portb.0 a kırmızı led portb.1 e  yeşil led  portb.2 ye  mavi led bağlıyorum    proteus ta yaptım denemelerde  bir led in  değiştiğini  gözlemliyorum  diğer bağladım led ler ise öyle duruyor  acaba nasıl  komutu kullanmalıyım da  diğer çıkışlardan da ayni anda    PWM  sinyali üretebileyim    program  seyrinde araya (pause )  işledimde  evet sırayla her çıkıştan ayrı ayrı PWM sinyali  üretiyor ayrı  ayrı  led lerin yandığını da  gözlemleye biliyorum fakat  benim üretmek istedim sinyaller   ayni anda   3  pidende ayni anda değişik sinyaller almalıyım ki   led lerden  değişik  renkler elde ede bileyim programda  komutları nasıl işlediğime   kısa birörnek aşağıda veriyorum

If porta.0=0 then  x

X:
PWM PORTB .0,100,100
PAUSE 100
PWM PORTB .1,100,100
PAUSE 100
PWM PORTB .2,100,100
GOTO X  

Olarak işliyorum ??
Yardım edecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum   kolay gelsin  yusuf :oops:

Daha onceden rgb pwm programı yazdım.Bu programda 3 adet buton var her buton bir cıkısı kontrol edıyor.Bu şekilde butonlarla ıstedıgın renk tonunu ayarlıyorsun.
http://picproje.org/index.php/topic,12860&highlight=rgb+pwm
Bu arada pwm olayını proteusta simule etmen zor daha dogrusu ledlerde gormen zor osilaskop ile inceleyerek pwm görebilirsin anca.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mhk

"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

mhk

"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

yusuftr80

aykut54/xx_CİHAN_xx/ mhk  ilginize teşekkür ederim.
RGB.
Yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim   birden fazla pini aynı anda ve sırayla aktif etmenin  yolunu  sayenizde örgendim  benim için deneme amaçlı da olsa  güzel  bir çalışma  oldu  PWM ile  birden fazla  pini nasıl aktif edebilmem di   gördüm ki   birden fala  pini aynı anda  aktif edebilmenin  farklı yolu  FOR  NEXT  komutu  imiş  bunu da sayenizde örgenmiş oldum.
Biliyorum ki ögrenmek değil ögrenmemek ayıp  ;)