Triyakların yükteki ayak bağlantıları fark edermi?

Başlatan ayhani, 30 Mart 2007, 17:10:11

ayhani

Triyaklar yüke bağlanırken A1-A2 uçları fark edermi.  Örneğin bir dimmer devresinde lambaya A2 pinimi bağlanmalıdır, A1 pinimi?
Not: Normalde ben farketmez biliyorum ama yaptığım bir devrede sürekli sigorta atıyor. Bu konuda tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

ankara06

Triyaklarda yük genellikle A2 tarafına bağlanmaktadır.

OG

Triyak gate sürme modları vardır. En uygunu Gate-A1 arasına uygulanan sürme şeklidir. Bu durumda yük A2 ye bağlanırsa referans bağlantısı A1 kullanılır ve elektriksel bağlantı kolay olur.

Optik bağlaçlar ile sürüm yaparken de A2 polaritesi gate e uygulanırsa işlem kolaylaşır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

omenek

Uygulamalarda genellikle faz,yük üzerinden A2 ye gelir,A1 nötr e bağlanır.Eğer böyle bağlıysa,lambada bir sorun yoksa ve lambanın çekeceği akım sigorta değerinden küçükse sigortanın atması mümkün gözükmüyor.Devreyi burada yayınlarsan arkadaşlar daha kolay yardımcı olurlar.

ayhani

Değerli tecrübelerini paylaşan arkadaşlara çoook teşekkür ederim.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

ÜC

Sorum konuyla alakalı olduğundan yeni konu açma istemedim.

Bir yazıda okuduğum "yük A2 ucuna bağlanır" bilgisiyle kontrol ettiğim 2 triak uygulamamda yük bağlantısını A1 ucuna yaptığımı fark ettim.Aşağıdaki bağlantıyı kullanmışım.

Şu ana kadar bir problem yaşamadım ama sonradan bir sorun yaşarmıyım acaba ?

bbs2006

t2

Harici besleme kullanılmıyor ise, sorun geyt akımının ne taraftan geldiği ile ilgilidir.
A2 üzerinden gelmesi tercih edilir. bunu sağladıktan sonra yükü A1e de bağlasanız olur.

Aşağıdaki devrede yükü  A1e de bağlasanız olur.

ÜC

Alıntı yapılan: bbs2006 - 06 Aralık 2015, 20:44:42
yükü a2 bağlamanız gerekir

Kurulu ve çalışan kartlarım değiştirmem imkansız gibi.

t2 hocam bu bana yeterli , sonradan bir sorun yaşarmıyım kaygısı oluştu.

Bundan sonraki bağlantılarım için yükü A1 üzerinden almak amacıyla denediğim birkaç bağlantıyı çalıştıramadım.Çalışan bir bağlantı linki verebilirseniz memnun olurum

t2

resimdeki zaten çalışan bağlantıdır. 5 voltu sürekli verirseniz a1e bağlı lamba sürekli yanar.

ÜC

Anladım hocam bu haliyle bağlantılara devam ederim.Cevaplar için teşekkürler.