Güç elektroniğinde iyi olan arkadaşlar yardım...

Başlatan ayhani, 05 Nisan 2007, 09:40:26

ayhani

bende tam şu anda moc3061'i inceliyordum.  Teşekkürler
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

elmaalma

supermakarna

bence bu uygulama triyak seçiminden dolayı tamamıyla yanlış.
Triyak bozuldugu anda iletime geçer. Ve diğer fazlarla çakışır. Bence kontoktörlü olsa daha iyi biraz ses yapar ama olsun

roleci

ares

kardesım bu sorun larının gıderılmesı ıcın yapacagın bana gore tek bır sey var oda mesela oncelıkle motoru yıldız konumda calıştırmak ıcın x y z  yıldız baglantı ssr larını tetıkleyecek sın ( bu arada sıfır gecıs noktası takıp etmene gerek yok ) sonra u v w ssrlarını tetıkleyeceksın motor yıldız baglantıda kalkışını yaptıktan sonra ( bu arada kalkış suresını senın belırlemen lazım ) yıldız baglantı noktasında olan x y z ye baglı ssr larının tetıkleme sınyallerını keseceksın kestıkten sonra yaklasık 1 sn kadar bekle ( cunku takılı kalmış olan trıac ıcındekı trıstorlerın kendını bırakması ıcın fazların sıfır noktasına gelmesı lazım bunun ıcın de yaklaşık 1 sn gecse yeter) daha sonra x y z baglantı noktalarına 3 fazı devreye sokacak olan ssr lerı tetıklemelısın yanlız az oncekı 1 sn yı ben yaklaşık soyledım bunu uzatabılırsın bu senın motorun yukunun ne olduguna baglı cunku kesıntı suresının uzun kalması motor ve yuku acısından senı sıkıntıya sokmasın

bu arada ssr ların  snubber devrelerını de yapmayı unutma ayrıca bılıyorsunuz enduktıf yuklerın kontrolunde kullanılan ssr uygulamalarında
tetıkleme devrelerı farklıdır genellıkle ımpulse trafoları ıle kontrol edılırler
ama rezıstıf yuklerde kullanılan ssr uygulamalarında tetıkleme devrelerınde genellıkle moc serısı veya vb. entegreler kullanılırlar

bu  ıkı yuk arasında kı en buyuk fark ıse enduktıf yuk olan motor vs. kontrol uygulamalarında enerjıyı acıp kapatırken spike lar olusur bu spike lar da moc serısı vs. gıbı kontrol entegrelerının kontrolsuz tetıkleme yapmasına neden olurlar bu durumda ımpulse trafoları kullanman gerekır

ares

ayrıca ssr uygulaması ıcın trıstor moduller kullanmalısın onemlı bır husus daha guc elektronıgınde cok onemlı bır puf nokta vardır yarı ıltkenlerın calışma performansların ve sureklı calışmada yıpranma surelerı vardır
ornegın acılma ve kapanma gecıkme suresı bılınen bır mosfet yada bjt yada ıgbt nın yuksek akım altında zaman aşımına baglı olarak acılma ve kapanma surelerı uzamaktadır bu durum ozellıkle ups smps uygulamalarında push-pull yada half brıdge yada full brıde vs. yarı ıletken elemanların kendı ıcınde cıg akım yada kontolsuz akım akısına yada çakışmalara neden olabılır o yuzden yarı ıletken secımınde zamanlama lara ( dead tıme ) cok dıkkat etmek gereklıdır.

not  ( bu bahsettıklerımı trıstorler ıcın cok fazla dıkkate almayın )

ares

kardesım bu sorun larının gıderılmesı ıcın yapacagın bana gore tek bır sey var oda mesela oncelıkle motoru yıldız konumda calıştırmak ıcın x y z yıldız baglantı ssr larını tetıkleyecek sın ( bu arada sıfır gecıs noktası takıp etmene gerek yok ) sonra u v w ssrlarını tetıkleyeceksın motor yıldız baglantıda kalkışını yaptıktan sonra ( bu arada kalkış suresını senın belırlemen lazım ) yıldız baglantı noktasında olan x y z ye baglı ssr larının tetıkleme sınyallerını keseceksın kestıkten sonra yaklasık 1 sn kadar bekle ( cunku takılı kalmış olan trıac ıcındekı trıstorlerın kendını bırakması ıcın fazların sıfır noktasına gelmesı lazım bunun ıcın de yaklaşık 1 sn gecse yeter) daha sonra x y z baglantı noktalarına 3 fazı devreye sokacak olan ssr lerı tetıklemelısın yanlız az oncekı 1 sn yı ben yaklaşık soyledım bunu uzatabılırsın bu senın motorun yukunun ne olduguna baglı cunku kesıntı suresının uzun kalması motor ve yuku acısından senı sıkıntıya sokmasın

bu arada ssr ların snubber devrelerını de yapmayı unutma ayrıca bılıyorsunuz enduktıf yuklerın kontrolunde kullanılan ssr uygulamalarında
tetıkleme devrelerı farklıdır genellıkle ımpulse trafoları ıle kontrol edılırler
ama rezıstıf yuklerde kullanılan ssr uygulamalarında tetıkleme devrelerınde genellıkle moc serısı veya vb. entegreler kullanılırlar

bu ıkı yuk arasında kı en buyuk fark ıse enduktıf yuk olan motor vs. kontrol uygulamalarında enerjıyı acıp kapatırken spike lar olusur bu spike lar da moc serısı vs. gıbı kontrol entegrelerının kontrolsuz tetıkleme yapmasına neden olurlar bu durumda ımpulse trafoları kullanman gerekır

ayhani

Merhaba Ares kardeş. Verdiğin bilgiler için çoook teşekkür ederim. Yıldız üçgen geçişte belirttiğin hususları daha önceden uygulamıştım. Op-to kuplörleride moc3021'den moc3041'e dönüştürdüm. Snubber devreleride var. Bugün test edeceğim inşallah sonuç olumlu olur. İlgin için teşekkürler ve saygılar.

elmaalma

Alıntı yapılan: "ayhani"PİC16f877 ile kontaktörsüz yıldız-üçgen şalter yapıyorum.

Niçin yıldız-üçgen? . Üçgen bağlı motora triyakların tetiklenme açısı denetlenerek yol verilemez mi?

mrft

Yıldız -Üçgen rölelerde, yıldızdan üçgene geçişte bir gecikme vardır. Bu olmazsa olmaz denilmişti, otomatik kumanda dersinde.

roleci

Alıntı yapılan: "elmaalma"
Alıntı yapılan: "ayhani"PİC16f877 ile kontaktörsüz yıldız-üçgen şalter yapıyorum.

Niçin yıldız-üçgen? . Üçgen bağlı motora triyakların tetiklenme açısı denetlenerek yol verilemez mi?

Çok güzel , göremediğimiz bir husus...

ayhani

Cevap yazan arkadaşların hepsine teşekkür ederim. Şu an için devrede herhangi bir sonuca ulaşamadım. Fakat problemi tespit ettim. Problem triyakların üçgen bağlantıda kendiliğinden iletime geçmesi. Bütün snubber devrelerini denememe rağmen sonuç değişmedi.Problem şu; Bütün yüklerin triyakların A2 ucuna bağlanması gerekli. Fakat üçgen bağlantının doğası gereği triyakların hem A2 hem A1 yüke bağlanıyor. Dolayısıyla triyaklar kontrolsüz iletime geçiyor.
Üçgen bağlantıda triyakların faz açısını ayarlamak konusunu bende düşündüm. Vakit bulunca başlayacağım hayırlısı ile.

mustaphaerdem

Bende 3 fazlı bir motoru triyakla sürebiliyorumda 2 3 gündür bayağı uğraştım aynı motoru hem sağa hem sola döndürmeyi başaramadım. Triyaklar patır patır patlıyor bta40 kullanıyorum tanesi 5 ytl yaw. Denemekten vazgeçip kontaktöre döneceğim gibi geliyor.

tetikleme yaparken R-S-T fazlarını süren birer tane ssr var. S-T fazlarının yerini değiştirmek için fazların yeri değişik şekilde 2 triyak daha motorun uçlarına bağlı. Sizin aklınıza hiç başka bir sürme şekli geliyor mu?
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

files

Motor ile  triak kullanılmaz. denemişler bve bu sonuca varmışlar. Motor endüktif yük olduğundan dolayı kesime gitme işi imkansız gibi birşey. sebebi, geyt akımını kestik, alternans da bitti. triak kesime gitmesi gerek. ama gitmiyor. yormayın kendinizi. olmaz oiş.

mustaphaerdem

3 fazlı bir motoru moc3021+triyak ile sürebiliyorum şu anda nedir imkansız olan?
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.