PIC basic de yazılmış "ısı ve ses" kontrolü

Başlatan masterful, 06 Nisan 2007, 00:52:49

masterful

1-) LCD ekran ve tuş takımı kullanarak ısısı dışardan girilecek ortamın ısısı girilen derece ye eşit veya üzerine çıktığı zaman fan devreye girecek ortam soğuduğunda (girilen derecenin altına düştüğü zaman ) fan devreden çıkacak.

2-) Ayrıca ses kontrolü : mikrofon dan girilen sesin derecesine göre pic de yazılan program yardımıyla eğer ses yüksek ise kırmızı ledi yakacak eğer ses düşük ise sarı ledi yakacak PIC programı

Bu projeleri yapmaya çalışıyoruz. Bize yardımcı olacak arkadaşlar varmı

masterful

arkadaşlar bunları ücretli olarak tam yapacak varmı?
elazığ firat ünv.deyiz

sitenindelisi

Bu bord için ücretli yaptırma konusunda destek almanız çok zayıf bir ihtimal. Prensiplere aykırı. Şunu derseniz;
-Biz bu devreyi yapmak istiyoruz
-Şu aşamaya getirdik
-Kodlarımızın durumu budur
-Şu noktalarda takıldık
-Yazarmısınız/yaparmısınız değil de, şunu(bütün proje değil, belirli bir bölümü) nasıl yapabiliriz
Bütün amaç bilginin paylaşılması ama hazır şekilde değil, üretmeye vesile olacak şekilde, ezberci değil, üretici destek.

Projeniz, aslında kolay sayılabilecek bir proje. Eğer zaman konusunda sıkışma yoksa, son anda böyle bir yardım talep etmiyorsanız, emin olun hem bu proje bu bordta yapılır hemde siz bu konulara bir haylice vakıf olursunuz. Dolayısı ile amacına hizmet eder.

Daha önce de benzer mesajlarım/mesajlarımız oldu. Başlangıç olarak bir algoritma/senaryo  çıkartın. Puzzle yapar gibi parçaları bir araya getirip beraber yapalım.

-Çevresel elemanları belirleyin
LDR
LCD
MCU
Buton
Isı sensörü
Fan
Fan kontrolü için röle
Led
Microfon

Ses nasıl değerlendirmeye sokacığınız belirlerseniz, bu işlem için gerekebilecek ilave eleman(OP-AMP vb...)

teknikelektronikci

cok özür diliyorum herkezden son günlerde hep negatif cevaplar yazdigimi biliyorum ama bunu yazmadan edemeyecegim.masterful arkadasim siz firat üniveritesinde okuorsunuz ve büyük olasilikla ya ögretmenlik ya da mühendislik okuorsunuz ve siz geliorsunuz bu forumda bu ödevi parali yapacak biri varmi diye soruorsunuz.bunu eger baskasinin yapmasini istiorsaniz(full) bu memlekete yetisecek mühendisede ögretmenede üniversitelerede yazik.ben teknik lisedeyim bu zamana kadar 4 yillik ünivesitye girmeyi cok istiyordum fakat bugün x üniversitesini ziyarete gittik ve ordaki durumu ögrencileri ve diger seyleri görünce egitim hakinda bilgi ögrenince mühendis filan olmak istemiorum dedim.o yüzden siz madem üniversitedesiniz ve bu gibi ödevi parali full istemeniz cok aci verici.diyeceksinizki belki programlama filan bilmiorum iste dilini filan bilmiorum.ama forumumuzdaki aykut54 hocam bu duruma en iyi örnek aykut54 hocam cok kisa zamanda picbasic pro dilini ögrenip forumumuza cok güzel uygulamalar paylasti demek istedigim insan  istedikten sonra 3-4 haftalik calisma ile bunu rahatca yapabilir yorumum biraz kaba olduysa özür dilerim saygilar

Teknikelektronikci
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

masterful

Dostum her şeyi güsel ve gerçekten cok doğru yazmışsın fakat belirtmem gereken önemli şeyler var umarım o zaman bana hak vereceksin.
1.si ben tahmin ettiğin gibi ögretmenlik ya da mühendislik okumuyorum.Bilgisayar programcılığı 2. sınıftayım.Şimdi diyeceksin programcılık okuyorsun kullansana programlama mantıgını tabiki.Ama biz bu güne kadar pascal,c,c++,delphi den başka bişi görmedik 2 yıl boyunca onlarda layıkı ile yaptık çok şükür.
2.dönem açıldı ve biz sadece 2 hafta mikro işlemci dersi gördük ondada Asammble dilini gördük sadece o kadar ondan sonrada artık hoca bizden bu yukarda yazdıgımız projeleri istedi.
Şimdi sana soruyorum bize 2 haftada ne öğretildiki bizden dönem ödevi olarak bu projeler isteniyor.
eğer inanmıyan varsa bunu ispat edebilirim arkadaşlar(tabiki elazığda olanlara)

ve sonuç olarak söyliyeyim malzemelerin hepsini aldık devreyide yerleştirebiliriz diye düşünüyorum tek ve en büyük eksik kodlar onlarda ne hocadan nede burda okuyan elektronik,bilgisayar mühendislik okuyanlardan bir yardım alabildik.
durum bundan ibaret.
bizde isteriz tabiki kendi emeğimizle yapmayı ama öğrenmeden neyi yapacaksın.???
yinede yardım bekliyorum çünkü mecburum başka dersler ve başka projelerimizde var keşke zaman olsada senin dediğin gibi kendimizi verip
adam gibi öğrenip kendimiz yapalım projelerimizi.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "masterful"Dostum her şeyi güsel ve gerçekten cok doğru yazmışsın fakat belirtmem gereken önemli şeyler var umarım o zaman bana hak vereceksin.
1.si ben tahmin ettiğin gibi ögretmenlik ya da mühendislik okumuyorum.Bilgisayar programcılığı 2. sınıftayım.Şimdi diyeceksin programcılık okuyorsun kullansana programlama mantıgını tabiki.Ama biz bu güne kadar pascal,c,c++,delphi den başka bişi görmedik 2 yıl boyunca onlarda layıkı ile yaptık çok şükür.
2.dönem açıldı ve biz sadece 2 hafta mikro işlemci dersi gördük ondada Asammble dilini gördük sadece o kadar ondan sonrada artık hoca bizden bu yukarda yazdıgımız projeleri istedi.
Şimdi sana soruyorum bize 2 haftada ne öğretildiki bizden dönem ödevi olarak bu projeler isteniyor.
eğer inanmıyan varsa bunu ispat edebilirim arkadaşlar(tabiki elazığda olanlara)

ve sonuç olarak söyliyeyim malzemelerin hepsini aldık devreyide yerleştirebiliriz diye düşünüyorum tek ve en büyük eksik kodlar onlarda ne hocadan nede burda okuyan elektronik,bilgisayar mühendislik okuyanlardan bir yardım alabildik.
durum bundan ibaret.
bizde isteriz tabiki kendi emeğimizle yapmayı ama öğrenmeden neyi yapacaksın.???
yinede yardım bekliyorum çünkü mecburum başka dersler ve başka projelerimizde var keşke zaman olsada senin dediğin gibi kendimizi verip
adam gibi öğrenip kendimiz yapalım projelerimizi.

merhaba masterful arkadasim dogrusu bilgisayar programciligi okudugunuza sasirdim 2.si ise böle bir ödev verilmesine sasiyorum daha üniversite hayatina giremedim bilmiorum nasil işler ama görüorumki sirf siz değil genel olarak böyle bir problem var gerci sirf üniversitede değil lisede ayni durum söz konusu ondan sonra ortaya bizim gibi ezberci ögrenciler cikior cok üzücü bir durum işte 2 haftalik bir bilgi ile asembler programin yazilmasi isteniyor ki picbasic pro c filan olsa belki mümkündür diyecem yukrida yazdigim yazi aslinda sirf size değil genel ollarak benim tepkim,cünkü sonucta bende bir ögrenciyim:) o yüzden tepkimi maruz görünüz.masterful arkadasim bu ödevi illaki asm ilemi yazmaniz gerekiyor eger pic basic pro veya c ile yazmak mümkünse sonuca daha hizli ulasirsiniz en azindan kendiniz biraz ugrasirsiniz, zaten siz ugrasirsaniz gerisini eminimki tüm pic proje üyeleri yardimlarini esirgemeyecektir kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

elimde su an ugrastigim projenin similasyonu var sirf isis dosyasi belki fikir verebilir keypad icin mutlaka 74c922 kullanmanizi tavsiye ederim öteki türlü ugrastirabilir kolay gelsin

http://rapidshare.com/files/24686768/picproje.rar.html