Yeni bir kayan yazı devresi ve asm programı

Başlatan akkuzu1969, 06 Nisan 2007, 21:11:46

akkuzu1969

Arkadaşlar,sizlere çalışan bir kayan yazı devresi sunuyorum.program asm  ile yazılmıştır. yazdırmak istediğiniz cümleyi program içerisine  doğrudan girerek klavye ile yazıyorsunuz. derleme sonucu elde ettiğiniz hex kotlarını proteus devresindeki 16f84 e yükleyerek similasyon yaptırıyorsunuz.hepinize başarılar dilerim.

devreyi aşağıdaki linke koydum.

http://rapidshare.com/files/24647637/k.yaz__305_.rar.html

aykut54

MERHABA  akkuzu1969

kayan devresi için çok sağol ALLAH razı olsun güzül bir çalışma olmuş

başarıların devamı gelmesi dileğiyle

fatihsatir

Arkadaşım çok teşekkür ederim gönderdiğin dosya için. Yapmayı düşünüyordum ki sen geldin..:) Şimdi indirdim ve hemen test ediyorum.
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

fatihsatir

Dostum, proteusu çok fazla bilmiyorum genelde Electronic Workbench kullanıyorum. Şimdi dosyayı download ettiğimde proteusta açtım ve sadece önüme şu yazı geldi.

Ve hiçbirşey göstermiyor bundan sonra. Sorun nedir acaba.!

e3

@ Fatihsatır, sendeki Proteus versiyonu, şemanın çizildiği versiyondan düşükse Isis dosyayı açmaz ve hata verir.Sizdeki sürüm nedir acaba?
.eem.

fatihsatir

v6.7 SP3 versiyonunu kullanıyorum. Bu düşük mü acaba.?

aykut54

sevgili üstad 6.9sp4 veya sp5 kullan açar ben sp4 kullanıyorum sistem güzel çalışıyor

Chan86

iyi günler arkadaşlar bende bi kayan yazı devresi yaptım ama istediğim gibi kaymıyor proteusda yardımcı olursanız sevinirim http://rapidshare.com/files/34281778/kayan.rar.html
şimdiden sağolun devre şeması ve hex dosyasını verdim

ilker_32

Alıntı yapılan: "Chan86"iyi günler arkadaşlar bende bi kayan yazı devresi yaptım ama istediğim gibi kaymıyor proteusda yardımcı olursanız sevinirim http://rapidshare.com/files/34281778/kayan.rar.html
şimdiden sağolun devre şeması ve hex dosyasını verdim
Sorunun kodla ilgili sen kodlardan sorunu çözebilirsin.

Chan86

ilker kodlarda bi sorunum yok sanırım çünkü senin yaptığın 16f628 ile kayan yazı devreside tam olarak kaymıyo onuda bi açıp bakarsan göreceksin ama preoteusta öle

ilker_32

Benim proteus'da hiçbir sorun yok. Ayrıca benim upload etmiş olduğum devrede proteus'da çok güzel çalışıyor. Pratikde de çok güzel çalışıyor. Ama senin upload ettiğin devre benim proteus'da 15 sütun olarak kayıp, göndermiş olduğun ASCII'larda yarım yamalak bazı karakterler eksik durumda görüntüleniyor. Bilmem belki yazdığın kodlardan eminsin. Proteus yanılıyorda diyebilirsin. Çünkü ben böyle bir durumla karşılaşmıştım.

Chan86

bizim projemiz 7*16 ledle onun için üst satırı iptal ettik ama kodlar doğru çünkü yavuzerol.comdanda indirip proteusta çalıştırdığımız devre yarım yamalak harfler çıkıyodu yani sorun proteusta 6.7 de çalışıyo ama üst sürümlerinde tam çalışmıyo

ilker_32

Sen beni yanlış anladın demek istediğim bir önceki mesajdaki gibi devre 7*15 olarak çalışıyor(proteus'da) siz sütunu değil satırı iptal etmişsiniz. RB6 boş görünüyor. 1. satır RB7'den başlıyor. Kodlar doğru olabilir diğer mesajımdaki gibi fontla ilgili bir sorun var. Standart ASCII'ları kullandığında pratikte normal çalışacaktır.

Chan86

peki ilker 7*16 yapmak için nasıl bi deişiklik yapmama gerek eğer pic c den anlıyorsan yardımcı olurmusun

Chan86

7*16 haline getirdim ama hala istediğim gibi olmuyo işte devreyi kurup bakacam ben eniyisi