DC motor sürücüde voltaj geri beslemesi

Başlatan nonstradam, 11 Nisan 2007, 09:02:04

nonstradam

üzerinde çalıştığım bir dc motor sürücüde motora yük binmesi durumlarında motor performansının bir nebze olsun sabit tutmak için motor üzerinde düşen gerilimi okuyup PIC mcu da değerlendirmek istiyorum ama bazı problemlerim var.
PIC mcu ların analog girişleri max. 5V a dayanır diye biliyorum yanılıyormuyum.
Aşağıdaki resimdeki gibi motorun eksi hattını PIC in vref ine girsem motorun artı hattınıda gerilim bölücü bi dirençle AN0 gibi bir ADC portuna girmemin bir sakıncası olurmu.

AN0 hattında bir problem oluşmaz diye düşünüyorum. çünkü gerilim bölücü üzerinden geçiyor. fakat vref ucu direk giriyor mosfet in yalıtımda olduğu zamanlarda bu uçta şaseye göre 30V civarında bir voltaj göreceğim bu bir problem oluşturur diye düşünüyorum.

aynı gerilim bölücüyü vref hattınada kursam nasıl olur. veya böyle bir geri besleme sistemi için başka önerebileceğiniz bir sistem varmı.

ilginize teşekkürler. çalışmalarınızda başarılar.

OG

Motoru sürerken pwm falan kullanmıyorsan motorun gerilimini ölçmene gerek yok, Q1 i yeterince sürüyorsan zaten motor üstünde bütün voltajı göreceksin. Akımını ölçerek yüklenme durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

nonstradam

mosfeti PWM ile sürüyorum. motor yüke binince 1-2 v civarı bi bayılma oluyor. bunu önlemek için voltajı ölçmek istedim. akım okumak için malesef yerim yok. voltajı okumak daha iyi ve ucuz bir çözüm kontrolün çok hassas olmasına gerek yok yani şu 1-2V luk bayılmayı 0-0.5 volt gibi bi değere voltaj geri beslemesiyle indirebilirsem sorunum çözülecek.

Hem vref hemde an0 a aynı gerilim bölücüyü kullandım sanırım oldu. çalışmaya devam ediyorum. ADC sonucu biraz parazitli yani çok kıpraşıyor bunuda filtre edersem baya iyi olacak gibi.

yinede ben bu ölçüm için başka bir metod varmı merak ediyorum.

ilginize teşekkürler OG hocam.

elektroombank

Merhaba;

Çok yüksek amperli besleme kullan.Amperin çok fazla olursa yükte olduğunu bile hissetmez motor...

Benimde başıma gelmişti...

elmaalma

Alıntı yapılan: "nonstradam"üzerinde çalıştığım bir dc motor sürücüde motora yük binmesi durumlarında motor performansının bir nebze olsun sabit tutmak için motor üzerinde düşen gerilimi okuyup PIC mcu da değerlendirmek istiyorum ama bazı problemlerim var.

Hız denetimi de aynı işi görür mü? Devir sayısını ölçmek ve karar vermek.

nonstradam

malesef seri üretim bir işolacağı için ve motorları başkası tedarik edeceği için motor arkasından tako veya encoder türü bişeyden geri besleme alamam sabit dc motor bunlar. hızın çokta sabit olmasına gerek yok bu tip bir geri besleme işi çözecek gibi görünüyor.
ilgine teşekkürler