RMS 300 watt Transistörlü amplifier

Başlatan conavar, 12 Nisan 2007, 13:36:21

conavar

Alıntı yapılan: "afili"sayın conavar bu canlı uç ne oluyor yani n1 öğrenebilirmiyim?

atıyorum radyo bağlayacaksın değiL mi ?
şimdi bağlantı için 2 tane kablo olcak biri devrenin şasesi olacak GND si olacak
diğeri ise aktif olan kısmı olacak ses sinyali giden kısmı...
wolkmen bağlamak istersen jack kısmında bu noktaları kullanacaksın..
jack kulaklık yuvasına takılacak sen de kablonun diğer kısmını keseceksin...
sonra avometre ile uçlara dokunarak hangisi canlı hangisi şase bulacaksın ;)
kolay geLsin
Ayrıca  aslan_korhan hocamın dediği gibi 4700uf den fazla da takılabilir ama takmayada bilirsin :)
eğer power kartında daha güçlü kapasitörün varsa bunları küçük de takabilirsin ;) bunlar bass seslerde devreye giiriyorlar inan bana :D
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

afili

yorumların için teşekkür ederim aslan_korhan.ben zaten devreye 4700uf'leri monte etmiştim onun için değiştirmicem çünkü bende aynı fikirdeyim ne kadar yüksek con. kullanırsak parazitlerden kaynaklana vınlamaların azda olsa önüne geçmiş oluruz.ayrıca ben smps kullanmıyorum simetrik trafo ile  çalıtırıcağım devreyi.siz bu devreyi yaptınımı?yaptıysanız memnunmusunuz?öğrenebilirmiyim?[I];)

afili

anladım conavar ben 4700uf de kararlı kaldım onları kullanıcam devrede bu arada canlı uç hakkında bilgi verdiğin için teşekkür ederim!ya aslında ben bu kadar fazla soru sormazdım ancak ben anfilerle fazla ilgilenmedim bu zamana kadar ama bu sene bi meraktır sardık bakalım sizlerinde yardımıyla güsel bi çalışma çıkarıcam ortaya herhalde ;) ee ne demişler bilgi paylaştıkça çoğalır :D

aslan_korhan

@amfili
Bu devreyi yapmadım ama benzerlerinden yapmıştım birkaç tane. Zaten aralarında pek fark yok. Gayet güzel çalışacağından eminim. Giriş biraz zayıf kalıyor sadece bu tür devrelerde. Yani girişine bir preamfi, ton kontrol kartı ilave edersen daha yüksek çıkış alırısın. Yanlız bu devrenin kalitesi baya önemli. Ses kalitesini büyük bir derecede etkiler.
Basit birşey istiyorsan küçük PC hoparlörlerin içindeki tonkontrol'lü devreyide kullanabilirsin...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

afili

conavar ben devreyi bitrdim ve çalıştırdım :D ancak çıkna ses beni pek tatmin etmedi açıkçası yanlız bnm biraz eksiklerim var bu devrde!şimdi ben devreyi +-24 voltluk bi trafo ile çalıştırdım bu 1,diğeri ise devreye ton kontrol bağlamadım ilkanda çalışıp çalışmadığını denemek için acaba bunları tam olarak yapınca ses kalitesi yükselirmi?yükselirse ne kadar yükselir?bana yardımcı olursanız sevinirim ;)

afili

conavar ben devreyi bitrdim ve çalıştırdım :D ancak çıkna ses beni pek tatmin etmedi açıkçası yanlız bnm biraz eksiklerim var bu devrde!şimdi ben devreyi +-24 voltluk simetrik bi trafo ile çalıştırdım bu 1,diğeri ise devreye ton kontrol bağlamadım ilkanda çalışıp çalışmadığını denemek için acaba bunları tam olarak yapınca ses kalitesi yükselirmi?yükselirse ne kadar yükselir?bana yardımcı olursanız sevinirim ;)

aslan_korhan

Ses kalitesi ile neyi kast ediyorsun?
Baz-Tizlerin iyi çıkmamasımı, yoksa düşük çıkmasımı?
Gerçi preamfi ve ton kontrollü bağlarsan her iki olayda düzelecektir.
Preamfinin çıkışı yüksek olmasına dikkat et.
Ben girişine 1-2Watt'lık amfi bağlayınca ses çıkışı baya yükseliyor.
Denemek için amfili ve Bas - Tiz kontrollü PC hoparlörün kullaklık çıkışını buna bir bağla ve farkı gör...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

conavar

besleme gerilimin cok düşük...
ayrıca aslan_korhan hocamın dediklerine katılıyor :)
ton kontrol dene ;)

afili

ses kalitesi derken çıkan ses beni tatmin etmedi yani volume.ondan dolayı sordum ancak conavar dediği gibi besleme gerilimim çk düşük ayrıca dediğiniz gibi ton kontrolle denemem lazım :o

afili

merhaba arkadaşlar üstadlar ben bu anfiyi bitirdim ve şimdidie ton kontrola uğraşıyorum fakat anfiyi 55 volt ile deneyemedim bir arkadaşda 25 volt trafo vardı onu denedik şimdi 55 volt trafo almak istiyorum burda izmirde bu anfiye uygun 55 volt trafonun sarılmasına 55 -60 ytl istediler acaba fiyat uygunmudur veya bu trafoyu ucuza nerden satın alabilirim kolay gelsin saygılar

X-Fi

arkadaşlar her anfide volt önemlidir ancak daha önemlisi akımdır o zamanda trafoyu iyi seçmek gerekiyor böyle güç anfileri için en uygunu toridal trafo fiyatlarıda biraz pahalıdır eğerki saç nüveli trafo kullanacaksanız bu devre için en az 500w ve üzeri olmalı ve filtresi saglam olmalıdır conavar kardeşimizin söyleigi gibi çok kaliteli bi saç trafo veya toridal trafo almadıysanız 4700mf yetersiz kalacaktır trafoya vermediginiz parayı kondansetörlere verin ki verim alabilesiniz

ben anfimde böyle bi filtre kullanıyorum:

http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

afili

evet x-fi haklısın ancak bizim kullandığımız 4700uf ler filre için değil anfi devresinin girişinde kullanılan vede vınıltılara engellemek amaçlı olan bir kondansatör zaten bizim devremizin filtre devresinde kondansatörler 2*10000+2*2200+2*1000+2*470uf sence yeterlimi nedersin?

X-Fi

şimdi anlaşıldı filtre yeterli gibi gözüküyor ama stereo yaparsan her kanal için ayrı filtre gerekir emeğine saglık güzel bi anfi çıkartmışsın kutu yapmayı düşünüyomusun kardeş

banada lazım resimlerdeki gibi bi kutu ama izmirde bulamadım nerden bulabiliriz bilgisi olan varmıdır arkadaşlar
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

afili

valla yapmayı düşünüyorum ama anfiyi çalıştırabilirsem çünkü bnm trafo sorunnum var o yüzden devrenin tam sesini alamıyorum bu yüzden öncelikle trafo almam yada sardırmam lazım buda biraz pahalı biliyorsun çünkü devre +50 -50 olunca trafoda 50 ytl gibi bişi çıkıyor  o yüzden zaman lazım araştırıyorum daha ucuza çıkma trafo filan bulabilirmiyim die senin bi bilgin varmı?

conavar

smps yapmak daha mantıklı aslında bozuk pc powerlerinden cıkan trafolarla
sitemizde şema var sanırım hem cok cok ucuza mal olur bence :)
üstelik 500W trafodan cok cok hafif ve daha az yer kaplar devre...
ben bi ara uğraştım ama smps den korkuyorum :D cok vınlıyo :oops: