Ni-Cd / Ni-Mh piller nasil sarj edilmeli?

Başlatan Erol YILMAZ, 24 Temmuz 2003, 14:52:59

aster

bende tek pil için söylemedim
son - uç diye belirttim
kullandığım şarjlı matkabın, cebin pil grubuna baktım öyle
ısı yükselince ptc direncide yükselip bilgi veriyor
fakat adam bunu yapmışta benim alet her şarjda ateş gibi oluyordu(köfte pişecek gibi)
sonundada bir pil bozuldu şimdi birde aynı pili arama derdine düştük

aster

aynı sistemi daha önce havyama yapmıştım ptc yerine transistör (germanyum 2 ucunu) kullandım, tr havya resiztansının gerisine takılıyor ve ısı istediğim noktaya geldiğinde bir devreyle havya gerilimini kesiyordu

Erol YILMAZ

@ cozturk
ilk sayfada hangi sarj aletleriyle ilgilendigimi biraz belirtmeye calistim.

"Pili tum sarj aletleriyle dogru bir sekilde sarj edebilmek icin bu Ptc'nin degeri standart bir degerde olmasi lazim değil mi?" duzeltiyorum ;

"Pili, sicaklik degerini de parametre olarak degerlendirebilen tum sarj aletleriyle dogru bir sekilde sarj edebilmek icin bu Ptc'nin degeri standart bir degerde olmasi lazim değil mi?"

Umarim anlatabilmisimdir. Sayin Cozturk.

Pil dolduktan sonra azalmaya basliyor. yaklasik 10-15 mV dusunce sarjda bitmis oluyor.
Yalniz pilin gerilimi ilk akim vermeye basladigin anda da once yuksek oluyor, ic direncinin yuksek olmasindan dolayi. Sonra normal olan dusuk  seviyesine iniyor. Burada hata yapmamak icin ilk bastaki gerilim dusumunu gormemek gerekiyor.

cozturk

.. tamam.. anladım.. aslında belkide ptcnin değeri standart olmak zorunda değildir. çünkü şarja başlarken ve daha sonraki sıcaklığın farkına bakılabilir. Sanırım bu daha garantili çözümdür.. Çünkü fabrikasyon olarak ptc toleransı bile ölçümü etkileyebilir..

Şarj ile alakası yok ama pillerin deşarj eğrileri microchip AN606 Low Power Design Using PIC16/17  belgesinin son kısmında yer alıyor belki lazım olabilir..

Erol YILMAZ

Most technologies used to charge nickel-cadmium (NiCd) and nickel-metal-hydride (NiMH) batteries rely on a method known as negative delta V to determine when a battery is fully charged. A constant current is applied to the battery, and voltage is monitored. When a decrease in battery voltage is detected, charging is terminated.

diyorlar...

http://www.sensorsmag.com/articles/0303/battery/
adresinde biraz aciklama yapilmis...

cnt

NiCd pilin 3 kademede doldurulmasi.
bu devrenin avantaji sarj suresinin sadec 7 saat olmasidir. buna karsilik sabit akimli "gece sarji"ndaki sure 14-16 saaatir. ilk kademede (hizli sarj)  pilin akim kapasitesinin %20 si seviyesindeki bir akimla (500mAh saatlik bir pil icin 100mA)
bu sekilde bosalan enerjinin %90 'i 4,5 saate dolar ve hucre gerilimi 1,48v/hucre olur. daha sonra 20sn lik bir sureden sonra icin sarj akimi kesilir. ikinci kademede %5 lik (25mA) bir akimla pilin uzerindeki gerilim 1,45v/hucre olana kadar devam ettirilir. en son kademede ise pil darbeli olarak sarj edilir ve pilin surekli dolu kalmasi darbeli sarj akimi yine %20 (100mA) dir.  (darbe off suresi 10dk, on suresi 50sn)
Bu muhafaza sarj ikinci kademede kullanilan %5 lik sarj hiziylada yapilabilirdi. gerci bu sarj akimi kendiliginden bosalma kayiplarini kapatabilir, ama bir sure sonra Cd kristallerinin kabalasmasina ve boylece kullanilabilir kapasitenin azalmasina neden olur. """ darbeli sarjdaki yuksek sarj akimi sadece kristallerin kabalasmasini onlemekle kalmaz ayni zamanada mevcut olan buyuk Cd kristallerinin kucuk kristallere donusmesini saglar"""

bu yazi elo-elektronikdergisinin 81.sayi eki olan pratronik 2. sayisindan alinarak derlenmistir.