Boğaziçi Köprüsü AKILLI LED TEKNOLOJİSİ

Başlatan ahmet2004, 05 Mayıs 2007, 12:01:28

ahmet2004

Sevgili silgilikalem

Devletin ihaleli işlerini bilmiyorsun galiba.

OG çine ne satıyoruz biraz açarmısın...

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ahmet2004

Led leri ÇİN den alıyoruz diye biliyordum. Bizi aydınlattığın için çok sağol OG.

OG

Onu anlatmaya çalışıyorum zaten. Bu teknoloji ülkemize girerek müteşebbis insanlarımızın kendine has yorumlaması ile Çin'den hammadde alarak ürün halinde geri Çin'e satmasını sağladı. İnsanımızın önünü kesmemek lazım.

Gerçi kaliteli ledler çin'den değil Kore ve Tayvan dan geliyor.

mp3dragon

biz niye led bile yapamıyoruz? can sıkıcı bir durum. Emekli bir astsubay tanıdığım vardı 50 sene önce rondela bile yapamazdık derdi. 50 sene önce rondela yapmak şimdi led yapmakla eşdeğer herhalde. Üstelik ülkemizde bu kadar led ile yapılan proje varken. Şimdi led ile başlansa bunun devamı mcu yapmaya varır. Neyse akşam akşam başınızı şişirmeyeyim.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

OG

Katılıyorum, bir yerden başlamak gerekiyor. Bildiğim kadarı ile ülkemizde kondansatör ve direnç imalatı var. Pil imalatı vardı yarışa dayanamadı ve fabrikalar kapandı. Bu iş teknoloji geliştirme ve pazar kapma işi. Büyük paralar ve doğru politikalar gerekiyor. Geçen aylarda "ülkemize giren cep telefonu ile kaybımız şu kadar lira, bu parayı teknoloji geliştirmeye yatırsak telefonu kendimiz imal ederdik" denmişti. Ve bu yolda somut adımlar atmak gerekiyor. Şahsi görüşüm, kısa vadede devletin desteği olmadan altından kalkabilecek firma yok gibi.

mp3dragon

Alıntı YapŞahsi görüşüm, kısa vadede devletin desteği olmadan altından kalkabilecek firma yok gibi.

Bence var ama, kendi sektörlerinde yatırım yerine başka sektörlere yatırımı tercih ediyorlar. Devlet desteğine gelince o konuya hiç girmemek lazım.

z

Ovunmek gibi olmasin bir Turk olarak Turkish led yapmisligim vardir.

Yapilisi:

Bir adet ates bocegi yakaliyorsunuz ve karin bolgesine iki adet ince tel parcasi sokuyorsunuz. Yuksekce bir direnc uzerinden 1 kac volt gerilim uyguluyorsunuz. (Polarite onemli değil) Isima olmazsa tellerin yerini degistirmeyi deneyin.

Ancak Turkish ledin omru uzun olmuyor. (Hayvana yemek yedirirseniz omru uzun olabilir)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aYe

Bunalmis hocam gece gündüz durumlarında performans farkı hangi düzeylerde seyrediyor?

Bir de hammadde yakalama tekniklerinden biraz bahsedip, nispeten zengin bölgelere yönlendirirseniz deneyi bende gerçekleştirmek isterim.

Ayrıca bu börtüböcük ledleri, güneş enerjisi paneli üzerinde sırtüstü yatarak, voltaj almadan ışımaya ikna etmek mümkün olabilir mi?
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

z

Ogrenciligim Adapazari'nda gecti. Bir gece isigi kapatip uyumak uzereyken odanin degisik yerlerinde ara ara yanip sonen led ilk basta bende panik yaratti. Bildigim butun dualari okudum ve kalkip lambayi yaktim. Hic bir sey goremedim.  Uzaylilari bile dusundum ama aklima ates bocegi gelmedi. (Daha once de hic gormemistim) Neyse kisa keseyim isigi sondurup yataga uzandim gene basladi. En nihayetinde lambayi tekrar yaktigimda minik bocegi gordum ve ates bocegi denen cihazla karsi karsiya oldugumu anladim. Sonra da cerrahi operasyon basladi.

Bu hayvanin muhtesem bir isigi var.  Butun turleri aynimi bilmiyorum. Benim ugrastigim yesil isikliydi.

Aslinda isimasi icin illa elektrik vermek gerekmiyor. Tel sokup cikartirken de isiyor. Kimyacilara sorarsaniz calisma prensibini anlatacaklardir.

http://www.hayvanlaralemi.net/yazilar/guzellik4-100.php

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Göktuğ

Vestel malzeme imalatını yapmıyorken daha kucuklerin bunu dusunupte para kazanabilecegine inanması mantıklı değil. Aydındaki fabrika bir suru sacmalıktan sonra sadece dip direnc uretimde calısıyor sanırım.

Toplantı sırasında teletasın kapanma surecide konusuldu. Daha onceden baska birisi vasıtasıylada olayları biliyordum. OTM abimizden olayın baska yonlerinide ogrendik. Teknolojiyi geliştiren cok devası bir kurumu fransızların satın alıp sonra kısa surede yoketmesi hoş şeyler değil. Bunlar fransızlara olanı yaklasımımı her zaman tek bir açıda tutacağı halde, devletçi yaklasımların sonunun hep boyle biteceğini bildigimden cok uzulmuyorum.

Vestel bugun avrupada ürün satarken çinlilere kök söktürdüğünü bilmek gurur verici. Çinliler vestelin fiyatlarına inmekte zorlanıyor. Malzemeyi çinden alan bir firmanın başarısı.

KAZIMUGUR

Reklam çok önemli,bilmeyeni haberdar eder.
Senin vestel yaptım yapıyorum yapacağım derken "demirdöküm" hidrojen pillerin sattıyor bile...

mesmert

Alıntı yapılan: "ahmet2004"(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Burada kullanılan Led tipleri ,Güçleri , Modül Tipleri ve en önemlisi

bu LED lerin ömürleri ne kadar olacak.Kaç yılında artık köprüde ışık

göremeyeceğiz.Birde Yapan Firma kimdir Tam bir şey bulamadım.

Hürriyet AKILLI LED TEKNOLOJİSİ Dünyadaki örnekleri incelenerek,

titiz bir çalışma sonucu yaklaşık 4 milyon 850 bin YTL harcanarak

ışıklandırılan Boğaziçi Köprüsü'nü aydınlatan City Light firması,

çalışmalara Mart 2006'da başladı ve bugünkü aşamaya gelindi.

Yaklaşık 1460 adet akıllı Led olarak tanımlanan aydınlatma

armatüründen ve ilave olarak 1760 de aydınlatma Led modülünden

olmak üzere toplam 3 bin 220 aydınlatma elemanı takıldı.

Bu konuyu tartışmak istedim.

Teknoloji kısmına sözüm yok ama böyle bir yatırımın bir köprü aydınlatmak için çok gereksiz bir yatırım.

KAZIMUGUR

Hafızam bana diyorki , bu tip sözleri köprü yapılmadan önce, asma boğaz köprüsü yapalım diyenlere de söyledilerdi...

mp3dragon

Alıntı YapTeknoloji kısmına sözüm yok ama böyle bir yatırımın bir köprü aydınlatmak için çok gereksiz bir yatırım.

Hasbelkader Avrupa görmüş biri olarak, sadece Budapeşte'ye gelen turist sayısının, çatladı patladı denilen tüm Türkiye'ye gelen turist sayısından fazla olduğunu öğrenince dudağım uçuklamıştı. Ülkeyi pazarlamak deyince stratejik işletmeleri satma olarak algılayan zihniyetin, Avrupa kentlerinin gece görüntüsüne bakmasını isterim. Üstelik bildiğim kadarı ile bu projede ciddi sponsor desteği bulunmakta. İzmir - Manda Deresi üzerindeki köprü boyutundaki köprüleri yurtdışında turistik gezi noktası olarak gezdiriyorlar. Hem şehrin estetiği sadece turistler için değil, orada yaşayan insanlar içinde güzel birşey değil mi?

Alıntı YapHafızam bana diyorki , bu tip sözleri köprü yapılmadan önce, asma boğaz köprüsü yapalım diyenlere de söyledilerdi...

Eski tüfek bir abim ile köprüden geçerken "köprü istemezük" diye eylem yapardık, ne kadar yanılmışız demişti.