Voltaj Akım Ayarlı Pc PowerSupply (modifiye)

Başlatan gevv, 05 Mayıs 2007, 23:19:17

gevv

VIDEO http://www.youtube.com/watch?v=1YCPjPFlsbI
Dosyalar
http://dc27.4shared.com/download/15353131/ce41f61e/files.rar
şifre hyperelektronik.com

Selam pc power ile oynamaya devam :) akım ve voltaj ayarlı (0-20 0-10 A) bir smps kim istemezki :) devre suan tam olarak tamamlammıs sayılmaz testler devam ediyor ama bu hali ile bir çok arkadaşımızın merakını gidermişizdir:) devrede r89 r77 r76 r92 r91 q14 q14 d39 d41 d40 elemanlarını kullanmadım devre akım sınırlı koruması var extra korumaya gerek yok bence şimdilik tabiki testler suruyor belki daha sonra bu elemanları eklerim yapacak olan arkadaslara şimdiden kolay gelsin

vsalma

Ellerinize sağlık oldukça hoş duruyor. Bir kaç kere denememe rağmen şifre yanlış hatası aldım. Kontrol edebilir misiniz?

elektro_ery

Şifreyi el ile girerseniz bi yanlışlık olmuyor kopyala yapştırmada sorun çıkıyor
[/URL]

ete

ellede girsem şifre yanlış diyor. Bir bakın lütfen.
Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

prof77

Gevv Hocam  trafoyu büyütsek sargıları gegiştırsek 80volt ta 10 amper
güç alabilirmiyiz?

dhan000

gevv hocam eline saglık ...
şifre hatalı diyor elle de girsem hatalı diyor

gevv

limke tıklandıgında cıkan sayfanın şifresi www.picproje.org   dosyanın şifresi hyperelektronik.com

erkan614

smps konusunda pek bilgili değilim
acaba bunun trafoları nasıl temin edilcek

sezgin05

@ERKAN gördüğüm kadarıyla bu projenin yapımında standart bir ATX power supply deki devre elemanları yeterlidri.Herhangi bir modifikasyona gerek kalmadan yapılabilir.

@GEVV bu projenin PCB şemasınıda yayınlarsan deneme yapacak arkadaşlara kolaylık olacaktır.Teşekkürler..

gevv

gevv

Alıntı yapılan: "prof77"Gevv Hocam  trafoyu büyütsek sargıları gegiştırsek 80volt ta 10 amper
güç alabilirmiyiz?
o konuda ince hesaplar devreye girer:) ben anlamam bende dene yanıl ve modif var ama aslında denemek gerek etd 49  yada 59 ile yapılır ama kargas ile orantılı sarımlar ne kadar artar duser onu bilmiyorum  eger bunun için bilgi verilir ise bende çok sevinirim:)

ise

feritin cinsine , çıkış frekansına , çekilen akıma ve ani darbe akımlarına göre  karkas hesaplamaları değişir.  her kaskasın kendine has değerleri vardır ( B,H,U). bunun için sarmak yerine feriti hazır sardırmak daha uygun olur.  firmalar elindeki ferit bilgilerini devlet sırrı gibi saklıyorlar.  2. çözüm ise deneme yanılma yöntemi  içerisinden belli bir frekansta bir akım geçirerek feritin bu özellikleri tespit edilebilir. orantılı sarımlar ve karkas değerleri güç istenmeyen yerlerde problem çıkarmaz ama güç  istenen bölgelerde çok yüksek seviyelerde oynama yapacaktır. 100 khz e60 karkası ile 2000 w güç alınırken 20 khz de bu gücü almamız pek mümkün mümkün olmamaktadır.

z

Trafo saran firmalara nasil siparis veriliyor. Bak bu yapacagim guc kaynaginin devre semasi bu da trafosu giris voltaji bu cikis voltaji bu buna gore devredeki trafoyu sarin mi diyoruz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sezgin05

Bu devreyi Eagle da yeniden çizdim ve yerleşime geçtim.Gördüğüm bir kaç eksikliği söyleyeyim:
* 494 entegresinin 5 ve 6 nolu ayaklarındaki direnç ile kondansatör yer değişecek.
*R89 ve 77 direnç değerleri belli değil nasıl bir hesaplama yapılacak açıklanmamış.

CLR

Arkadaşlar smps dizaynı yapıyorum(flyback devreleri, UC384x veya topswitch'ler le) bu nedenle sadece feriti büyütüp ,sarımları rastgele değiştirmek çözüm değil, şöyle ki

Smps devreleri tam bir balance(dengede)'da çalışır yani bazı küçük değişikliklerde bile verim düşer yani boşa harcanan güç sarfiyatı artar. Peki nereye gider bu güç,

Kaybın %95'i , Trafoyu süren mosfet'te , magnetik'te(trafoda),özellikle çıkış rectifier'larında,clamp devresinde oluşur. Dolayısıyla modifiyeden sonra bazı malzeler çok ısınacak hatta bozulacaktır.

Demek istediğim, hazır yapılmış bir smps'in çıkış gücünü arttırmak neredeyse imkansızdır, Tüm hesaplar çıkış gücüne göre yapıldığı için , neredeyse herşeyin değişmesi gerekir.

Mesela 12V 5A'lik smsp güç kaynağını 15V'luk yapmak istiyorsun diyelim,
asla 12V 5A'lik iken elde ettiğimiz verimi alamayız. Nedir verim?

Pin=Pout/verim    
Verim=0,9 (%90) olsun Pout=100W olsun
Pin=100/0,9=111W
çıkıştan 100w çekebilmek için girişten 111w çekeriz.
Burada ki 11W , mosfette,trafoda,rectifier'larda harcanır yani ısınırlar.
Verim %75(0,75) olsun
Pin=100/0,75=133,5W
33,5W oldu, yani 3 kat arttı,ısıda aynı şekilde 3 kat arttar

12V'luk çıkışta kullanılan rectifier'ların breakdown voltajı minimum 120V civarı olmalı dolayısıyla 15V olan için ise 150V civarı olmalı, yani bu gerilim voltajına dayanan rectifier'lar ile değiştirmeliyiz.

Çıkıştaki tl431 ve opto devresi 15V'a göre değiştirilmeli , yani neredeyse herşey değişir.

Trafo saran firmalara şu şekilde sipariş verilir
1) Kullandığın core(ferit) tipini , (EE25,EE42,ETD34 gibi)
2) Hava aralığı mesafesini (0,3cm,0,4cm gibi)
3) Primer, sekonder, bias sarım sayısını
4) Primer,sekonder,bias için kullanılacak bobinlerin tel çapı (180 dereceye
dayanabilecek, izoleye sahip olmalı) (frekansa göre değişir)
5) Primer indüktansı değeri
6) çıkış akımı yüksek ise, çalışma frekansına göre sekondere sarılacak
tel çapı değişir. (frekans ile ters orantılı) (Skin effect etkisinden dolayı)
Yani sekondere ve primere paralel sarılacak tel sayısı verilmeli

Aslında eklenecek daha çok şey var, ben flyback smps dizaynını 6 ay gibi bir zamanda öğrendim ve şimdi half-bridge dizaynı ile uğraşıyorum.
Flyback 0-250W arası,
half-bridge ise 0-500W arası çıkış alınabiliyor
Full-bridge 500W ve üstü için

Kolay gelsin
Knowledge and Experience are Power