PIC PROGRAMLAMA İÇİN YARDIM

Başlatan veyselmurat, 11 Mayıs 2007, 23:39:13

veyselmurat

Arkadaşlar ben bitirme tezim için pic programlama ile alakalı bi sistem oluşturuyorum. Bu sistem suyun sıcaklığını algılayan bir sensör(bs1820) aracılığı ile  
sıcaklığı algılayıp dijital veri(duyarlılığına göre 8,9,10,11 bit) formatında pic 16F628A ya gönderiyo. Sistemin çalışma prensibi şu: suyun sıcaklığı 0 derecenin altına düştüğünde ısıtma sistemi harekete geçiyo, sıcaklık 10 (değişebilir) dereceye geldiğinde de sistemi durdurup standby konumuna geçicek. Bu sistemi çalıştırmak için gerekli pic programını yazacak yardımsever arkadaşlar varsa çok sevinirim...  :lol:

teknikelektronikci

öncelkle forumumuza hogeldiniz
verdiğiniz bilgiler doğrultusunda size bu konuda yardımcı olacak fazla kişi çıkacağını sanmıyorum çünkü burası bilgi paylasım sıtesı hazır bilgi verme sitesi değil eğer takıldığınız bilmediğiniz konular varsa bunlar için bilgi isteyebilirsiniz ama hazır komple projeyi kimse yapmaz para karşılığı dahi olsa .ya hep bu konularda tepkimi ortaya koyuyorum gene koyacam madem bitirme tezi,demek üniversitede okuduğunuz belli size öğretmiyorlarmı bunu okulda öğretilmeyen bir şeyi nasıl isteyebilirler sonra bu memlekete yetişecek mühendis öğretmen ya da herhangi başka meslek de üniverite mezununun halini düşünemiyorum. lütfen yapacağınız proje hakında önce bilgi toplayınız sonra ortaya bir şey çıkartmaya çalışınız sonra takıldığınız yer olursa o zaman buraya yazınız yoksa hazır kod program filan isterseniz biraz zor kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

fatihsatir

Sayın veysel murat arkadaşım,
Bu programı çoğu arkadaşım yazar, hatta şuanda başlarsam 15-20 dakikaya kadar bitirim. Fakat bunu başkasının yapmasıyla sen ne kazanacaksın? Benim sana tavsiyem sen yazmaya başla, takıldığın noktalarda sorarak bizlerde çözüm önerileri sunalım sana.! Hem bu sayede sen bilmediğin bazı noktaları uğraşarak öğrenmiş olursun hemde sorunlarınıda burada üstadlar sayesinde kolaylıkla halledebilirsin.

Başarılar...
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

veyselmurat

arkadaşlar bu projede aslında pic kullanmak gibi bi düşüncem yoktu ama sonradan kullandığım entegrenin dijital veri gönderdiğini öğrendim. Bunu öğrendikten sonra da pic öğrenmem için çok geçti yoksa bende bu olayın bi nevi hazıra konmacılık olduğunu biliyorum. Ben projenin hardware kısmını hallettim ama software konusunda yetersizim. vaktim olsa alırım bi pic kitabı oturur öğrenirim...

teknikelektronikci

o zaman size en iyi tavsiyem picproje.com arama kısmına ds1820 yazın ordan çıkan örneklere bakın sensör kısmını alın başka bir programdan başka bir kısmı alın sonra hepsini bir araya getirin birleştirin ve ete hocanın ders notlarını indirin derim hiç olmazsa bunu yaparak en azından bir şeyler yapmaya çalışırsınız ayrıca size burdan hazır kod gelene kadar siz programın bir kısmını çoktan oluşturmuştunuz birde üzerine bu sırada bi pic basic pro kitabı almış olsaydınız şimdi en az %50 si bitmişti kod kısmının ds1820 zaten zor olan kısım onuda ete hocanın saat derece devreelrinden bulunuz ayrıca siz halla programın hangi dilde yazılacağını bile belirtmemişiniz .sensör kısmını illaki ds1820 ile yapmak mecburiyetinde değilseniz size analog bir sensör tavsiye edeyim lm035 bununla bir lojik entegre ile çalışabilirsiniz belki
ayrıca aşağıdaki linkide bir okuyun derim

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/index.htm

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/index.htm
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ilker_32

Alıntı yapılan: "veyselmurat"arkadaşlar bu projede aslında pic kullanmak gibi bi düşüncem yoktu ama sonradan kullandığım entegrenin dijital veri gönderdiğini öğrendim. Bunu öğrendikten sonra da pic öğrenmem için çok geçti yoksa bende bu olayın bi nevi hazıra konmacılık olduğunu biliyorum. Ben projenin hardware kısmını hallettim ama software konusunda yetersizim. vaktim olsa alırım bi pic kitabı oturur öğrenirim...

Arkadaşlar veyselmurat doğru söylüyor. Kendisi hardware kısmını yapmış. Hardware kısmını foruma koymadan software kısmını istiyor. Buda software kısmında 0 olduğunu gösteriyor.
Her neyse şaka biryana 4 senelik üniversite okuyorsun kodların basitmiş. Bu kodları artık ön lisans mezunları yapıyor. Bir lisans mezunu olarak bu işi gözü kapalı yapman gerekir. PİC'lere ortalama 3-5 saat aralıksız çalışsan bu kodları yazarsın. Sen kodları yaz foruma koy picproje üyeleri sana yol göstersin. Artık sen bir veyselmurat olarak bu kodları yazıp çalışmasa dahi mesajlarımızın altına kısa sürede koy ki bizde sana kısa sürede yardım edelim. Hadi veyselmurat yapabilirsin. ;)

veyselmurat

ilker arkadaşım sen 4 senelik üniversitolayından falan bahsetmişsin ama bunun 2 veya 4 seneyle alakası varmı? Uğraşan adam bunu lisede bile yapar.
sorun o değil. ''teknikelektronikci'' sağolsun bi yol göstermeye çalışmış. Verdiği linke baktım. Gayet güzel. Bikaç gün içinde ayarlayabilirsem siteye devre şemasını koymaya çalışıcam. En azından daha fazla şaka yapmanı engellemiş olurum... :lol:

MURSEL

eksikmi anladım bilmiyorum ama oldukca basit gibi geldi  örn 8 bitlik veri geliyor bs1820 calışmasını bilmiyorum hiç ugraşmadım sonuçta pice veri geldikten  sonra sorun olcagını sanmıyorum  sıcaklık degerine göre artan azalan 8 bitlik veri geliyor     örnek bs1820 modulü 8 bitlik veri formatında calıştıgını kabul ederek   suyun 0 derecesinde örn 8 =00001000 verisini gönderiyor  kiritik degerimiz belli 10 derecesindede 128   degerini gönderildigini  varsayım örnek olarak düşünürsek  pıc yazılımında bu kiritik degerlere göre yazılacak yazılım belli    16 f628 ile  porta a daki veriyi oku kiritik degerlerimizle durumu ne büyükmü küçükmü koşuluyla
halledersin örn
ccs ile ;)
while(1)
{
a=input_a(); //bs1820 den veriyi oku 'a' degişkenine yaz
while(a<8 ) output_high(pin_b1);  sıcaklık 0 dan aşagı bi degerdemi evet ise ısıtıcıyı calıştır ısıtıcı pin b1 baglı  
while(a>128)output_low(pin_b1); sıcaklık 10 dan yukarı bi degerdemi evet ise ısıtıcıyı kapat ısıtıcı pin b1 baglı
}

başka bir dille yazıyorsan programın akışına göre yzmaya calış

umarım yardım olabilmişimdir
veysel düşüüncelerine katılıyorum 2-3 saatte yazılımı değil uygulumasına kadar aktif bile yapılır  ama yavaş yavaş  sadece azmini koru kardeşim ZAMAN armutları İNSANI  ise TECRÜBELER olgunlaştırır ki okudugun yılların bilgilerle ilşkisi oldugu düşünülemez   kimse üstüne alınmasın kardeşler