internal osc ?

Başlatan erkan614, 18 Mayıs 2007, 16:31:59

sertac2003

isis 12f675 icin osccal registerini simule etme özelliğine sağip değil. yani 0x3FF adresindeki değer ne olursa olsun bunu kaale almıyo. gerçek dünyada deneme yapılarak sonuç görülebilir. tabi her pic için bu değer farklı olacaktır.
zaten simulasyon çalıştırıldığında uyarılar ekranını açarakta "osccal register not modelled" gibi bir uyarının olduğu görülebilir.
Şirketteki herkes en üst yöneticinin müşterisidir.

erkan614

Alıntı yapılan: "sertac2003 "isis 12f675 icin osccal registerini simule etme özelliğine sağip değil. yani 0x3FF adresindeki değer ne olursa olsun bunu kaale almıyo. gerçek dünyada deneme yapılarak sonuç görülebilir. tabi her pic için bu değer farklı olacaktır.
zaten simulasyon çalıştırıldığında uyarılar ekranını açarakta "osccal register not modelled" gibi bir uyarının olduğu görülebilir.

bendeki isiste problem var o zaman çatır çatır sim yapio :)
BSF	STATUS,RP0
	CALL	03FFH
	MOVWF	OSCCAL

ile osccal sartlaması yaptim

gerçek dünyada xt'li piclerin osccal regini de aşşağıdaki gibi şartladım
BSF	STATUS,RP0
	MOVWF	03FH
	MOVWF	OSCCAL

velhasıl xtli ve intosc li picler şöyle bi çıkış grefiği verdi

hesaplanan	intosc	xt	pot voltajı
31sn		 32sn	32sn	1,25v
42sn		 42sn	42sn	1,66v
64sn		 64sn	63sn	2,50v
85sn		 85sn	84sn	3,33v
96sn		 96sn	95sn	3,75v
127sn		 127sn	127sn	5,00v

arkadaşlar sizce intoscyi kullansam başıma dert olurmu?

@aslan_korhan piclerin farklı tip osclerde basit programlar için ne kadar sapma yaptıklarını hesaplamaya çalışıom o sebepten
ayrıca xt oscli iki pic arasındaki fark birinin osccal degeri 080h digerininki de 03fh olmasındanmış.

sertac2003

@erkan614

söylemek istediğim osccal sartlaması vs değil, 3ff teki degeri değiştirdiğinde bunu simulasyona yansıtmaz onu diyodum. sen değeri değiştirmiyosun mevcut değeri okuyosun böyle olunca elbette sim de yapar gerçek dünyada da sorun olmaz ama 0x3ff degeri değiştirildiğinde isiste canavar gibi çalışan devren, gerçek dünyada seni üzer. demek istediğim buydu. int osc  0x3ff teki degeri kaybetmediğin sürece(yada kaybetsende olması gereken değeri bir şekilde tekrar yazdığın taktirde) başa bela olmayacaktır. tabi aşırı hassasiyet gerekmeyen uygulamalar için...

Şirketteki herkes en üst yöneticinin müşterisidir.

erkan614

ok ben 03ffh deki değeri pratik yaparken programa ekliorum zaten  k128 var o kendisi yazıo programa.
sistemde çok aşırıda hassasiyet yok yani %1 yeterli olurmu zaman rölesi için?
yalnız intoscyi kullanırken enerji kesilip tekrar verildiinde (sistem enerji geldiginde çalışıo) pic bazan takılıo bu nedendir? wdt ile bunu önleyebilirmiyim?

e3

Power Up Timer veya Brown Out Reset ile önleyebilirsin.(Sadece bir düşünce...) İyi çalışmalar.İyi günler.
.eem.

erkan614

power up timer ı kullanıorum ama çözüm olmadı bor ve wdtyi de daden deneyemedim bakalım nolcak