telefon elektroniği ile ilgili bir soru

Başlatan ahmetu, 06 Ağustos 2003, 21:21:10

aster

evet belirteyim UV diskoteklerde veya vitrinlerde yanınca beyaz giyisileri parlak gösteren ışık değildir ,
bu ışıdığında çok acık mavi bir rengi vardır direkt gözle bakılması sakıncalıdır
erolun dediği gibi öldürmez ama süründürür gece vakti gözler şıpırşıpır eczane araya bilirsiniz. Aslında her ışık kaynagında uv ışıkları mevcuttur fakat miktarı önemli
bence en kullanılışlısı 250-400w cıva buharlı ampulün dış camını kırıp
içindeki civa tüpünü tetiklettirip ışıtmak balık kılçığı gibi tertemiz olur
bu lambayı şahsen pozitif20 dede senelerdir kullanırım sonuç mükemmeldir
XX$ verip UV almaya gerek yoktur
sizlere aster garantisi
saygılarımla

mmengi

aster usta ben 160 W balastsız bir civa buharlı lamba (sokak direklerinde kullanılanın balastsız olanı)  ile pozitif-20 ve ipek baskı yapmaya çalıştım fakat problemli oldu. tasarruflu pl lambalar ile daha iyi sonuc aldım. bendeki 160 w lambanın dışını kırsam senin aldığın sonucu alabilirmiyim? senin kullandığın lamba balastlımı?

iyi çalışmalar

diot

philips in hpl 125w civa buharlı  (balastlı tip olmak zorunda) ampulu alıyorsun dıs kılıfı kırıp  bir duya takacaksın ve balasta bağlayıp kullanacaksın. 5 dk.sürmeden istediğin epromu vs. silebilirsin (7-8 cm uzaktan)
ben bunu kullanıyorum .

DİKKAT ...!!!!!!  SAKIN BAKMAYIN (IŞIĞA) ÖLDÜRMEZ KÖR BIRAKIR.
İSTEYEN DENESİN ....

AYRICA UZAKTAN POZİTİF 20  İÇİNDE KULLANILABİLİR.

aster

tamam,
birazdan şeklini çizip yahoo gorup up1 e koyuyorum
bakarsınız
p20 için, 30x40cm lik kullanım alanı için 2 tane 400w eski bozuk civa buharlı lamba
bulun bulamazsanız mecburen yeni alacaksınız
bunun dışını dikkatlice kırıp içindeki civa tüpünü kullanacaksınız
duya gerek yok birde E40 duy almayın duya giden ayakları yankeskiyle kesin
uçlarına yanmaz klemens takın (bu teller CR-NI oldugu için biraz serttir dikkat edin tüpü kırmayın) birde 400w mecburen balastlı olmak zorundadır
160w ın  balastsız olanı vardır
bir hatırlatma bu ampuller normal yandığında iç sıcaklığı yaklaşık1000 derece
olur sizde dışını kırıp içini kullandığınızda lamba bu sıcaklığa açık ortamda olsa
yaklaşık olacaktır bilginize yani dikkat sıcak malzemeeeeeeee el sürme
birde iç ampule kesinlikle el sürmeyin temiz bir bezle tutun yoksa üstü lekeli olacaktır
buda ampule zarar verir ömrünü azaltır
normal  kullanım saatini bende bilmiyorum ama 2 tüpü yaklaşık 10 senedir kullanıyorum daha tık demedi
selamlar

Prof.EleCTroN

eprom silmek için 5 watt mı neydi iki sene önce almıştım (uv lamba) pahalı birşey değil

aster

OG

epromları artık uv ledler ile 60 sn de siliyorlar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

cozturk

OG.
Bu UV ledi nereden bulabilirim?  Bunu parça satan yerler  uzaktan kumandada kullanılan  IR led zannedebilirler.  UV led piyasada bulunabilirse işler acayip kolaylaşır.

Erol YILMAZ

Uv ledi ilk defa duydum. Boyle birsey varsa floresantla ugrasmayalim.

OG

Ben smartdijital firmasında Ahmet Bey'in elinde görünce haberdar olmuştum. Sonra internette araştırdım, yeni bir ürün. ASTRA elektronik ile sürekli alışverişimiz var ama onlarda yoktur diye sormak aklıma gelmemişti. Bir gün Kazım Bey ile muhabbet ederken hatırlayıp sordum, numune varmış ellerinde, hemen birtanesini kaptım.

Sorun, belki gelmiştir.

james

arkadaşlar yahoo da rat_ring diye bi grup var.tamamen telefon elektroniği üzerine yazılmış yazılar dosyalar mevcut.tavsiye ederim.
ARAMIYORUM , BULUYORUM

cozturk

Karaköy pasajı girişinde Elko elektronikte UV led satılıyor. Anahtarlık tipi sahte para kontrol cihazlarında da kullanılıyor. fakat PIC üzerinde henüz denemedim.

cozturk

Alıntı yapılan: "OG"Ben smartdijital firmasında Ahmet Bey'in elinde görünce haberdar olmuştum. Sonra internette araştırdım, yeni bir ürün. ASTRA elektronik ile sürekli alışverişimiz var ama onlarda yoktur diye sormak aklıma gelmemişti. Bir gün Kazım Bey ile muhabbet ederken hatırlayıp sordum, numune varmış ellerinde, hemen birtanesini kaptım. Sorun, belki gelmiştir.
OG Kardeş,
JW tipleri silmek için kullanılan UV ledler daha farklı birşey galiba. Ben Elko Elektronikten 3 adet aldım. 15mA akım ile yaydığı ışığı tam 12c508 JW tip üzerine 0 mm uzaklıkta odakladım 1-2 saatte bile silmedi.  Hatta sonra üçünü birden aynı noktaya odakladım yine olmadı.
Acaba bu ledleri süren başka bir devre filan olmasın? Yani yüksek amperajlı darbeli bir akımla sürülüyor olabilir mi?

OG

Hiç bir yorum yapamıyacağım, aldığınız ledin uv olduğuna eminmisiniz? Bazı normal ledler çalışırken uv de yayaıyor, böyle birşey olmasın.

cozturk

Emin değilim. fakat satan yerdekiler  emin görünüyordu. Hatta birtakım kataloglardan bakıp yaydığı ışığın şiddetini filan söylediler. Bu ledler aynı zamanda normal mor ışık da veriyor. para dedektöründe kullanılması da bu yüzden galiba. Sizin kullandığınız led sanırım uv lamba gibi çok az normal ışık veriyordur.