Ultra-LD 100W

Başlatan gevv, 06 Haziran 2007, 19:12:37

gevv

Alıntı yapılan: "p_rof" sevgili gevv dostum:kabin yapımı normalde cok zor olan bir işlemdir piyasada herkess  4 tarafı sunta cakıp bırakıyo ondan sonra oturup düşünüyo acaba nerde hata yaptım diye...?kabin yapımında ilk bakılacak nokda acık alandamı yoksa kapalı alandamı kullanılacak olan kabin tespiti yapılmalı ona göre işlemler var.bunların detayını önümüzdeki hafta sizlere aktarayım kısaca hesabları ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında olurmu?dikkat edilecek hususlardan biride kabinin iç resonans ve dış resonans durumudur bilgilerinize saygılarımla... :roll:
beklemedeyim  :D

conavar

ben de beklemedeyim :)
cok önemli bi konu bu :) basit ve anlaşılır bi dille cok faydalı olursunuz amatörlere hocam :)
Şimdiden sağolun
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

gevv

bu arada devrenin devamını buldum:) +tamamlanmıs hali ek bilgiler vs.
vu metre ve power devresi
http://www.siliconchip.com.au/cms/A_30872/article.html

Ersin

@gevv
Boyle kutular gosterme bana kotu oluyom :D

p_rof

faydamın dokunması cok isterim dökümanlarım memlekette iş geregi seyahat halindeyim tekbir başlık altında sırası ile hoparlör kabini yapımı tasarısı,amfilikatör yapımı ve mantıgı hakkında bilgileri önümüzdeki hafta içi tek başlık altında aktaracagım umarım işinize yararlı bilgiler sunarım benimde faydam dokunur saygılarımla.. :roll:
FEDAKARLIK OLMAZSA ZAFER'DE OLMAZ (soundimpacttechnology@windowslive.com)

akmese451

İnş hocam bekliyoruz !!!

aslan_korhan

Herkez Distorsiyon diyor ama insan kullağı %1'in altındaki Harmonik Distorsiyonları algılayamaz. Yani %0.1 hatta %0.01 Distorsyon gereksiz biraz.

Kullanılan kabin çok önemlidir. Kötü bir kabinin içindeki hoparlör %10 distorsyon yapıyorsa amfinin %0.01 olması hiç bir yararı olmaz.

Ayrıca amfinin frekansı bandı 100KHz'e kadar olması hiç bir avantajı yoktur hatta dezavantajı bile vardır.
İnsan kullağı 16KHz'den fazlasını algılayamaz ve bu band çok yüksek olursa amfiye güçlü radyo sinyalleri bile karışabilir.

30Hz'lik bir Subbass sesini 50 metrekarelik bir odada elde etmeye çalışmakta imkansızdır.

Pratikte çok basit bir hesaplama yapılabilir. 900 sayısı, dinleme yapılan odanın girinti ve çıkıntıları dikkate alınmaksızın en uzun kenar boyuna bölünerek, bu odada dinlenebilecek en düşük ses frekansı bulunabilir.
Bu hesap şekline göre, örneğin, 18m uzunluğundaki bir salonda 50Hz'in altındaki frekanslar, ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın, salonun kendisi tarafından yok edildiğinden, dinlemez.
40Hz'in altındaki frekansları bir oturma odasında elde etme olanağı yoktur.

Diğer bir nokta ise profesyonel cihazların çoğunun, ev tipi cihazlardan daha üstün olmamalarıdır. Hatta çoğu ev tipi cihazlar profesyonel cihazlardan daha kalitelidir.
Ancak aradaki en önemli ayrıcalık, profesyonel cihazların daha sağlam yapılı olmaları ve kolay kolay arıza yapmıyacak nitelikte bulunmalarıdır.
Böylece, ev tipi cihazlar bir kaç yılda bozulup kullanılamaz duruma gelmelerine karşın, profesyonel cihazlar uzun yıllar güvenle çalışabilmektedir.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.