hdd deki resim kalıntılarını temizlemek

Başlatan picman, 13 Haziran 2007, 22:02:33

Göktuğ

Son kullanıcı olarak olaya yaklasıyoruz.
Elde hdd uretme veya acıp istenilenleri okuma gibi teknolojiler yok.
Ayrıca oturup tum sistemi kafamıza göre yeniden yazmayada calısmıyoruz.

Durum: Elde 98 veya xp yuklu makinelerimiz var. Bunlar uzerinde calısırken ortaya cıkan davranısları inceliyoruz. Bu sistemlerin kullanıldıgı bir harddiskte  bilgi silememe sorunu vardı. Sorunu olan arkadas oraya hiç erişemedigini ondan silemedigini beyan etti. O arkadas harddiski tamamen doldurdugunu iddia etmişti daha onceden.
Ve bazı arkadaslarda bir takım format oncesi bilgileri getirdigi iddiası olan programlardan bahsetmektedirler. Bunların hepsi yukarıda belirttigimiz işletim sistemleri uzerinde gercekleşmekte.

Ben farklı bir sey yazmıstım. Bir hucreye yazılan bilginin baska bir bilgi ile degiştirilmesinden sonra, eski bilgilere erişilemeyecegini iddia ediyorum. 5 gb lık hdd yi 2 kez doldurup ilk bilgilere bir daha erişememe durumu. Bunun dogru oldugunu 2 onceki yazınızda sizde belirtiyorsunuz.

"X isletim sisteminde gezgin partitionlar yapilabilir. "  cumlesinde de su an  eldeki sistemlerde partionların sabit oldugunu belirtiyorsunuz.

z

Neden bunlari yazdiniz anlamadim.

Veri uzerine veri yazip tekrardan eskisinin kurtarilmasi elbette hayal. Eger kurtariliyorsa demekki veri, eskisinin uzerine yazilmamis demektir.

Eger ezilmis veriyi kurtaran program varsa bu magnetik prensipleri bilmeyisimizden değil, disk uzerinde low level file yonetimini bilmeyisimizdendir.

Bu nedenle senaryo yaziyorum. Yoksa yeni bir isletim sistemi yazimindan vs bahsetmiyorum.

Su ana kadar, kardesim, XP de disk uzerinde file yazimi soyle soyle olur diyen cikmadigi icin olasi farazi durumlardan bahsettim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aYe

Hard'i saklamak bile riskli çünkü çalınabilir ve veya el konulabilir(resmi-gayriresmi).

Hardı güzelce sökün, dislekeri çıkartın tek tek kesin, çızın, ezin, bükün, yakın, farkılı günlerde farklı çöpkutularına atın.

Göktuğ hocam doğru manyeklik kazandırılan tek bir hücre var, ancak manyetik iz diye de parmak izi gibi bir şey var.

Detay bilmediğim(ki bilsem veri kurtarma yazılımı üreticisi olurdum) bazı yöntemlerle manyetik iz seviyesine göre tarama yapıyorlar.

Bu sayede 40gb harddan 200gb data dahi almam mümkün(en az 5 kez format atıldığını farzedersek).

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

Ersin

Harddiskte bir dosyayi sildiginiz zaman dosya silinmez.FAT (NTFS) tablosundaki index i silinir ve tabloda orasi bos gorunur.Hdd ye yazdinigizda bos alan kalmadi ise orayi bos alan olarak gorur ve ancak o zaman eski dosyalarin uzerine yazar.
Bu dosyalar ardarda yazilmaz , degisik metodlarla bir matematiksel bag kurularak kayid edilir.En cok kullanilan yontem MOD alinarak yapilir.

Asil sorun bu index tablosu silindikten sonra bunlarin arasinda bu bag yapilmasi.Veri kurtaran firmalar bu yontemleri bildigi icin tersten gidiyorlar.

Ziya

Hard diski formatlamakla da silinmez. Soft formatlamak hızlı silmek gibi bir şey. Fat bilgisi düzenleniyor sadece. Eski bilgisayar kullanıcıları bilirler bir hard format olayı vardı. Bir kaç kere de ben yapmıştım. Onda tamamen siliniyor mu bilmiyorum ama çok uzun süren bir formatlama idi.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

Ersin

promethius

arkadaşlar verildimi bilmiyorum ama bu adresteki program silmek istediğiniz verileri harddiskten kazımak için birebir, kullandığı 4 farklı algoritma ile verinin üzerine istediğiniz kadar yazdırabiliyorsunuz yani silmek istediğiniz dosyanın üzerine birbirinden tamamen farklı veriyi 3-35 arasında yazdırabilirsiniz tabiki yazma adedini ayarlamak silme süresini uzatacaktır.

http://www.heidi.ie/eraser/

sezgin05

Arkadaşlar söz konusu partitiona Windows dışında bir işletim sistemi (Linux olabilir...) ile format atarsanız eski verilere tekrar ulaşamazsınız.Ben Easy Recovery ve değişik bir kaç kurtarma programıyla yaptığım denemelerde verinin kurtarılamadığını gördüm...  8O

picman

arkadaşlar öncelikle teşekkürler çok fazla teknik açıklama var bu konu hakkında ama benim tek öğrenmek istediğim şuydu. bahsettiğim içinde yok etmek istediğim verilerin olduğu pc benim değil samimi olduğum bi abinin bişlgisayarı ve ben yanlışlıkla onun istemediğim birkaç resmi bir programı onun hdd sine kopyalarken o resimleri de kopyalamışım . sonnuçta onları sildim ama abimzi biraz titiz olduğu için bu veri leri tamamen kaybetmemi istedi . (biraz sinirli bir şekilde  :oops: ) ve sonuçta ben internette araştırma yaptım eraser diye bi program buldum d ve e bölümüne birkaç resim kıopyalayıp sildim . sonra eraser programı ile boşlukları doldurdum ( sanırım bu program windows un boş gördüğü alanları tamamen 0 ile dolduruyor ) ve kurtarma programını çalıştırdığımda resimler gelmedi çünki d ve e diskinde erişilemeyecek alanyok sonuçta işe yarıyor bu program ama benim derdim c de eraser programını çalıştırıyorum ama o resimler yine de gitmiyor kurtarma programı onları yine kurtarıyor . şimdi ben windows un erişime izin vermediği bu alnların üzerine nasıl veri yazıp o resim kalıntılarını yok edebilirim benim sorum buydu . ilginiz için teşekkürler ( o resimler kopyalandıktan sonra c bölümünü eraser ile temizlemeden format atım xp yi yeniden kurmuştum sonırım resimler o yüzden kaldı ) öyle ikidebir gidip te format felan atamıyorum pc işyerinde sürekli çalışıyor kullanılıyor ..
Bilgi paylaştıkça artar..