devir sayacı

Başlatan ycmy, 14 Haziran 2007, 22:45:09

ycmy

@guillotine
çok teşekkür ederim bununla kaç devire kadar ölçüm yapabiliyorsun bir de ben bu devreyi kuracam devreye ek olarak cny 70 dışında başka bişey bağlayacak mıyım tersleyici falan demişsin ama bunu bağlamak şart mı doğrudan versek olmuyo mu

guillotine

CNY 70 sensörü ışıgın çarpıp geri dönme mantıgına göre çalışır beyaz zeminde ışık çarpıp geri döner emiter ucundan gerilim geçer.. siyah renk ışığı soğuracagından siyah renkte emiterde çok az gerilim geçer. bu az gecen volt degerlerinin sayılmaması için 7414(tersleyici entegredir) entegresi ile tam 5 volt yaparsan pic in kararlılığı artmış olur...cny70'e 7414 entegresini nasıl bağlayacagını internette sumo veya çizgi izleyen robot projelerinden bakabilirsin..

bu devre ile saniyede 50 tur saydırmıstım. sonuçta pic in algılamasına bağlı...
kolay gelsin

ycmy

teşekkür ederim devreyi kuracam hemen bir de ben pic basic bilmiyorum programda her satıra açıklama yazabilir misin öğrenmek için istiyorum bunu yaparsan çok sevinirim çünkü böylece devreyi daha kolay anlayabilirim birde bu devre ilk ölçümü alıp onu sabit mi gösteriyo yoksa belirli bir süre sonra (2 sn de bir gibi) ölçümü yenileyip mi veriyo kısacası programın algoritmasından biraz bahsedebilir misin?

guillotine

trisd=255       "portd giriş olarak seçildi..
trisb=0           "portb çıkış olarak seçildi

DEFINE  LCD_DREG     PORTB  "LCD'nin Data pini hangi porta bağlı oldugunu tanımladık
DEFINE  LCD_DBIT     4       "LCD nin data pinleri porttaki hangi pinden başladığını tanımladık  (4,5,6,7. pinlere bağlı)
DEFINE  LCD_RSREG    PORTB   "LCD'nin RS pininin hangi porta bağlı oldugunu tanımladık...(RS bitini. bağlamadan topraga çekersende olur bu tanımlamayı yapman gerekmez)
DEFINE  LCD_RSBIT    2      "RS pininin belirtilen porttaki  hangi pine  bağlı oldugunu tanımladık
DEFINE  LCD_EREG     PORTB   "LCD'nin e pini hangi porta bağlı oldugunu tanımladık
DEFINE  LCD_EBIT     3       "LCD nin e pini.. hangi pine  bağlı oldugunu tanımladık
DEFINE  LCD_BITS     4      "Kaç data biti kullanıcagmızı tanımladık (son  4 pin) 
DEFINE  LCD_LINES    2     " kaç satırlık LCD kullandıgımızı tanımladık
pause 250                          "250msn bekledik
say var byte                     " say adında 8bitlik bir bir yazmaç tanımladık
say=0                                "say isimli yazmacın içerigini sıfırladık

sayim:                              "sayim isimli bir etiket oluşturduk
lcdout $FE,1                       "LCD ekranı temizleme komutu
lcdout $FE,2,"DEV/DK = ",dec5 (say*60)       "LCD ekrana yaz dec komutu ile yazmacın içerigini 60 ile çarparak lcd ekranda gösterdik...  dec komutunun yanındaki sayı kaç basamaklı olacagını belirtir.(örn dec5 5 basamaklı)
lcdout $FE,$c0,"SN.deki TUR =",dec3 say  "aynı şekilde 3 basamaklı bir şekilde ekranda say isimli yazmacın içerigini gösterdik.. $c0 komutu 2 satıra yazmak için kullanılır
pause 10
count portd.4,1000,say        "portdnin 4üncü pinine gelen 1000msndeki palsleri say ve  "say" isimli yazmaca kaydet bu işlem sürekli yapıldıgından her sn'deki degeri LCD'de anlık gösterir
goto sayim "tekrar sayım isimli etikete git(işlemi süreklileştirmek için)

Code Tag İle daha anlaşılır

ycmy

@guillotine
verdiğin linkteki dosyayı indirdim programı açıp biraz baktım senin yazdığın kodlar yok içinde (açıklamada yazdıkların) bunları ekleyecekmiyim programa cengizhancayir@hotmail.com msn adresim eklersen buradan daha iyi anlaşabiliriz

guillotine

programda değişiklik yapabilmen için micro code studio programın olması lazım... pbp uzantılı dosyayı mcs(micro code studio) ile açarsan görebilirsin.