LPC2148'de 5V tolerant 3V3 ile 5V arasında I/O

Başlatan Cleo, 15 Haziran 2007, 17:27:27

Cleo

LPC2148 kullanıyorum.  Örneğin 5Vdc ile çalışan LCD bağlayacağım.  Kendinden pull-up dirençleri olan pinler de var.  Bu pinler işlemci 3V3 ile çalıştığı için 3V3'e bağlılar.
İşlemciden çıkışta seri 47ohm'dan sonra 100K ile 5V'a pull-up yapıp LCD'ye bağladım.
Aynı bağlantıyı 3V3'a 100K ile pull-up yapıp, seri 47 ohm ile LCD'ye giderek de denedim.
Sorun yok ama fikirlerinizi almak istedim.  Siz nasıl bağlantı yaptınız?
Sizce en sağlıklı yöntem nedir?
Saygılar
Saygılar

parda

Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

z

Hic direnc bile baglamana bile gerek yok.  LCD 3v3 seviyeli lojik sinyallere ses cikartmiyorsa sorun yok. CPU zaten 5V tolerant pinlere sahip dolayisi ile LCD den gelecek 5V sinyaller CPU acisindan sorunlu değil.

5V ile beslenen LCD nize open drain cikislarla sinyal aktarmadiginiz surece CPU sinyal hatlarini (I/O) 5V yada 3.3v hattina pull-up direncle baglamanin hic bir farki yok. Sonucta output modunda her durumda sinyal seviyeleri 3v3 olacaktir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

EES

LPC2148 I/O pinleri 5V toleranslıdır.LPC2148 ile GLCD projesi yapmıştık,,işlemci pinleri ile GLCD arasında direkt bağlantı yapıldı.
Yani araya başka mlz. koymanıza gerek yok .

Cleo

Cevap yazıp bilgi ve tecrübelerini paylaşan herkeze çok teşekkürler.  Doğrudan bağladım, şu an çalışıyor.
Elimde kısıtlı sayıda işlemci var.  Tedbiri arttırdık, yoğurt üfler olmuşuz.
Saygılar