HOPARLÖR SEÇİMİ

Başlatan trinitrotoluen, 17 Haziran 2007, 15:55:05

trinitrotoluen

Arkadaşlar 300W stereo bir amfim var.Elimdeki kolonlar küçük olduğu için yeterli ses alamıyorum.Yeni kolonlar almayı düşünüyorum.Sizce nasıl bir kolon seçimi yapmalıyım.Anfiye bir klavye, bir bağlama ve de bilgisayarımı bağlıyorum.Bunlardan en iyi sesi almak istiyorum.Beni yönlendirirseniz sevinirim.
"Gelecek, bu günden gelecek."

elektronik

eğer çıkışların gerçekten 300 wat ise 500 watlık 38 cm hoparlör kullan kullandığın hoparlörün frekans spektrumuna dikkat et piyasadaki birçok hoparlör 5-6 khz üstündeki sesleri veremiyor 38 cm lik 15 khz frekansına kadar ses verebilen kaliteli hoparlörler var fiyatı yaklaşık 100 $ civarında tabi kabini hariç . karaköy piyasasında daha uygun fiyata alabilirsin ama dediğim gibi yüksek frekanslardaki sesleri vermiyor.

aslan_korhan

Bağlama kullanacaksan genişband hoparlör işini görür.
Fakat müzikte dinleyeceksen 3 hoparlörlü birşey al. Yani Tiz, Orta ve Bass hoparlörü olan. Tabiki bunun içinde Filtrede olacak.

38cm'lik hoparlör tavsiye etmiyorum ev için. Yani sen bunun yanında dinlediğinde iyi bir Bass duyamazsın ama komşularına daha fazla ses gider.
En fazla 30cm'lik bir Bass yeter.

Gitar amfileri bile çoğu zaman sanıldığı gibi 400-500Watt değildir.
Bunlar 20-30 bilemedin 50W olur. Gerçekten amfin 300W ise baya yüksek...

Bu arada hoparlörün üzerinde 200W yazıyorsa eğer, bunu iyi hesaplanmış bir kabinin içersinde koyarsan 400W alabilirsin...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

elektronik

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"
Bu arada hoparlörün üzerinde 200W yazıyorsa eğer, bunu iyi hesaplanmış bir kabinin içersinde koyarsan 400W alabilirsin...

@Korhan kardeş 200 watlık bir amfiden iyi bir kabinle 400 wat nasıl elde ediliyor bunu bilimsel olarak açıklarsanız sevinirim merak ettim doğrusu.
db olarak söyleseydiniz anlardım ama wat nasıl yükseliyor anlamadım.
saygılarımla.

aslan_korhan

Amfinin gücü artmıyor tabiki. 200Watt'lık bir hoparlöre 400W güç verebilirsin demek istedim...

elektronik

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"Amfinin gücü artmıyor tabiki. 200Watt'lık bir hoparlöre 400W güç verebilirsin demek istedim...

200 watlık bir hoparlöre 400watlık ses verdiğimizde hoparlör yanar.

ama şöyle bişey söylersek daha doğru olur boştayken  (kabin içinde değilken) 80db lik ses veren hoparlörü kabin içine koyduğumuzda 120db (örnek) ses verebilir.

amfinin ürettiği ses wat, hoparlörden yayılan ses ise db olarak tanımlanır.
iyi çalışmalar.

muat

peki arkadaşlar bu hesaplar nasıl yapılıyor?
basit bi hesabı var mı, yoksa mühendislik bilgisi mi gerekiyor?

aslan_korhan

İlla tam iki katı kadar güç vereceği kesin değil tabiki. Bu dediğim gibi kasanın yapısına göre değişir. Ben 10W'lik hoparlöre iyi bir kasada 35W sorunsuz verdiğimi biliyorum. Amfi ise STK'lı idi.

Bu biraz şuna benzer :
Bir Transistörü soğutucuz çalıştırırsan örneğin 1A geçirirsin, fakat soğutucuya bağlarsan bu değerin çok üzerine çıkabilir.
Hoparlör olayıda biraz buna benziyor...

Bunları hesaplamak için illa mühendislik bilgiye gerek yok aslında.
Hatta PC programları falan var.
Tek sorun hoparlörün bütün bilgilerini bilmek. Resonanz frekansı, boyut, watt vs... gibi. Piyasada satılanların çoğunda bu bilgier eksik veya gerçeği yansıtmıyor.

elektronik

hoparlörün dayanabileceği bir güç vardır . hoparlörün boşta veya kolun içinde olması bu güce dayanma sınırını değiştirmez . kolon içinde olması sesin daha fazla çıkmasını sağlar (akustik).
ısınan bir yarıiletken için verdiğiniz örneğin hoparlörle ilgisi yok ikisi çok ayrı şeyler .
saygılar.

aslan_korhan

Yarı iletken olması veya olmaması pek birşey değiştirmez.
Pasif bir malzemeden örnek vereyim istersen birde.
11W'lık bir taş dirençin dış kılıfını kır ve bak bakalım 11W güce dayanıyormu dayanmıyormu. Ayrıca bir soğutma yaparsan 20W'ye bile dayanabilir...
Bu hoparlör olayı bir yerlerde yazıyordu bende. Bulursam muhakkak yayınlarım.

elektronik

taş direnç telden oluşur telden geçen akım teli ısıtır belli bir süre sonra telin ısıssı artar genleşir yumuşar ve kopar . ama telin ısısını alıp soğutursak daha yüksek akımlara dayanabilir bu çok normal. yarıiletkende buna benzer bazı farkları olasada aynı mantıkta düşünebiliriz . ama hoparlör çok farklı bildiğiniz gibi hoparlörün içinde 2-4-8 v.s değişik ohm larda bobin vardır bu bobin mıklantıs içinde boştadır bobine dayanabileceğinden fazla güç verirsek ısınır ve yanar eğer bobini soğutabilseydik tabiki daha yüksek güçlerede dayanırdı ama bobin boşta olduğu için başka bir cisime dayayarak soğutamayız . yeri itibariyle havaylada soğutma imkanımız pek yok . o yüzden kabin içinde veya dışında olması dayanıklılığını arttırmaz. konuyla ilgili başka arkadaşlarda fikirlerini yazarsa sevinirim.

new-ar

Alıntı yapılan: "ahmet_ahmet"taş direnç telden oluşur telden geçen akım teli ısıtır belli bir süre sonra telin ısıssı artar genleşir yumuşar ve kopar . ama telin ısısını alıp soğutursak daha yüksek akımlara dayanabilir bu çok normal. yarıiletkende buna benzer bazı farkları olasada aynı mantıkta düşünebiliriz . ama hoparlör çok farklı bildiğiniz gibi hoparlörün içinde 2-4-8 v.s değişik ohm larda bobin vardır bu bobin mıklantıs içinde boştadır bobine dayanabileceğinden fazla güç verirsek ısınır ve yanar eğer bobini soğutabilseydik tabiki daha yüksek güçlerede dayanırdı ama bobin boşta olduğu için başka bir cisime dayayarak soğutamayız . yeri itibariyle havaylada soğutma imkanımız pek yok . o yüzden kabin içinde veya dışında olması dayanıklılığını arttırmaz. konuyla ilgili başka arkadaşlarda fikirlerini yazarsa sevinirim.
hoparlörlerin bobininin soğutulması için ferrofluid kullanılmaktadır ayrıca professional hoparlörlerin mıknatısının arkasında havalandırma deliği muhakkak var,hoparlörlerin peak ve rms güç olarak anılan iki değeri var yeni tip hoparlörlerde peak güç rms gücün 4 katına kadar çıkıyor ve amplifier clip seviyesine gelmediği sürece yani amplifier çıkış dalga şekli dc sinyale dönüşmediği sürece hoparlörlere rms gücün iki katı kadar güç uygulanmaktadır buda ses sisteminin dinamiğini oldukca yükseltmekte..benim incelediğim bu şekilde aşırı sürülen hoparlörlerde zaman içinde kenar kağıtlarında çökme dediğimiz deformasyon oluşuyor ve aynı model mesela 10 hoparlörden bazen bir veya ikisinde bobinde kopma oluşuyor..(açıkta bırakılan hoparlörün direme gücü kutuya konulunca artıcaktır açıktaki güç değerinden yaklaşık 2.2 ila 12.5 katı büyük çıkacaktır )bu bilgi ise ses frekans tekniği isimli m.e.b ders kitabından alınma bilgidir ilk sayfası kopuk olduğu için yazarının adı soyadı bilgisini vermiyorum ama yazarın ismi ümit olarak aklımda kalmış..985 sayfa civarında çok değerli bilgiler içeren bir kitap ses frekansı ile ilgilenen arkadaşlara tavsiye ederim..saygılarımla

elektronik

Alıntı yapılan: "new-ar"
Alıntı yapılan: "ahmet_ahmet"taş direnç telden oluşur telden geçen akım teli ısıtır belli bir süre sonra telin ısıssı artar genleşir yumuşar ve kopar . ama telin ısısını alıp soğutursak daha yüksek akımlara dayanabilir bu çok normal. yarıiletkende buna benzer bazı farkları olasada aynı mantıkta düşünebiliriz . ama hoparlör çok farklı bildiğiniz gibi hoparlörün içinde 2-4-8 v.s değişik ohm larda bobin vardır bu bobin mıklantıs içinde boştadır bobine dayanabileceğinden fazla güç verirsek ısınır ve yanar eğer bobini soğutabilseydik tabiki daha yüksek güçlerede dayanırdı ama bobin boşta olduğu için başka bir cisime dayayarak soğutamayız . yeri itibariyle havaylada soğutma imkanımız pek yok . o yüzden kabin içinde veya dışında olması dayanıklılığını arttırmaz. konuyla ilgili başka arkadaşlarda fikirlerini yazarsa sevinirim.

hoparlörlerin bobininin soğutulması için ferrofluid kullanılmaktadır ayrıca professional hoparlörlerin mıknatısının arkasında havalandırma deliği muhakkak var,hoparlörlerin peak ve rms güç olarak anılan iki değeri var yeni tip hoparlörlerde peak güç rms gücün 4 katına kadar çıkıyor ve amplifier clip seviyesine gelmediği sürece yani amplifier çıkış dalga şekli dc sinyale dönüşmediği sürece hoparlörlere rms gücün iki katı kadar güç uygulanmaktadır buda ses sisteminin dinamiğini oldukca yükseltmekte..benim incelediğim bu şekilde aşırı sürülen hoparlörlerde zaman içinde kenar kağıtlarında çökme dediğimiz deformasyon oluşuyor ve aynı model mesela 10 hoparlörden bazen bir veya ikisinde bobinde kopma oluşuyor..(açıkta bırakılan hoparlörün direme gücü kutuya konulunca artıcaktır açıktaki güç değerinden yaklaşık 2.2 ila 12.5 katı büyük çıkacaktır )bu bilgi ise ses frekans tekniği isimli m.e.b ders kitabından alınma bilgidir ilk sayfası kopuk olduğu için yazarının adı soyadı bilgisini vermiyorum ama yazarın ismi ümit olarak aklımda kalmış..985 sayfa civarında çok değerli bilgiler içeren bir kitap ses frekansı ile ilgilenen arkadaşlara tavsiye ederim..saygılarımla

bende farklı bişey söylemedim zaten
hoparlör kabin içine konulduğunda sesi daha yüksek çıkar demiştim . ama kabin içine konulduğundan dolayı daha yüksek güçlere dayanır anlamına gelmez . bir hoparlör açıkta kaç wata dayanabiliyorsa kabine girdiğindede aynı güce dayanabilir ancak, dayanıklılığı artmaz burda söz konusu kağıdı değil tabiki oda ayrı bir konu olarak değerlendirilebilir .

havalandırma deliği bazı özel hoparlörlerde olabilir ama birçoğunda yok asıl konumuzda bu değil konumuz hoparlör kabin içine

new-ar

ben akustik verimin yükseltilmesinden değil hoparlöre uygulanan elektriksel gücün daha yüksek olduğu bir teknikten bahsettim.bobinin soğutulduğu ferrofluid ve havalandırma deliği çoğu hoparlörde yoktur sanırım,ben profesyonel hoparlörleri kastediyorum..bu profesyonel sistemlerde thiele-small parametrelerindeki sürekli gücün üzerinde güç uygulaması yapılıyor..tabiiki akustik verimi 103 db olan bir hoparlörden daha yüksek db elde etme şansı yok hoparlörün x-max değeri aşılacağı için zaten akustik verimi düşecektir..

ilker_32

En basit yönüyle hoparlörün iç yapısına inmeden kullanılan anfi'nin gücüne ve kalitesine göre hoparlör seçimi yapıldığında alınabilecek en verimli ses elde edileceği garantidir. Burada önemli olan hoparlör ve anfi arasında doğru seçimi yapmaktır. Stereo anfi kullanılıyorsa hoparlörlerin aynı olmasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde belli bir süre sonunda anfi'nin çıkış performansında kayıp yaşanabilir.