Simetrik 40 Volt besleme sorunu

Başlatan SCHOTTKY, 18 Haziran 2007, 23:02:32

SCHOTTKY

Elimde 48votluk 350W ve 28 voltuk 100W iki adet SMPS güç kaynağı var.

Amacım bu ikisini seri bağlayarak 80Volt elde edip(üstündeki ayar trimpotundan kökleyince ikisi toplam 80V ediyor)simetrik +/- 40V haline getirmek.

Bunu en basit ve en pratik olarak nasıl yapabilirim?

NOT: birleştirdiğim kaynakların artı ve eksi uçlarına ardarda 2 adet seri 1.2KOhm 2Wattlık direnç bağladım.Ve ortak kısımları şase olmak üzere, simetrik besleme yapmaya çalıştım ama direncin bir tanesini yaktım.Daha sonra bu işin daha düzgün bir yoldan yapılması gerektiğini farkettim ve burdayım :)

Teşekkürler

elektronik

Alıntı yapılan: "SCHOTTKY"Elimde 48votluk 350W ve 28 voltuk 100W iki adet SMPS güç kaynağı var.

Amacım bu ikisini seri bağlayarak 80Volt elde edip(üstündeki ayar trimpotundan kökleyince ikisi toplam 80V ediyor)simetrik +/- 40V haline getirmek.

Bunu en basit ve en pratik olarak nasıl yapabilirim?

NOT: birleştirdiğim kaynakların artı ve eksi uçlarına ardarda 2 adet seri 1.2KOhm 2Wattlık direnç bağladım.Ve ortak kısımları şase olmak üzere, simetrik besleme yapmaya çalıştım ama direncin bir tanesini yaktım.Daha sonra bu işin daha düzgün bir yoldan yapılması gerektiğini farkettim ve burdayım :)

Teşekkürler

+/- 40V elde etmek istiyorsun ama birisi 28 volt 28 volt için tasarlanmış bir smps'yi 40 volta yükseltirsen çalışırken (çalışırsa tabi) siper almanı tavsiye ederim.
saygılar.

SCHOTTKY

28Voltu 40volata zaten yükseltemem ve öyle bir delilik de yapmam :)

İki kaynağı 52V+28V seri baplıyorum toplam 80Volt elde ediyorum.Bu 80voltu da +/- 40V yapmak istiyorum, hepsi bu.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aslan_korhan

OG'ye katılıyorum ve bende zor diyorum.
En azından bu kadar yüksek güçlerde.
Bu 80V çıkışı tekrardan bir regüle devresi ile bölmen gerekir ama buda çok saçma olur.
Zaten beslemenin biri 350 diğeri 100watt olduğundan olmaz.
Yapsan bile toplam 200W'den fazlasını alamazsın. 100W biri diğeride 100w olacak şekilde.

Bu araba aküsüne seri 9v pil bağlamak gibi olur yoksa..

En iyisi bir tane daha 350W olanından al...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

SCHOTTKY

200W güç elde etmem sorun değil, çalıştıracağım devrenin gücü 160Watt zaten.SMPS çalıştın yeterli benim için, 350Wattlık bir SMPS almamızın nedeni bütçemizin yetmeşiydi.

Hiç mi ümit yok :(?

OG

Kullanacağın smps ler sink ve source akımı kabul etmeli. Başta problem buradan çıkar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

elektronik

Alıntı yapılan: "SCHOTTKY"200W güç elde etmem sorun değil, çalıştıracağım devrenin gücü 160Watt zaten.SMPS çalıştın yeterli benim için, 350Wattlık bir SMPS almamızın nedeni bütçemizin yetmeşiydi.

Hiç mi ümit yok :(?

seri bağlantılarda toplam güç çemberdeki en zayıf halkanın gücü ile sınırlıdır . yani seri bağladığında gücün 100 watı geçmez.
bence en mantıklısı 350 watlık olan smps trafosunu modifiye edip voltajı yükseltmen . sadece trafo ile iş bitmez geri besleme voltajınıda düşürmen gerekiyor 80 volt elde edebilmen için .

hatta trafonun çıkış sarımlarını söküp daha ince bobin ile iki ayrı sarım sarıp - + 40 volt alabilirsin ama bu o kadar kolay değil smps lerin çalışma mantığını iyi bilmen gerekiyor. çıkıştaki doğrultma devresinde bazı değişiklikler yapman gerekiyor.