DC motor hız kontrolünde PWM frekansı ne olmalıdır?...

Başlatan remzi, 03 Temmuz 2007, 13:04:39

remzi

Eğer oraya 10 veya 22 ohm direnç koyarsam Vgs =(24/10010)10000=23,97V olur veya 22 ohm koyarsam Vgs=(24/10022)10000=23,94V olur. Fakat İRPF 250 mosfetin datasheet inde yazan değer Vgs=+-20V diyor. Yani datasheetinde yazan değeri aşmış oluyoruz. O yüzden 10 veya 22 ohm direnç koymak istemedim.

kolay gelsin...

tyildizak

arkadaşlar, 24v 70 w'lık bir pmdc motoru  yaklaşık 5 yıldır  imalatta kullanıyorum. Sürücü kartta pic16f876 ,2adet ir2106 ve 4 adet irf540 (h-bridge) var.Pwm frekansım mecburen 15khz çünkü daha düşük olduğunda motor yüksek volümde duyulabilir ses üretiyor. Oysa daha düşük frekanslarda motorun veriminin daha iyi olduğunu gözlemledim.Yukarıda bahsettiğiniz frekanslar kullandığınız motorlarda duyulabilir ses üretmiyor mu ,yoksa üretiyor da önemsemiyor musunuz?

remzi

ses üretiyor o yüzden bende pwm frekansı ne olmalı diye araştırıyorum.

remzi

Arkadaşalar yaptığım araştırmalara ve edindiğim bilgilere göre 1.22Khz pwm frekansı orta boy bir dc motor için uygun. 1.22 Khz de çok düşük frekanslarda vınıltı geliyor, biraz hızlanınca hiç bir sorun kalmıyor.

yardımlarınız için teşekkürler...

herkese kolay gelsin...

PhD

Selam Remzi arkadaşım,

Kullandığınız motorun resmini çekip gönderme şansınız var ise gönderebilir misiniz? Ayrıca son durumunuz nedir sorunları halledebildiniz mi?

İyi çalışmalar.
...hiç...

remzi

tyildizak arkadaşım sağolsun H bridge ve PWM entegresinin bağlantı şeklini gönderdi. Bu projemi hızlandırmış oldu. Şimdi motorun matematiksel modelini çıkarıp ona göre PI tasarlamak kaldı.  o anki hızı , PWM duty saykıl oranını, motorun çektiği akımı, momenti  LCD de göstermeyi düşünüyorum.

Duruma göre motoru belki bilgisayarada bağlarım.

resmi işallah yarın çekcem.

iyi akşamlar...

kolay gelsin...

PhD

Eğer sizin için ve  @tyildizak arkadaşımız içinde bir manisi yoksa bilgilerinizi burada paylaşabilirseniz hem biz de öğrenmiş oluruz hem de aynı sorundaki başka arkadaşlarda faydalanmış olurlar.

Kolay gelsin.
...hiç...

remzi

Devreyi benim yayınlamam doğru olmaz.

@tyildizak arkadaşımız gönderirse problem yok...

kolay gelsin...

tyildizak

Arkadaşlar, devre aşağıdaki linkte:

DownloadLink: http://rapidshare.com/files/42866039/h_bridge.DSN

Devredeki ir2106'ların model dosyaları yok, sadece şekil olarak çizdim,
simüle edilemiyor.
   Gerekli görülürse devreye frenleme mosfeti ve h-bridge'in şase aldığı hatta akım algılama için seri olarak  düşük omajlı yüksek watt'lı bir direnç eklenebilir.

f15eagle

sayın tyildizak
konu epey önce açılmış ve linkler ölmüş ama bu konu hakkında biraz yardımlarınıza ihtiyacım var. Devre şeması ve çalışmaları hala duruyor ise tekrar paylaşabilir misiniz?

Ve bir de sorum olacaktı ben fetleri çok iyi bilmiyorum, 2Aden daha yüksek motorları sürmek için entegre var mı acaba bilen var mı? Ben en fazla 2Alik gördüm ama daha fazlası lazım. Yoksa da fet ile kontrol hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim.

ete

LMD18200 , 3A akıma dayanabilen bir Motor sürücüsüdür. Piyasada bulunabiliyor.

Motor sürme konusunda bir çok deneme yaptım. En uygun frekans nedir diye araştırdım ve gördümki herkes çalıştırdığı frekansı en iyisi diye söylemiş.
Bende üşenmeden oturdum bir sistem yaptım. Elimde ne kadar DC motor var ise hepsini çıkardım ve teker teker denedim. Başlangıç frekansını 1Khz aldım Maksimum 20 Khz denedim. Gördümki motorların %80'i  yaklaşık 8 Khz altında ses çıkarmaya başlıyor. Frekans düştükçe ses de artıyor. 10Khz hemen hepsinin uyum sağladığı bir frekans oldu. Yaptığım buna benzer sistemlerde hep 10Khz PWM frekansı kullanıyorum.
Göz , el ve kulak ile 10Khz üzerindeki frekanslarda pek farklılık hissedemedim. Ancak güç kaybı olabileceği düşüncesi ile frekansı 10Khz de tutmaya karar verdim.
Bu arada bu denemelerde hem L293D hemde LMD18200 kullandım. L293 için genelde 5Khz den yukarı çalışmaz deniliyor ama 10Khz de bile mükemmel çalıştığını gördüm.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

tyildizak

Alıntı yapılan: f15eagle - 31 Mart 2011, 12:39:08
sayın tyildizak
konu epey önce açılmış ve linkler ölmüş ama bu konu hakkında biraz yardımlarınıza ihtiyacım var. Devre şeması ve çalışmaları hala duruyor ise tekrar paylaşabilir misiniz?

Ve bir de sorum olacaktı ben fetleri çok iyi bilmiyorum, 2Aden daha yüksek motorları sürmek için entegre var mı acaba bilen var mı? Ben en fazla 2Alik gördüm ama daha fazlası lazım. Yoksa da fet ile kontrol hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Selamlar, şu devreydi:

2101'ler 2106 olacak.

Hbridge entegreleri ile ilgili pek deneyimli değilim, en son 5 yıl kadar önce 35 liraya aldığım lmd18200 yanınca, uyuz oldum, bir daha da kullanmadım.