programda hata var mi

Başlatan selvi, 12 Temmuz 2007, 10:49:58

selvi

dogan ibrahim in pic C lite ile yazilmis ultrasonik sensor ile mesafe olcum projesinde hata var mi?cunku lcd saglamdir.lcd ekranda herhangi bir yazi cikmiyor.ayriyeten kullanilmayan uclari(10-9-8-7 ve RW(5) uclarini 1k uzerinde topraga cektim.).RW ucu normalde topraga baglaniyor.1k uzerinde topraga cekmem sorun yaratir mi?asagi linkte programin kodlari var.programda hata olup olmadigini bilmiyorum.
http://rapidshare.com/files/42449158/dogan-yalin.rar.html
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

volkii

toprağa çekerken niye 1 k direnç kullanıyorsunki? direk bağla

lamercik

devrenin şemasını göremediğim için sadece bir tahminde bulunmak istiyorum. eğer 16F877 kullannıyorsan mikroişlemci olarak  A portunun configürasyonunu yapmalısın. 877 mikroişlemcisinde eğer bu tanımlamayı yapmaz isen derleyici otomatik olarak A portunu analog olarak ayarlıyor vede LCD initilizasyonunda sorun çıkıyor ve dolayısıyla LCD ye yazı yazamıyorsun.

ADCON1=0X8E;    
ADCON0=0X41;

TRISB=0;
TRISA=2;

şeklinde tanımlama yapmalısın.

selvi

devrenin semasi asagidaki linktedir.16f84 kullandim
http://rapidshare.com/files/42486634/sema.rar.html
programi onceden vermistim.

lamercik

gördüğüm kadarıyla LCD bağlantısı yanlış. LCD nin numaralarına göre bağlantısı şu şekilde olmalıdır.

1 numaralı ayak.........Eksi
2 numaralı ayak.........Artı(5V)
3 numaralı ayak.........Direnç ile eksi(kontrast ayarı için)
4 numaralı ayak.........RS ucu pic in ilgili ayağına
5 numaralı ayak.........R/W ucu  eksi
6 numaralı ayak.........E ucu pic in ilgili bacağına
7-10 ....eğer LCD yi 4 bit ile kontrol edeceksen bu bacaklar boş kalacaktır.
11-14.........Pic in ilgili ayaklarına

selvi

lcd kismini hallettim.ama olcum yapmiyor.devreye besleme verdigi zaman lcd de UZAKLIK=17 seklinde bir yazi cikiyor.semada ultrasonik verici sensor RA0 uundan BC108 transistor uzerinden baglanmis.transistor iletimde oldugunda kisa devre olmaz mi?yada ben miyanlis bakiyorum.

selvi

RA0 ucu hep lojik 0 da kaliyor.normalde devreye beslenme verildiginde 1ms puls gonderiyor.bu durumda RA0 ucu lojik1 ve lojik 0 olmasi gerekiyor.ama avometre ile olctugumde ultrasonik verici sensorun bir ayagi 5 volt(transistor kesimde olmasi demek) diger ayagi topraktadir.ama alici sensorun bir ayaginda voltaj degeri gosteriyor.besleme devre uzerinde oldugunda lcd ekraninda UZAKLIK OLCUMU daha sonra uzaklik=17degeri disinda farkli bir sey cikmiyor.normalde verici ses dalgasi yolladiginda ekranda mesafe degeri cikmasi gerekiyor.aksi halde ses yollanmasina ragmen engele carpmamissa (tmr0=0 ayarlanmis ve tmr0 sonuna kadar saydiginda kesme olusuyor)tmr0 kesmesiolusuyor.lcd ekraninda"BELIRSIZ" yazisi cikmasi gerekiyor.ama sadece uzaklik=17 ve kursor isareti cikiyor.sankiprogram bir yere takiliyor.ama ben cozemedim.projenin kodlari ustteki mesajlardadir.onceden gondermistim.sorunu nasil giderebilrim.