Lehim

Başlatan senem, 30 Temmuz 2007, 18:51:33

senem

Merhaba,

Temel olarak lehimleme konusunda kurs veya eğitim araştırıyorum.
Havya ile lehimleme için eğitim veren bir yer biliyor musunuz?

(Genel olarak lehim mantığını biliyorum, ancak pratikte pek de lehimlerim pek de başarılı olmuyor)

aslan_korhan

Lehimlemeye yeni başlayanların en sık yaptığı hatta genellikle ilk önce havya ile lehim eritip ondan sonra devreyi lehimlemeye çalışmaktır.
Bu şekilde sonuç hiç iyi olmaz.
Lehimlenecek noktaya havya ile lehimi beraber tutarsan gayet güzel olur.
Normalide bu zaten.
Bunu teorik öğrenmek yerine pratik yolu ile deneyerek öğrenmek en iyisi.
1 YTL'lik tahta havya değilde 5-6YTL'lik bir tane alıp denemeler yapmalısın...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

elektronik

aslan_korhan arkadaşımızın yazdıklarına  şunu ekleyim

havyayı lehim yaptığımız yerde çok bekletirsek lehim içindeki pasta bularlaşıp biter ve lehip iyi tutmaz rengi matlaşır birbirini tutmaz dağılır.
lehim tuttunca havyayı çekmeliyiz birde havya ayarlıysa ısısını çok fazla açmamalıyız ki pastayı kısa sürede buharlaştırmasın.

şehim yaparken çıkan dumanı solumamaya çok dikkat edin sürekli soluduğumuz lehim dumanı ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.
ben lehim yaptığım yere fan taktım çıkan dumanı  yan tarafa doğru uzaklaştırıyor.

Analyzer

Selam,

İngilizceniz varsa bu siteden takip edip öğrenebilirsiniz :

http://www.aaroncake.net/electronics/solder.htm

Lehim yapmak aslında basit bir işlem. Ancak kaliteli malzemelerle çalışmak lazım. Örneğin bilinen lehim telleri (Feray mesela tatmin edici sonuç veriyor, kaliteli ve pahalı ithal lehim telleri de var), ısı ayarlı havya, gerektiğinde kullanmak için pasta (Lötfett kullanıyorum memnunum) temin etmenizi tavsiye ederim. Isı ayarlı havya, bakırlı plaketleri kaplarken de, düzgün lehim yaparken de lazım olan bir alet. İmkanları zorlayıp almak lazım.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

nurim

ANTRAK gazetesinde bu konuda güzel bir yazı var.
HAVYALAR VE LEHİM

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

KAZIMUGUR

Antrakdaki arkadaş picprojeyi takip etmiyor sanırım.

Aşağıda güzel bilgiler ve harika resimler var.

https://www.picproje.org/index.php/topic,6856

Bir başlık daha olacaktı sanki ama ...

tyildizak

İlk ısı ayarlı havyamı elektrikçiden aldığım yassı kılıflı dimmeri bağlayarak yapmıştım, çok pratik ve az yer kaplayan birşeydi.

aster

Forum'da yeteri kadar bilgi var başka yerlere gerek varmı?
sadece arama kısmına "lehim and havya" yazmanız yeterli

http://picproje.org/main/modules.php?name=Forums&file=search&mode=results

Alüminyuma lehim nasıl yapılır bile var.

volpii

aslında kimyasal olarak nasıl gerçekleştiğinden bahsetsek lehim yaparken bunları aklında canlandırabilirsin. lehim teli temel olarak bakır ve kalay alaşımından meydana gelir. uretici firmalar kolaylık olsun diye içine pastada ilave ederler. lehim yaparken bir nevi kaplama yapıyoruz. gümüş altın kaplama gibi o kadar iyi kaplıyorki 2 teli bidaha bırakmıyor.

arkadaşlara katılıyorum pratik yaparak öğrenmek daha kolay olur. elinize 2 adet tel , havya, lehim teli alıp dediklerimi defalarca yapmaya calışın en sonunda nasıl kıvamlı lehim yapılır kendiniz hissetmeye başlarsınız.

1- iki teli birbirine biraz kıvırın
2- ısınmış havyayı bu ikitelin birleşim noktasına tutun bir muddet bu teller isinsın (bu kimyasal bir işlem bu reaksiyonun gerçekleşmesi için ısı gerekli)
3-ısıtmaya devam ederken lehim telini havyanın azına değil lehimlenecek telin birleşim noktasına değirin yavaşça eriyip ikitel arasındaki herboşluğa yayılacaktır.
4- biraz duman çıktıktan sonra daha fazlasına izin vermeden havyayı çekin. NEDEN? çünkü pasta lehimin yuzeyini sarar ve o yüksek ısıda ani oksitlenmeyi önler. öyle değilmi bir çiviyi ocakta ısıtın ısıtılmamısa göre daha hızlı oksitlendiğini göreceksiniz.
5- birleştirdiğimiz tellerin ucundan sağlam asılısın kopmadımı güzel. kalay ve lehimlediğimiz ne cins metalse son elektronlarını birlikte kullanmaya başladıkar sağlam birliktelik oluşturdular.
6- lehime bakın parlakmı? parlaksa herşey mukemmel değilse havyayı lehim eridikten sonraki havyayı tutma sürenizi gözden geçirin. metaller ısınmadanmı lehim telini değirdiniz bakın.

kısaca bisiklet surmak gibi kendi kendinize 1 saat uğraşsanız baya yol kat edersiniz. benden bu kadar atladığım yer veya yanlışım varsa arkadaşlar fikrinizi bekliyorum

tyildizak

Alıntı yapılan: "volpii"lehim teli temel olarak bakır ve kalay alaşımından meydana gelir.

ilkser

Lehim tellerinde Kurşun+Kalay karışımı kullanılıyor.

Ayrıca BURAYI okuyunuz.
Uçmak,düşmeyi göze almaktır....

volpii

kardeş kusura bakma bakır bakır derken bakır kalay karışımı demişim
doğrusu kursun kalay karısımı. kalay yuzdesi yüksek olanlar güzel olur.

bircan

senem
sen simdiye kadar lehimi ogrenmissindir buyuk ihtimalle. Ben de soyle yazilanlara bir baktim.Onemli noktalar var. Zaten herkesin lehimi de bir olmuyor. Bu isi en iyisi yapa yapa ogrenmek. eski devre kartlarindan elemanlar sokulup takilabilir. Bir de havyanin ucunu arada bir temizlemek icin bir firca kullanilabilir. Yine havyanin ucuna zaman zaman lehim yedirmenin de faydasi olabilir. Cunku zamanla asiniyor.
GEREK YOK HER SOZU LAF ILE BEYANA , BIN SOZ EDER BIR BAKIS BAKISTAN ANLAYANA... MEVLANA

Veli B.

Alıntı yapılan: "bircan".. Bir de havyanin ucunu arada bir temizlemek icin bir firca kullanilabilir. ...

Havya sungeri veya hafif islatilarak nemlendirilmis pamuk bu is icin en idealleridir.

ywzslm

cok  tessekurler bu pamuk işini daha once duymamıstım cok tessekurler havya alırken ayarlanabilir olması ozelikle cok onemli eee o da birz maliyetli
:D
olgulardaki olgunluk biziz