kod koruma hakkında bir kaç soru ve parlak fikir?

Başlatan mustafa_cmbz, 02 Ağustos 2007, 16:42:17

Mechatron

1 milyon flash ömrüdür...
oksit yol yakılması "C"serisi  picler için geçerlidir. Bikere programlarsınız ve biter o kadar ama tekrar yazma silme gibi şansınız yoktur.

Gelelim "F" serisine flash bellegin içinde bi numaralar çevirdikleri kesin flash ta protech bölgesi vardır  onu set ettikten sonra çekirdek işlemci dışarıya kod çıkışına kesinlikle izin vermez . neticede o da bir mikro işlemci ve kendi flashını kendi dolduruyor herşey onu tasarlayanların elinde...

Mechatron

Birde eprom mantığıyla "LC" serisi çalışanlar var onlarda nasıl koruma yapılıyor bilmiyorum. ancak korua burada fiziksel bir ortamda yapıldığı için dışarıya kod çıkışının pek mümkün olduğunu düşünmüyorum

buiba

erkan614

bazı şeyler kaçınılmazdır :) dert etmeyin
bi öneri, arkadaşımız böyle bir konuda şöyle der:
"biri benim programımı kırarsa bende onun kafasını kırarım"

mustafa_cmbz

herkez bişeyler söyluyor ama yenı şeylerde öğreniyoruz...bu kod korumaları kıran cihazlar nasıl ve fiyatları ne kadar...

mustafa_cmbz

arkadaslar hiç uğraşmayın kod korumayla felan içine yapcağımız cihazların içine bir sistem göşeyelim cihazın kapağı açıldığında devrenın üstüne sülfirik asit püskürtsün o daha iği olur:)

e3

İstersen temiz ve küçük bir hidrojen bombası da iş görürdü, kapağı açmak isteyen direk mefta olurdu :D Böylece devreye bakacak kodu okuyacak adam kalmazdı :D

@ Goktuğ hocam, o dediğim yöntemle seri üretim yapan insanlar tanıyorum, şimdiye kadar çok rahatlardı hala da rahatlardır sanıyorum :) Sanırım @ Buiba'nın dediği gibi programlayıcı cihazına port yakan bir sistem ilave etmişlerdi, tek eksiğim portu kaç voltta yakmaları :D İyi günler.
.eem.

findux

cod koruyucunun düşük voltajda kararsız calışıyormuş doğrumu.bi kac kez deneyince cod okunabiliyormus.
corumak için devrenin kapağını acınca dereyi yok edecek sistem geliştirelim diyorsun ya delip girerlerse :D  hidrojen işini tutum ..  :D ben bunu kullanayım bari. hoş içinden kayanyazı codu cıkar  :D :D

Eagle_Tim

Artık teknoloji gelişti, uzaktan robot gönderip fünyeyle patlatıyorlar  :D
sonrada devreyi ele geçiriyorlar, uln ve 595ler ölü, PIC canlı ve codlarıyla beraber ele geçirilmiştir haberleri duyarsanız şaşırmayın  :D
Software and Hardware Design...

elmaalma

Ne mutlu sizlere çalınmasından korktuğuz kodlarınız ve projeleriniz var.

CaFFeiNe

Microsoftunda bir sürü ürünü kopyalanıyor, kırılıyor ama yinede afedersiniz eşşek yüküyle para kazanıyor değilmi?

odaklanmak gereken asıl mevzuu nedir sizce?

Maxim

Alıntı yapılan: "CaFFeiNe"Microsoftunda bir sürü ürünü kopyalanıyor, kırılıyor ama yinede afedersiniz eşşek yüküyle para kazanıyor değilmi?

odaklanmak gereken asıl mevzuu nedir sizce?

iyiki kopyalanıyor adamların ürünleri yoksa bu zamana kadar dünyanın yarısını satın alırlardı heralde  :)

tabi mevzu o değil ,
kim olursa olsun aylarca uğraştığı şeyin kopyalanması herkesi rahatsız eder ,bu sadece maddi kayıp değil emek kaybıdır da ,buna bill gates de dahil .
ama konusunda çok başarılı biri herzaman kazanmayı hakeder ,
ne kadar yaptıkları kopyalansada ilerlemesini sürdürür " sadece yavaş ilerler " !

Bir kaç yerde okudumda ,
picin içindeki kopyalama tanımlarının bulunduğu " fuse " kısmı ,
picin üzeri açılarak ve mikroskop altında inceleniyormuş ,
sadece bu fuse kısmına ultraviole UV ışık verilerek settinglerin silindiğinden bahsediyorlar .

Tabi bu gibi şeyler internette ayyuka çıkmış olan bilgiler ,
kimbilir yeraltında ne gibi bilgiler cihazlar vardır belkide bilmediğimiz ,
belkide kopyalama cihazları vardır ,belkide yoktur ama ben bazı şeylerin şişirmeden ibaret olduğunu düşünüyorum ,herşeye kolaylıkla inanasım gelmiyor .

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "findux"cod koruyucunun düşük voltajda kararsız calışıyormuş doğrumu.bi kac kez deneyince cod okunabiliyormus.
corumak için devrenin kapağını acınca dereyi yok edecek sistem geliştirelim diyorsun ya delip girerlerse :D  hidrojen işini tutum ..  :D ben bunu kullanayım bari. hoş içinden kayanyazı codu cıkar  :D :D

onada bişeyelr ayarlarız kutunu ıcıne esnek plastik çekeriz ve bunu bazı ağırlık yada basınc sensörlerine bağladığımızda deldikleri zaman bu plastik içeriye doğru çöker ve bu anda sistem aktif olur..ister asit koyun ister hidrojen bombası sonucta emeğinize saygı duyulamasını isityorsanız bişeyler türetmek gerek... yanlız bu sistemde bahsettiğim plastik biraz özel olmalı esnek olucak ve matkap vb. seyler ile delinmeye kalkındığında kolay kolay delinmemesı gerek kalın ve esnek bir plastik olur benım kafama yattı bu iş...

findux

hocam bizim sözün gayesi muhabette şeker serpmek.sunuda söylemeliyimki varlık zıttıyla yaratılmıştır.biz ne kadar uğraşalım kararlı biri ne yapıp edip başarısına ulaşacaktır.bu ister codu korumak olsun ister cözmek doğru değilmi .bize teffekur etmek düşer (bknz. elmas toerisi)
bende başka bir pic ler pici silmek istedim ,pici yakmak vs. yanı yeni yeni fikirler geliştirlebilir .aslında bu hamur cok su götürür. bişeyler ortaya söyleyene,koyana sonsuz saygı.

e3

@ Mustafa_cmbz hocam, 30,000 Euro'luk LPKF PCB Proto makinesinin içinde böyle bir sistem yokki sizin sistemler kaç para ediyor çok merak ettim, siz işinizi yine yapın gerisini Allah'a bırakın, başkasının sizden yiyeceği lokma varsa yine yer :)

Eğer illa koruma sistemi yapmak istiyorsanız kapasitif bir sensör bile işinizi görebilir.İnsan eli yaklaştığında PIC ölür, ancak PIC'i bu sistemdeki parazitik etkilerden nasıl korursunuz bilemiyorum, ya da başka küçük bir PIC'le baştan beri söylenen MCLR gerilimini ölçersiniz, 7-8 Volttan yukarı çıkınca asıl PIC'i yakarsınız.İyi çalışmalar.İyi günler. ;)
.eem.