kod koruma hakkında bir kaç soru ve parlak fikir?

Başlatan mustafa_cmbz, 02 Ağustos 2007, 16:42:17

files

başka küçük bir PIC'le baştan beri söylenen MCLR gerilimini ölçersiniz, 7-8 Volttan yukarı çıkınca asıl PIC'i yakarsınız

Her halde korumayı kaldıracak kişi, pici devreden söküp öyle deneyecektir. başka piciniz orada debelenip durur.. asıl pici bulamaz

sitenindelisi

2 pici birbirine bagimli calistirmak; bu kadar degerli kodlar yazan biri icin sorun olmasa gerek.
Elimden, beher fiati 2-5k $  arasi olan kartlar geciyor ve bu kartlarin surumleri kucumsenemeyecek miktarlarda, lakin bu firmalar CP den baska ilave koruma koymaya gerek duymamis. Neden dersiniz...

files

cpye takılıp kalmamak lazım. ufak işletmeler. buna çok takılır.   entegreleri kolayca kazımak için dremel filan zımpara yapan motorlu aletler alır. hehe. ufak hesapların adamıyız. amatör, fakir, elektronikçileriz. Büyük firmalar bu kadar  detay  düşünmüyor gerçeten

e3

Alıntı yapılan: "files"
başka küçük bir PIC'le baştan beri söylenen MCLR gerilimini ölçersiniz, 7-8 Volttan yukarı çıkınca asıl PIC'i yakarsınız

Her halde korumayı kaldıracak kişi, pici devreden söküp öyle deneyecektir. başka piciniz orada debelenip durur.. asıl pici bulamaz

@ Files, sen her gördüğün devredeki fazladan PIC'leri koruma amaçlı olarak mı düşünüyorsun, şahsen ben koysam başkasının aklına bu koruma gelmez, yine ben böyle bir devre incelesem heralde diğer PIC'te başka ölçümler yapıyor diye düşünürdüm, kandırmak istesek her türlü yaparız, PIC'in diğer ayaklarını başka yerlere gönderirim, böylece koruma olduğu bile anlaşılmaz. :D İyi çalışmalar.İyi günler.
.eem.

Eagle_Tim

önceleri hep karşıydım ama sonra kopyalama işiyle biraz uğraştım ve gördüm ki, her ne kadar kendi yaptığım yazılımların kopyalanması hoşuma gitmeyecek olsa da , genel anlamda yurt dışından gelen kartlardaki yazılımların yurt içinde gereğinin çok üzerinde satılan kartların ve geri kaldığımız kulvarlarda vakit kaybetmeden ilerlemenin güzel bir yolu.. Bu işi yapabilenlere de tek söyleyebileceğim fazla aç gözlü olmayın düşük karlı işleri kopyalamayın :D

Birde biz tabiki kişisel fikirlerimizi söylüyoruz şöyle korunabilir böyle okunabilir vs.. diye ama biliyoruz ki korumanın 1000 türlü okumanın da 1000 türlü yolunu bulmak mümkün. sonuçta biri korumak isterse elinden geldiği kadar önlem alır ama biride okumak isterse yine elinden geldiği kadar uğraşacaktır. bizim aldığımız önemler belki 1-2 kartta başarılı olur pıc yanar, erir vs.. ama her kart pıc bozulduğunda da karşı taraf 1 şey daha öğrenip bidaha o hataya düşmez. sonuçta herşey 1 noktaya kadar başarılıdır... iyi çalışmalar.
Software and Hardware Design...

Cetinal

bakın benim elimde cy7c63743 vardı Super-Pro 580U  seri programlayıcı cihaz ile içini silip te usb serial converter programını tıp kullanayım dedim ve cihaz şu mesajı verdi bana CHIP SECURED  yani bu içindeki programın kilitli olması ile alakalı değil

çipi yazılım ile tamamen dış dünyaya kapatmışlar

bunu nasıl yaptıklarını da anlamadım zaten daha ilk defa böyle bşey ile karşılaştım

Eagle_Tim

chipi lazerle kesip içersini mikroskopla okuyanlar için bu bir engel değil bence..
Software and Hardware Design...

mustafa_cmbz

yani arkadaşalr bu teknolojini sonu yok biri bişey yapsa onun korumasını yapsa birde onu çözmenın yolunu buluyor... negatif elektronık diye bir şey duydunuzmu aynene onun gibi birşey onuda cemıl hocam demişti adamlar mp3 ile bankamatıklerin şifrelerini çalıyorlarmış...bilen veya duyan varmı bana ilginç geldi..

skar

Yok laserle kesmekmiş, yok asitle eritmekmiş, yok efendim mikroskopla bakıp programa ulaşıyorlarmış... Elektronikçiler kendinize güldürmeyin ve sizi aşan safsatalarla uğraşmayın. Bu safsatalar, hurafeler zaten kişileri şartlandırarak gerçeği yanlış yerlerde aramanıza ve asla bulamamanıza yol açar. Buda zaten üreticinin istediği bir olaydır. Bilinçli olun ve komik şeylerle uğraşmayın. PIC içindeki korumasız ve korumalı bilgiye nasıl ulaşılacağını size MICROCHIP datasheets'lerde zaten detaylı olarak anlatmış.
Orijinal PIC datasheets'lerinin ilk sayfasının arka tarafında en üstte bir not vardır. Hiç okudunuz mu? Derki; "Bazı şerefsizlerin kodları kırmayla uğraştıklarını, bunların MICROCHIP'in dışındaki kişiler olduklarını, Üretici firmaların bu kodların güvenli olduğunu fakat 'kırılamaz' olarak garanti etmediklerini...". Üretici firma garanti edemiyorsa kırılıyor/kırılabiliyor demektir. Evet koruma kırılır ama nasıl? PIC programlamayı öğrenmeye başladıkça, PIC'i tanıdıkça korumasız ve korumalı PIC'deki proğrama nasıl ulaşılacağını da gördüm.  Sizler önünüze hazır bir cihaz gelsin, korumalı PIC'i takalım ve içindeki programı alalım istiyorsunuz. Biraz bilgisayar proğramcılığınız varsa oturun bu cihazı yapın. Ne böyle bir cihaza ne de korunmuş bir PIC içindeki programa gereksinimim olmadı! Amacıma uygun PIC programını daima yazabildim. Belki böyle bir cihaz temin edip başkalarının programlarını kopyalayarak kolaydan para kazanmak isteyenler için olay caziptir. Ama programlama anında yanlışlıkla CP'yi aktif hale getiren  kişi için cazip değildir çünkü programı geri elde edebilir ki bu program zaten bilgisayarında vardır ve asla PIC'i geri kazanamaz.
Korunmuş program nasıl kırılır? MICROCHIP herşeyi anlatmış. Daha anlayamadınız mı? Biraz yol göstereyim. Elimde 10 adet 16F84 var. Bunlardan iki tanesine A programını, üç tanesine B programını ve beş tanesine C programını korumalı olarak yükledim. PIC'lerin üzerine hiçbir işaret koymadan bir kutuya koydum ve karıştırdım. Artık hangi PIC içerisinde hangi program var bilmiyorum ve bunları yeniden A, B ve C programlı PIC'ler olarak tasnif etmem gerekiyor ve programlayıcımla yapıyorum da. Ha sen! PC programlamayı bilen anladın sen korumanın nasıl kırılacağını, biraz uğraşman gerek. Sen anlamadın mı? O halde PIC öğrenmeye devam et. Öğrenince zaten buna gereksinimin kalmayacak.
  Hepiniz sağlıcakla kalın. Sevgiler.

Not: GSM, Bankamatik, Ankesörlü telefon... gibi smart kart kopyalamak bilişim suçudur. Cezası da iyidir. Korumalı program kopyalamak bilişim suçuna giriyormu bilmiyorum. Bilinçli olun.

Maxim

Alıntı yapılan: "skar"Yok laserle kesmekmiş, yok asitle eritmekmiş, yok efendim mikroskopla bakıp programa ulaşıyorlarmış... Elektronikçiler kendinize güldürmeyin ve sizi aşan safsatalarla uğraşmayın. Bu safsatalar, hurafeler zaten kişileri şartlandırarak gerçeği yanlış yerlerde aramanıza ve asla bulamamanıza yol açar. Buda zaten üreticinin istediği bir olaydır. Bilinçli olun ve komik şeylerle uğraşmayın. PIC içindeki korumasız ve korumalı bilgiye nasıl ulaşılacağını size MICROCHIP datasheets'lerde zaten detaylı olarak anlatmış.
Orijinal PIC datasheets'lerinin ilk sayfasının arka tarafında en üstte bir not vardır. Hiç okudunuz mu? Derki; "Bazı şerefsizlerin kodları kırmayla uğraştıklarını, bunların MICROCHIP'in dışındaki kişiler olduklarını, Üretici firmaların bu kodların güvenli olduğunu fakat 'kırılamaz' olarak garanti etmediklerini...". Üretici firma garanti edemiyorsa kırılıyor/kırılabiliyor demektir. Evet koruma kırılır ama nasıl? PIC programlamayı öğrenmeye başladıkça, PIC'i tanıdıkça korumasız ve korumalı PIC'deki proğrama nasıl ulaşılacağını da gördüm.  Sizler önünüze hazır bir cihaz gelsin, korumalı PIC'i takalım ve içindeki programı alalım istiyorsunuz. Biraz bilgisayar proğramcılığınız varsa oturun bu cihazı yapın. Ne böyle bir cihaza ne de korunmuş bir PIC içindeki programa gereksinimim olmadı! Amacıma uygun PIC programını daima yazabildim. Belki böyle bir cihaz temin edip başkalarının programlarını kopyalayarak kolaydan para kazanmak isteyenler için olay caziptir. Ama programlama anında yanlışlıkla CP'yi aktif hale getiren  kişi için cazip değildir çünkü programı geri elde edebilir ki bu program zaten bilgisayarında vardır ve asla PIC'i geri kazanamaz.
Korunmuş program nasıl kırılır? MICROCHIP herşeyi anlatmış. Daha anlayamadınız mı? Biraz yol göstereyim. Elimde 10 adet 16F84 var. Bunlardan iki tanesine A programını, üç tanesine B programını ve beş tanesine C programını korumalı olarak yükledim. PIC'lerin üzerine hiçbir işaret koymadan bir kutuya koydum ve karıştırdım. Artık hangi PIC içerisinde hangi program var bilmiyorum ve bunları yeniden A, B ve C programlı PIC'ler olarak tasnif etmem gerekiyor ve programlayıcımla yapıyorum da. Ha sen! PC programlamayı bilen anladın sen korumanın nasıl kırılacağını, biraz uğraşman gerek. Sen anlamadın mı? O halde PIC öğrenmeye devam et. Öğrenince zaten buna gereksinimin kalmayacak.
  Hepiniz sağlıcakla kalın. Sevgiler.

Not: GSM, Bankamatik, Ankesörlü telefon... gibi smart kart kopyalamak bilişim suçudur. Cezası da iyidir. Korumalı program kopyalamak bilişim suçuna giriyormu bilmiyorum. Bilinçli olun.

Hocam güzel bir yazı olmuş ,fakat üzeri çok kapalı ,
siz mükemmel işi biliyor olabilirsiniz ama herkes öyle değil veya olmak zorunda değil .

Üstelik tamamen yanlış yönden bakıyorsunuz ,
çünkü bu yazışmaların amacı başkasının picini kırmak değil !
kendi programımızı nasıl daha iyi koruyabiliriz ? olayıdır .

Bu konuda bize faydanız dokunacakmı ?

SERRO EFE

arkadaşlar asit olayına bi örnek link http://www.pic16.com/zuy/jm.htm
belki asitin ismini çıkartırsınız(çince)

Maxim

Bakın ne buldum ,
bu dosya çoğumuzun kafasındaki soruların büyük bir kısmını çözecek nitelikte ve acayip yöntemler - bilgiler içermektedir .
Özellikle asit olayına son noktayı koyabiliriz !
lütfen tamamını dikatlice inceleyiniz ,ingilizcedir .

şifre : picproje.org

http://rapidshare.com/files/47662339/UCAM-CL-TR-630.rar.html

skar

Alıntı yapılan: "maxiboost"Bakın ne buldum ,
bu dosya çoğumuzun kafasındaki soruların büyük bir kısmını çözecek nitelikte ve acayip yöntemler - bilgiler içermektedir .
Özellikle asit olayına son noktayı koyabiliriz !
lütfen tamamını dikatlice inceleyiniz ,ingilizcedir .

şifre : picproje.org

http://rapidshare.com/files/47662339/UCAM-CL-TR-630.rar.html

Olayı bu kitap güzel anlatmış. Programlarının kırılmasını engellemek isteyenler özellikle Bölüm 8'deki Savunma Teknolojileri'ni okusunlar. Maxiboost emeğin için teşekkürler.

mustafa_cmbz

arkadaşalr biri çince site veriyor biri ingilizce yaw bilen varsa su asitin adını karısımı miktarını bir anlatsanız yazsanız çok iği olacak ingilizcem yok hele çincem hiç yok.bir deneyelim sırf merak pic felan yakmam okadar para veriyoz 2-3 tane kullanlamıcak entegre var onun için göreyim okulda ki vitrine koyarım yardımcı olacak olan varsa seviniriz özellikle türkçe olursa :) hade kolay gelsin:.