kod koruma hakkında bir kaç soru ve parlak fikir?

Başlatan mustafa_cmbz, 02 Ağustos 2007, 16:42:17

EGEHAYDAR

Peki bu yolları yakarak kodları çözen kişiler.Madem zekiler.Neden PIC in çalıştırdığı sistemi görüp veya anlatılan çalışma şekline göre yeni bir program yazmıyorlar.Bende buna şaşıyorum.
TOPLUMA FAYDALI OLMAK İSTİYORSAN DOĞRU BİLDİĞİNİ PAYLAŞ.

z

Islemci icine konmus bilinmeyen algoritmalari tekrardan yazabilmek icin zeki olmak değil, konuyu bilmek gerekiyor.

Mesela akilli kartlar icine yerlestirilmis ciplerdeki algoritmalar gibi.

Adamlar cipin icindeki yazilimin değil algoritmalarin pesindeler.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "files"Asitin ismini verdik. aldın damlattın, içi göründü. Napacan? elinde elektron mikroskobu mu var? hadi var diyelim aldın baktın. anladın mı? ne yapabileceksin? Bunu yapmak, korumayı gidermek için gerekli bilgiyi orada vermişler mi?

hocam söledim ama okumadın herhalde okulda kı vitrine koyarız yenı gelen çömezler merak ediyolar ne o siyah şeylerın içinde ne var diye tabi 2 sene sonra anlıyorlar ama içini görmek daha fikir verici ve en iği açıklama biçimi olur...

Alıntı yapılan: "EGEHAYDAR"Peki bu yolları yakarak kodları çözen kişiler.Madem zekiler.Neden PIC in çalıştırdığı sistemi görüp veya anlatılan çalışma şekline göre yeni bir program yazmıyorlar.Bende buna şaşıyorum.

kolaya kaçmak isityorlar herhalde :D

DumrulBey

Merhaba,

Tüm yazılanları ve işaret edilen makaleleri inceledim. Açıkcası ürktüm, özellikle UCAM'ın raporu çok ilginçti. Ama herhalde bu yöntemlere başvuran firmalar küçük işlerle uğraşmazlar. Dolayısıyla CP benim gibi küçük işlerle uğraşanlar için bence yeterlidir. Belki bacak kırmak ve/veya yakmak/dibini oymak işe yarar.

Büyük projeleriniz varsa ve bunları ihraç ediyorsanız bir gün bir Çinli'nin eline geçtiğinde yazılım kısmını kopyalayıp zaten malzeme ve işçilik konusunda üstün olması yetmiyormuş gibi sizin rekabet edemeyeceğiniz bir duruma sokabilirler. Ama üzülmeyin!

Ben inanıyorum ki içimizde ne cevherler var! Belki sadece yazılım ile aktif ve pasif yöntemleri bertaraf edebilirler. Ne bileyim, kriptoloji diye bir şey var. Harici bir bellekte yer alan şifreli veriyi semi-analog bir tümdevrede çözüp işletmek olabilir. TÜBİTAK'ın bu konuda ürettiği tümdevreler var. Bilmiyorum ne kadar etkililer!

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

Göktuğ

semiresearch e mail atmıstım urunlerinin fiyatları hakkında....

Hello,

Thank you for interest in our products. Thats the special prices I can offer you :

Special Reader-Copier FLASH PIC I/II - 8000,- EUR
Special Reader-Copier AVR I - 15000,- EUR

Alındığına degecek bir cihaz bulup satın almak lazım  :twisted:  :twisted:

SENAY

Arkadaşlar kod korumalı entegreleri kopyalayanlar piyasada mavcut. Hemde tahmininizden daha fazla. Buyuk bir firmada arge müdürü piclerin çok rahat kopyalandıklarını söyledi. Hatta göktuğ hocamın verdiği linklerdeki gibi cihaza sahipler. Duyduğum kadarıylada bunlar üretici firmalardan ayrılan mühendislerin  üretimi. Neyse buna karşı alınabilcek önlemlere gelelim. Ben bir firma sahibine pic16f628, pic18f4520 kopyalama devresi yapıverdim. Kopyalanacak entegre kartta takılı duruyor kod koruması açık. Zıf soket kutunun dışında boş entegreyii takıyorsunuz ve boş entegreye yazılımı yükleyip kod koruması koyuyor. Haa diyeceksinizki biri kutuyu açıp entegreyi kopyalayabilir. o zamanda entegreyi siliyor. Demek istediğim şu; Sizin ana işlemcinizin yanına ufak bir işlemci daha koyarak kutunun açılması durumunda entegredeki yazılımı silecek ikinci bir entegre ayrıca küçük bir pil tabi.

mustafa_cmbz

bu yaklaşım daha mantıklı geldi bana ben direk asit felan koyalım demıiştim devre felan kalmasın :d biride hidrojen bombası koalım demışti ama en mantıklısı bu fakat pic i pc den bağımsız olarak nasıl sileriz ?

SENAY

pc pic programlama yazılımını pice gömeceksin. entegrelerin programlama datasheetlerine bakarsan ayrıntılı bilgiyi orda bulabilirsin ama bazı entegrelerde eksik bilgiler var. benim böyle bir çalışmam var ama ticari amaçlı. Takıldığın konu ollursa yardımcı olabilirim

mustafa_cmbz

tamam ticari amaçlı ama benım merak ettiğim su yanı picin programını silmek için nasıl bir yol izliceksin baska bir micro ile silecekmisin yoksa mesela pek bilmiyorum ama pic in bir bacağını clok uygulayınca kedenı silcekmı

yenı bir yöntem daha geldi aklıma :d

mesela pic in bir bacağını bir sensöre bağlıyacksın ve eğer kuu açılırsa o sensör 1 olucak ve pic' e giden bu bilgi  butun programın kıtlenmesı için hazırlanmış bir alt programı çalıştıra bılır ve pic in kitlenmesıne yada sonsuz döngu içine girmesine sebep olur fakat resetlenınde de düzelebiir ama iş programda :D

e3

Forumda ICSP ile ilgili bir döküman verilmişti ve içerisinde PIC'in nasıl programlanıp nasıl silineceğine kadar çok çeşit bilgiler mevcuttu, incelemenizi tavsiye ediyorum.Zaten herşey, Microchip'in başının altından çıkıyor  :D
.eem.

SENAY

pici başka bir picle sileceksin. Silinecek olan picin programalama bacaklarını başka pic kontrol edecek. Uygun olmayan durumlarda gerekli sinyalleri göndererek pici silecek. Senin dediğin yöntemle adam kutuyu açar picinin içindeki bilgileri yine alabilir programın sonsuz döngüye girmesi birşeyi değiştirmez. Benim dediğimde ise entegreyi okuyabilir ama hiçbir bilgi bulamaz.

mustafa_cmbz

evet dediğin mantıklı ,başka picle asıl pic i silmek için kod ve vb. örnek uygulaman varsa paylasırmısın...

bu arada diyorsun kı adam pıcı tekrar kullansın fakat kodun üstüne bir bardak soğuk su içsin.. :D

1 şey daha pici silmek için diğer picten gönderilen kodu çözerlerse diğerinini program mantığını da çözerlermi...en iğisi sen elinde varsa örnek kod ver yada açıklayıcı bir anlatımda bulun yanı pic i silmek için hangı pıne ne kadar ve ne surede sinyal vericek vericeği sinyal nasıl bir sinyal :D ...

sigmoid

Fazla vaktim olmadığından tüm sayfaları okuyamadım. Aklıma ilk gelen pic in rb6 ve rb7 nolu pinlerini kırmak. Böylece bu tür özel programlayıcı cihazlarla okumak isteyenler biraz daha cebelleşsin.

picusta

Mustafa hakli, programi silmek için 2. mikroya gerek yok. Islemci kutunun açildigini anladigi anda bir kesme olusacak, kesme rutini Flash program hafizasina 0 yazmaya baslayacak, EEPROM'a yazar gibi. önemli olan bu katil rutini bellekte belli bir yere saklamak. Rutin kendi kendini belki silemez ama programin gerisinden eser kalmaz.