Neden bazi uydu kanallari kesik kesik alinir

Başlatan bunalmis, 11 Ağustos 2007, 14:46:34

diot

Uydular 24 saat kesintisiz yayın yaptıklarından  transpoder lar zamanla eski güçlerini yitiriyorlar. Teorik olarak ömürleri sonsuz olmaları gerektiği halde pratikte pek mümkün değil. 5 sene içinde %1 ,%2 bile düşse sonuç alıcılarda belli oluyor. Yer uydu istasyonlarınnın vericileride devamlı temiz tutulmalı böcü börtü,toz vs den devamlı temizlenmeli . Aynı şekilde alıcı antenleride temizlenip yeniden calibre edilmelidir.  Bir konuda üretici firmalar fiyat düşüşü yapabilmek için kaliteden ödün vermekteler. LNB+Kablo +Tuner üçlüsü uyumlu kayıpsız kaliteli olmalıdır. Buraya kadar olanların hepsi bir araya gelince tabiki sinyal kalitesi bozulmakta.

Bu olayı kendimde yaşadım çanakta 15-20 ytl lik bir LNB var. aldığım max sinyal seviyesi %77. Bu LNB yi çıkarıp (emanet olarak aldığım) eskiden kullanılan PHILIPS marka bir LNB ile değiştirince %90 kadar çıktı.
Birazda günümüzde kullanılan piyasa malı malzemelerde var kabahat.

mustafacan

bütün sıkıntı D-smart yayına başladıktan sora oldu aynı anda uydudan datavs. de yolladıkları için frekanslarda yada uydu alıcılarında aptallıklar meydana geliyor. Panik yapmayın. evet 3-4 yıl önceki sinyal kaliteleri yok  yaşasın d-smart. türkiyemin kaderi... çözümünü bende bilmiyorum.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!