MOC3041 Hakkında!...

Başlatan bymrz, 18 Ağustos 2007, 19:40:14

bymrz

Arkadaşlar bir de bu konuda size danımak istedim.
MOC3041 entegresini biliyorsunuzdur.Ve bu entegrede datasheetine bakıldığında;
http://www.web-ee.com/Electronic-Projects/data/moc3041.pdf

içerisinde zero crossing circut olduğu görülüyor, bu tam olarak nedemek ve bu entegrenin diger MOC3021 gibi optotriaclardan farkı nedir?
sıfır geçişi sadece bu entegreyle yakalamak mümkünm?

Yardımlarınız ve fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim...

z

Diger optotriaclarda optonun ledini ne zaman yakarsaniz opto icindeki triac o anda tetiklenir.

Icinde zerocrossing devresi olan optotriaclarda ise, siz ledi ne zaman yakarsaniz yakin, opto triac ancak sebekenin ilk sifirindan gecerken tetiklenir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ayhani

Merhaba. Biliyorsunuz Ac akım sinüsodal dalgadır. Ve bu sinüsodal dalgada ac akımın sıfır olduğu nokta vardır. Özellikle triyak ve tristör gibi bazı uygulamalarda triyak veya tristörü tam sıfır geçiş noktasında iletime geçirmek gerekebilir. Örneğin üç fazlı bir motoru triyaklarla yol verirken triyakları sıfır geçiş noktasında tetiklemezseniz fazlar arasında dengesizlik meydana gelebilir. Buda bazı sakıncalar ortaya çıkarır. Bu gibi durumlardan kurtulmak için moc3041 gibi optolar kullanılır. Evet bu optolar tam sıfır geçiş noktasında tetiklemeyi yaparlar.

sıfır geçiş resim:
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Zero_crossing.svg
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

bymrz

teşekkür ederim aradaki farkı anladım.
moc3041 sıfır geçişten sonra tetikleniyor, daha önce versek bile, peki bizim de bu moc3041 in içindeki sıfır geçiş sinyalini ayıce bir zero crossing devresi kurmadan algılama şansımız var mı? yani sıfır geçişi?

z

Yani MOC3041'in sifir gecislerde sana bilgi mi vermesini istiyorsun?

Mesela islemciye sifir gecislerini algilayan bir devre kurmak yerine MOC3041 kullanmak gibi.....
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

nonstradam

bunalmış hocam bu son bahsettiğiniz olayı çok iyi yapabilecek bir IC biliyormusunuz. dirernç kondansatör opto gibi elemanlarla bunu yaptığımda çok iyi sonuçlar yakalayamıyorum. 3 phase tristör kontrolü yapmam gerekiyor ve sıfır geçişlerini çok iyi yakalamam lazım. bunu nasıl mümkün kılabilirim?

bymrz

evet bunalmiş hocam tam dediğiniz gibi bi şey olabilir mi onu merak ediyorum ya da diğer arkadaşın dediğin gibi bunu algılayan bi IC var mı?

OG

Tam algılanmaması gürültüden olabilir. IC var, daha basit de yapabilirsiniz. http://rapidshare.com/files/50126442/zerocross.DSN
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

bymrz

hocam bir de dereye yani triaca yük bağlamadan voltmetre ile ölçtüğümde, kesme açısına göre 30, 40, 60volt gibi değerler görünüyoür, fakat bir lamba bağladığımda gerilim 125 Volt civarı bişeyler oluyor,yani 125 voltun altını yük bağlı olarak elde edemiyorm...
bunun nedeni ne olabilir acaba?

bir de bu bahsettiğiniz sıfır geçiş IC 'nin adı nedir, biliyo musunuz?

dikerelektronik

merhabalar
moc3041 le triyak sürerken sıfır geçişte tetiklemesine rağmen triyaktan
30 40 volt almadan tetikleyemediği için çıkışta tam sıfır geçiş tetiklenmesi sağlanmıyor.bununla ilgili dataseetlerde açıklama yok.çıkışı skopla incelediğimde meydana çıkıyor.
bu ilk mesajım .göndermede hatam olabilir.

files

30 40 volt olayı sadece diak ile tetiklerken olur sanıyorum .

DEvrenizin yetenmeğine bağlı olarak sıfır geçişi 0.6 voltta bile algılayıp tetikleme yapabilrsiniz.

moc3041 de durum nedir. min tetikleme gerilimi nedir bilmiyorm