Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

proton ve lookup

Başlatan teknikelektronikci, 29 Ağustos 2007, 21:36:14

teknikelektronikci

merhaba arkadaşlar üstadlar
kayan yazı programında pir problem ile karşılaşdım amacım sadece büyük harfleri değil küçük harfler ve işaretleride koymak fakat lookup ın içine hepsini yazdığımda program hata verıor lookupın açıklamaına baktığımda ise constant içeriğin  255 ile sınırlı oldugunu söylüyor yani anca büyük harflere yetiyor ama ek olarak da
Alıntı Yap
255). A maximum of 255 values may be placed between
the square brackets, 256 if using a 16-bit core device.

yani  256 ve üzeri ise 16 bitlik pic kullanılabilinir mi diyor ben öyle anladım :D şimdi sizlere sorum benım bildiğim picler 1-) 8 bitlik 2-) 16 bitlik diye ayrılıyor ama 8 bitliklerde kendi aralarında 12 14 16 bitlik diye ayrılıyormuş peki ben bu durumda proton da kullanabıleceğim ve 256 dan fazla yazabıleceğim (llokup için ) hangi pici tavsiye edersiniz bu arada protonun destekledıği picler in bir listesi varmı elinizde ? cevaplarınız için şimdidien teşekürler kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mech

2 kere lookup kullansan olmaz mı? olmuyorsa 18f452'yi kullanıyorum çok iyi.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

teknikelektronikci

hocam 2 kere lookup kullandim ama program .aliömizor o yaman -yaten kullandiüim päc öu an 18f452 ama 452 nän 10 kat büyük işlemcisini kullandim gene olmuor meslea 18f8720 kullandim gene olmuyor acaba bır yerde yanlışmı yapıorum yoksa benmı yanlış anlıyorum olayı   cevabınız için teşekürler kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mech

Kayan yazı ile çok uğraşamadım ama DATA, CDATA komutlarının yanında lookup kullanmak zorunlu mu?Başka alternatifler olmalı.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Şarttır

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "mech"Kayan yazı ile çok uğraşamadım ama DATA, CDATA komutlarının yanında lookup kullanmak zorunlu mu?Başka alternatifler olmalı.

hocam zaten data cdata komutlari yok ama case komutu var sanirim onu lookupla kullanmak zorunlu     ama ben halen bı çözüm yolu bulamadım :(

teknikelektronikci

üstadlar yokmu yardim edecek lütfen ywrdimarin uza ihtiyacim var bu lookupa alternatif ne ollabilir direk eeprma kayit etsem ordan okusam olurmuo zaman sinirlma olmaz diye düsünüyorum ne dersiniz kolay gelsin

ilker_32

Kayan yazı devreleri için --> 80C31 + Eprom <--en iyisi olacaktır. En mantıklısıda budur. İncelemeni tavsiye ederim. Bende bunlarla çalışmaya başladım. İşimi en iyi şekilde görüyor. Ve maddi yönden diğerlerine göre çok çok iyi. Bu şekilde hafıza probleminde ortadan kalkar.

Birde 18F2525 var. İncele belki işine yarar. Ama fiyat 452'ye göre uçuk olabilir.

teknikelektronikci

hocam tavsiyeniz icin tesekür ederim fakat80c31 icin asmveya c lazim bende onalr yok birde ben malesef picden vazgecmem :D  bahsetiginiz picide denedim malesef olmuor kafayi yicem internete arastiriorum ama yok neyse cevabiniz icin tesekürler kolay gelsin

ilker_32

Ne tür kayan yazı devresi üzerinde çalışıyorsun bilmiyorum ama o zaman Pic fazla önemli değil Eprom kullanmalısın. Lookup'u Epromdan okursun. Kodları uydurma şeklinde yaparsan zaman problemini taramada yaşarsın ama bu sonuç olarak sorun olmaz. Kodları biraz kurcuklarsan bu problemide çözersin.

Cetinal

epromla uğraşacağınıza I2C üzerinden serial eepromlarla yapın hem bu şekilde ayrıyetten eprom programlayıcıya bilmemneye gerek kalmaz

8031 ise mcu değil cpu dur  8051 serisi mcu dur

8051 için illakide c asm gerekli değil bascom denen bir dil var 8051 ve avr yi kapsıyor diye hatırlıyorum onuda araştırın isterseniz işlemci kapasitenize diğer serileri de dahil edebilirsiniz böylece

edit:: evet 8051 ve avr içinmiş bu dil ve internette kaynak çok bunla ilgili

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "ilker_32"Ne tür kayan yazı devresi üzerinde çalışıyorsun bilmiyorum ama o zaman Pic fazla önemli değil Eprom kullanmalısın. Lookup'u Epromdan okursun. Kodları uydurma şeklinde yaparsan zaman problemini taramada yaşarsın ama bu sonuç olarak sorun olmaz. Kodları biraz kurcuklarsan bu problemide çözersin.

hocam slinda düsünmedim değil lookup yerine eeprm olur diye yarin bi deniyeyim .kayan yazi türüm normal bildigimiz kayan yazi programin hepsini ben yazmadim kendi bildikelrimle yaptim kayan kismi ise ete hocadan aldim zaten karakter tablosu hep ayni onun üzerine kücük harf ve isaretleride ekledim

romeo hocam zaten eeprm kulanirsam i2c olani kullanacam ayrica su an bska ir slemci ve dil iel ugrasamam belki  bu sene üniversitede asm ögrencez o zaman baska islemcielre gecerim

su an halen bir cözüm yolu ariorum lookupa cünkü ilk mesajda belirtigim gibi manuel de 16 bitik kullanirsak proble olmicani söylüyor ona bir cözüm yolu bulmaya calisiorum yarinda ilker hocanin dedigi gibi eepromu denicem  cevalariniz icin tesekürler kolay gelsin

Cetinal

hmmm...

@ilker32  eeprom  a eprom diye yazmasanız sorun yoktu ben yanlış anladım olayı

çünkü eprom kullanmak tefarruatlı bir iş eepromlara göre ayrıyetten programlaıcı gerektirdiği için hem bide programı geliştirip bi adaha yüklüyecek olduğunuzda 15-20 dk silici cihaz ile silmek için uğraşacaksınız

herneyse yanlış anlaşılma olmuş  :Ç  :Ç  :Ç

şöyle bir avantajınızda var kayan yazıya yeni bir karakter ekliyeceğiniz zman karakter kodunu seri bilgi şeklinde pice yollayıp ordan da eeprom a yazdırırsınız ve yeni yazı kaymaya başlar :D

teknikelektronikci

romeo kardes dedigin mantik ollabilir belki ama zaten yaziyi degistirmek icin seri portu kullaniorum ama su an baska bir yöntemle ugrasiorum söyleki aciklamak gerekirse seri portdan gelen bilgi direk eeproma kydedillior ve oradan okunuor bende bir if then ile if karakter {kücük harflerin hex kodlari örn:100  or 101 or 102 or 103....}then tablo2 if karakter{büüyk harflerin kodlari orn:66 or 67 or 68 then tablo1    diye karakterde eepmadan okunan verinin sakladnigi degisken .böyle denicem bakalim insalah olur tablo 2 dede kücük harflerin lookup ile tablosu var aslinda protonda sd  carddestegi var sd cardan okutabilsem süper olcakda ileride o artik :D zaten eepromla bile olmadi :( bakalim sd ile nasil olacak
ayrica protondaki cdata ile bilgisi olanlar  varsa lütfen paylasabilirlermi ?
romeo kardes benim anlaamdigim nasil eeprom programlayici ile programlanir ? ben direk edata komutu ile eeproma direk bilgi kaydediorum ayrica programlayicisi var bende ama gerek duymadim acaba bir farklilikmi var :D neyse kolay gelsin

Cetinal

bu willem programlayıcı kısmını incelerseniz sitede görebilirsiniz

eprom ve serial eeprom ları filan programlıyor

yani istediğiniz bir bilgiyi resim olabilir waw dosyası olabilir bu gibi şeyleri bin dosyası haline getirip eproma yada eeproma kaydediyosunuz programlayıcı ile ama I2c eepromlar varken bu tip  tefarruatlarla uğraşmaya gerek yok

ilker32 nin dediği olay 8031 + eprom  taaa eski endüstriyel kartlarda kullanılan bi sistem

teknikelektronikci

hee dogru söylüorsun eeproma ses waw formatinda kaydetme program ile olmaz dolayisi ile programlayici sart :D evet benimde bildigim kadariyla 8031 baya bi eski ya zaten ben picden vazgecmem ya zaten daha fazlasindada ihtiyacim yok gibi  :roll:  nese cevap icin tesekürler koaly gelsin