çok sayıda hobi servo motoru kontrol etmek

Başlatan muat, 16 Eylül 2007, 22:23:21

x-tol

Alıntı yapılan: "Klein"
Alıntı yapılan: "x-tol"
Alıntı yapılan: "muat"@ x-tol

bunları biliyorum, ancak bunu 15 tanesi için yapmak zor olur diye düşündüğümden daha kolay bi yolu olup olmadığını merak ediyorum?
neden zor olsun ki? bu kodu bir kere yazacaksınız. gerekli yerlerde etiketini çağıracaksınız. basit birşey.

Ah be herşey bu kadar kolay olsa.  Bahsedilen şey 15 tane servo motoru kontrol etmek olsa söylediğine katılırdım.
Ancak  istenilen şey 15 tane servoyu aynı anda kontrol etmek olunca bu kadar emin olmayın derim.
Olmaz , yapılmaz demem asla. Ama sadece bir rutini yazıp istediğinde çağırmak kadar kolay da değil.
o kadar kolay

Veli B.

@X-tool,
15 servoyu hangi MCU ile kontrol etmeyi dusunuyorsunuz. Her bir servo icin hesap yapacaksiniz, mukemmel bir ISR yazacaksiniz(Mukemmel cozunurlukte O.K.E.K. saglayacak timingi olusturabilmeli) , servolarda sikinti olusursa bunu algilayip tedbir alacaksiniz(saniyorum "saldim cayira, Mevlam kayira" denilmeyecektir), ve bu isin kolay kismi, bunun tetikleyici durumlarini /olaylarini ekleyeceksiniz.
Denemis değilim ama teorik olarak dusununce; profesyonel bir sistem icin altindan kalkabilecegimden emin değilim, en azindan pic ile. Dusundugunuz algoritmayi paylasirsaniz benim icin faydali olacagi kesin.

Klein

Bir motoru kontrol etmek deyince aklıma bunalmış hocam gelir. Hepimizin çok basit diye atladığı step motoru kontrol etmek için kaç takla attığını düşündüğümde , aslında bizim motoru kontrol etmediğimizi sadece motoru  döndürdüğümüzü düşünüyorum.

tacettin

15 i denemedim ama ben tek 16f876 ile 10 tane çalıştırdım tek bir timer kullanarak. yazılım olarak problemi çözdüğünde oluyor. www.ktronik.tr.cx te robotic linkinde videolarıda mevcut.iyi çalışmalar.