Türkiye de niye elektronik malzeme yapılmıyor?

Başlatan sigmoid, 21 Eylül 2007, 12:17:59

ozancnc

Göktuğ

Alp elektronigin direncleri yukarıda anlattıgınız yontemle yapılmadıgı kesin.

Son gunlerdeki mesaj sahiplerinin  durumumuzu abarttıkları konusunda, şüphe götürmeyecek fikirlere sahibim.

Teknoloji=Entegre Üretebilme Kaabiliyeti

mantıgına döndürdünüz baslıgı...

Diyorsunuz entegere  yapamayız. Bunların hepsi olanak ve sartlarla alakalı durumlar. Ekonomik olması, hammaddenin bulunması veya kolay ve ucuz temin edilirligi,  yatırımcının olması  ve en onemlisi alıcının olması gibi pek cok parametre etkiler.  Bunlar ileride olusmayacak gibi bakmak bilimsel düşünmesi gereken kişiler için çelişki olusturuyor.

Hindistan diye bir ülke yazılım dünyasında önder ülke konumuna geldi. Bu onların teknoloji şirketleri, fabrikaları  acmasıylamı oldu ? Yoksa üniversitelerinde kaliteli eğitim vermeleri ilemi oldu ?

Yazılım sektorunde harcanacak masraf ne kadardır ?

Bir bilgisayar ve iyi egitilmiş kişilerden baska bir sey değildir.

Öğrenilemeecek, yakalanmayacak, geçilmeyecek bir yazılım teknolojisi olabilirmi ?

Son  2 haftadır conexantın daha kendisinde bile ref tas. olmayan medusa chipiyle ugrasıyorum. 16 kanal PCIX DVR tasarımı bitti, karsı taraftan gelecek görüşleri bekliyorum.

Bu neyi gosterir ?

Bana okulda sorsalardı "İleride sen bilgisayar kartları yapacaksın" pek ihtimal vermezdim.  Ama bugun bir cogu satılmakta. Ben daha neler yapabilecegimi, bugünden yarına sınırlamamam gerektigini iyice ögrendim.

Asagıdaki altyazılı video yu izleymeniz zaruret içermektedir.
http://www.dailymotion.com/morketing/video/x3j81k_steve-jobs-ac-kal-budala-k

Hayallerinizi küçük tutarsanız erişebileceginiz noktaların gerisinde kalabilirsiniz. Bu yanlıs kafa yapısına ragmen, pek cok seyi basaracagınız acıkca ortada. Cunku bilgiyi ararken buralara gelip takılıyorsunuz. Ögrenme isteği-açlıgı en temel ortak noktamızdır.

Ayrıca küçük  hedeflere, küçük fikirlere sahip olabilirsiniz. Buna söyenecek bir sey olamaz. Ancak burada bu görüşleri yayınlayıp saçma ve sanal kuleleri insanların kafasında yukseltmenize izin verilmemeli....

ozancnc

aslantekin

arkadaşlar konu bir dirençten nerelere gitti. Ben şahsen çok şey öğrendim.
Bir zamanlar Alp dirençlerini kullanıyordum. 2W-100R, direnç yüzünden,
binlerce ürünüm geri döndü. sorunu baştan göremediğim için kendimi
suçladım. Bir dahada kullanmadım. Ayrıca ayakları da oksitliydi.
Eğer şu anda sorun yoksa yinede kullanabilirim. Yani kendi malımız olsun....
                  aslantekin

sigmoid

Alp Elektronik şu anda üretim yapıyor mu?