wirelles anten

Başlatan buiba, 21 Eylül 2007, 21:55:09

buiba

laptoplarda kullanilan wirelles modullere harici anten takilarak mesafeleri uzatilabilir mi?evet ise nasil bir anten bu isi gorur.

birkan

internette wireless antenna ismiyle ararsanız bir çok örneğe ulaşabilirsiniz.

Mesela

Son eklediğim resimlerdeki pcb ile yapılmış olan antenler tarafımdan denenmiş, iyi netice alınmış ve hepsine arkadaşlarım tarafından el konulmuştur  ;)

Cetinal

arkadaşlar birde şey varmış küçük çanak anten tipinde bi wireless
3 kilometre çapında kablosuz net lere girebilior böyle bişey gören duyan oldumu benim tam bi bilgim yok ama arkadaşlar anlatmıştı bi zamanlar

ilker_32

Alıntı yapılan: "RoMeO123"arkadaşlar birde şey varmış küçük çanak anten tipinde bi wireless
3 kilometre çapında kablosuz net lere girebilior böyle bişey gören duyan oldumu benim tam bi bilgim yok ama arkadaşlar anlatmıştı bi zamanlar

Burada okulun birinde o tip birşey var kare biçminde neredeyse 30cm'e 30cm 6-7 cm'de kalınlığı var gibi ama özellikleri hakkında bir fikrim yok öğrenmek gerekir aslında.

Ben birinde görmüştüm büyük bir tencereyi(maddesini bilmiyorum) aleminyum folyo ile kaplamışlar wireless'i içine oturtmuşlar. İyi sonuçlar veriyormuş.

bigbey

3 km gibi bir mesafede sadece anten yeteneği ile alış veriş yapamazsınız.
http://www.telekomadsl.com/Default.aspx?pageID=18&PID=1029
bu tip güçlü yayın yapabilen ek cihazlara ihtiyaç vardır.
TA6R

upayi

Protetif birsey olmali loptob icin demis hem ufak hemde guclu performanli bir sey olmali wireless anteni
upayi developer free energy system (oler cell free energy motor design Guns design (magnetic guns=)

aslan_korhan

Bu çanak tipindeki antenlerin kazancı çok yüksektir. 25dB civarında. Fakat yönlü çalışırlar. Her iki taraftada bu antenlerden kullanılırsa ve birebir görüş olmak şartı ile 3Km'den çalışır. Fakat 54mb bağlantı hızı düşer...

Yukarıdaki resimlerdeki sonuncu anten yapılması basit ve gayet iyi sonuç veriyor. Bu sistemlerde anten kablosunun uzunluğu ve kalitesi çok önemli.
Araya 30m kablo takarsanız hiç bir işe yaramaz.
Ben kendi modemime 2 tane buna benzer birer anten taktım. Kablo boyları ise yaklaşık 30cm. Mesafe 3-4'e katlandı...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

erkan614

benim evin kuş uçuşu 1km ilersinde wirelessli bi cafe var balkon direkt olarak orayı görüyo arda engel yok yani :) acaba oraya bağlanmamı sağlayabilecek bi anten tipi varmı?  :lol:

aslan_korhan

Bu dediğim anteni deneyebilirsin ama cafenin anteni küçük ve binanın içinde olduğundan pek işe yarayacağını sanmıyorum.

Ayrıca çok wireless bağlantı olan bir yerde iş daha zor. Mesela senin oradan 10-15 tane sinyal alıyorsan bağlantı kurman daha zor. 11 küsür kanal var sadece wireless'in. Örneğin 6'ncı kanalı kullan 2-3 kişi varsa bunlara bağlanman zor...

mesmert

Laptoplarda bu tarz anten girişleri varmı acaba? Bende iki tane ikisinde de anten girişi yok ama wireless mevcut.

aslan_korhan

Maalesef Laptoplarda böyle bir giriş yok. PMCIA girişinden çalışan harici bir wireless modemin üzerine SMA türü ekstra bir giriş takınca oluyor ancak. Bir arkadaşa böyle birşey yapmıştık...

yalnayak

Alıntı yapılan: "mesmert"Laptoplarda bu tarz anten girişleri varmı acaba? Bende iki tane ikisinde de anten girişi yok ama wireless mevcut.
yada laptopun  altindaki wireless yerini acacaksin(ramlarin oldugu yer gibi baska bir yer)ordan kablo cekip ucuna sokket yapsanda olur gibi geliyo ama laptopa yazik diyorsaniz

PMCIA  wireless karti alicaksiniz..
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

mustafacan

notbukların wriless kartında küçük bir soket oluyor. harici anten kullanmak için sanırım. dikkat ederseniz görebilirsiniz bu tıpkı nokiaların cep telefonlarının anten araç kiti soketine benziyor. hemen hemen her kablosuz modemde yada aktarıcıdada aynı soket mevcut ancak önemli olan 2,4 ghz olduğu için kablolamaya ve soketlere çok dikkat etnek gerekir yoksa sinyaliniz düşer ve bu yaptığım anten çalışmıyor dersiniz. olaki lehim yaptınız lütfen pasta artıklarını önemseyiniz...
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!