Step motorda ses

Başlatan OG, 22 Eylül 2007, 16:21:26

z

6 uclu motoru hem bipolar hem de unipolar modda calistirilabilirsiniz.
Bipolar modda calisilirken  ya seri iki bobin tek bobin olarak kullanilir orta uc bos birakilir ya da seri bobinlerden sadece biri kullanilir.

Eger motorun icini acip seri baglantiyi acar ve uclari disari alirsaniz motorunuz 8 uclu step motora donusur. Haliyle bu durumda seri bobinler paralel olarak baglanabilir.

http://www.cnczone.com/gallery/showphoto.php/photo/1266/cat/500/perpage/12/sort/3/ppuser/1242
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ozancnc

bu mesaji siliniz...

z

Sezgin05'in mesajinda sormus oldugu  6 uclu motorun  bipolar surucu ile nasil paralel baglantida calistirilacagini yazdim. Daha neyini deneyeyim anlamadim.

ozancnc

bu mesaji siliniz...

z

Alıntı Yap"Eger motorun icini acip seri baglantiyi acar ve uclari disari alirsaniz motorunuz 8 uclu step motora donusur. Haliyle bu durumda seri bobinler paralel olarak baglanabilir. " yazmissin, bende soruyorum hic acaba 6 uclu unipolar motoru acip bu sekilde baglayip kullandin mi ?

Evet.

Bir ara vakit buldugumda nasil yapildigini fotolarla gostereyim.

Aslinda bu is oldukca kolay bir islem. Bipolar motor ile unipolar motor arasindaki tek fark;  unipolar motorda her bir karkasa tek bobin değil de cift bobin sariliyor. Bu teknigin adina bifilar sargi teknigi deniyor.

Bifilar sargiyi paralel hale getirmek icin yapman gereken tek sey orta uctan sargiyi ayirip caprazlamak....

Sen bu sekilde calistiramadin mi?

mmuhittin

Benzer işlemi bazen çok çıkışlı trafolarda yapıyoruz.

ozancnc

bu mesaji siliniz...

z

Alıntı YapDahasi da bifilar sargi sadece ve sadece 8-kablolu-bipolar motorlarda uygulanmaktadir (eger ki uretici firmanin uretim parkuru bu is icin daha pratik bir calisma sunuyorsa, unipolar motorlarinda kaliteli olanlari arada cikabilir), bu konuda da bana kaynak gosterebilirmisin ?

Teorik anlamda diyorsan V = N dfi/dt bagintisinin gectigi butun dokumanlari bu konuda kaynak olarak kullanabilirsin.

Bifilar sargi teknigi sadece 8 uclu motorlara has teknik değildir. 5 ve 6 uclu motorlar da bifilar sargilidir. Kisacasi unipolar motorlar bifilar sargili demektir. Bifilar sargi sayesinde H bridge gereksinimi kalkar.

Asagidaki dokumanda Bifilar Windings ya da bifilar and bipolar operation  basligini okuyabilirsin.

http://g-line.chess.cornell.edu/G-lineStatus/G-lineManuals/StepperMotors/compumotor.pdf
http://www.allegromicro.com/en/Products/Design/hurst/stepmot.pdf

Son olarak;

Stator ve rotor kutup sayisi ayni olan motorlarda motor ister bifilar sarilsin ister unifilar sonuc step/rev degerini degistirmez.

Resim ve video icin musait zamanimi bekleyeceksin.

z

Unutmadan

Unipolar bir motoru hic bir baglanti degisikligi yapmadan bipolar modda da surebilirsiniz.

Ornegin 5 uclu motorlar da bipolar modda surulebilir.

z

6 Uclu motorumuzun ureticisi MINEBEA,  modeli de 23LM-C343 dur.

Etiketinden 3.5V 1.4A okunuyor. Bu durumda motorun her bir sargisi 3.5/1.4= 2.5 Ohm demektir.

Bu motoru 4 uclu hale getirdigimizde her bir faza ait bobinler 1.25 Ohm olacaktir.

Motor kapagini  actigimda bobin uclarinin dogrudan kablolara değil de minik bir plakete baglanmis oldugunu gormek acikcasi beni cok sevindirdi.

selba

mrb
belki yeri değil ama bir şey soracağım.elimde 6 kablolu bir step motor var,sürücü denemeleri yaparken motoru yaktım.buradaki tüm bobinajcıları gezdim fakat saracak kimse bulamadım.step motor sarması çokmu zordur?burada step motor bulmam biraz zor oluyor.kendimiz saramazmıyız acaba.teşekkürler!
selba

ozancnc

bu mesaji siliniz...

sezgin05

10 dakika önce deneyi bitirdim.hurdalarım arasında yukarıdakine benzer bir motor buldum (23LM-C240-03) 6 kablolu.Ve açtım tıpkı verdiğim resimdeki gibi ortak uçları ayırdım ve çapraz olarak parelel bağladım.Evet bobin direnci 5.6 ohm iken parelelde yarıya düştü.Orta uç bağımsız tabii.
Orijinal haliyle çok güzel çalışan bu motor bu haliyle malesef akım bile çekmedi.Yani set ettiğim akım( 2 amper) normalde çeken motor modifikasyondan sonra 500mA den kaldı(dönmediği halde) :?
Aynen  Z ustanın motorundaki gibi bağlantı kısmı çok rahat ve kolay bir motor.Değiştirmesi kolay oldu..Eski haline döndürdüm ve çalışıyor.

Hala EXTREME'e devam ben hiçbirşey kaybetmedim.

ozancnc

bu mesaji siliniz...

z

Alıntı yapılan: "selba"mrb
belki yeri değil ama bir şey soracağım.elimde 6 kablolu bir step motor var,sürücü denemeleri yaparken motoru yaktım.buradaki tüm bobinajcıları gezdim fakat saracak kimse bulamadım.step motor sarması çokmu zordur?burada step motor bulmam biraz zor oluyor.kendimiz saramazmıyız acaba.teşekkürler!

Aslinda bobinajcilar elle sarabilirler ama ugrasmak isteyeceklerini sanmam.

Ugrasirim dersen sen sarabilirsin. Sargilari sarim yonlerine ve baglantilarina dikkat ederek sok. Sik sik not al resimle.Ardindan sarim sayilarini saymayi unutma.

Yeni bastan sararken muhtemelen ayni sarim sayisini sigdiramayacaksin. Bos ver eksik sarim sar. Hatta kalin telle sar. Motorun bu durumda da calisir sadece motor parametreleri degisir.

Alıntı yapılan: "ozancnc"

bakin bu konuda en guzel soru sudur ki cevabi gelemez "madem motorlarin alayi bifilar sargi, o zaman hepsi 8 kablolu değil ki bizde alip gonlumuzce istedigimiz modelde kullanalim" ? bu konuda bir aciklaman var mi ?

4 uclu motorlar haric digerleri bifilar sarilir. Bunu daha once linklerini verdigim pdf den de gorebilirdin. Linki tekrar vereyim ve Bifilar Windings
basligini gozden gecir. (Lutfen)

http://g-line.chess.cornell.edu/G-lineStatus/G-lineManuals/StepperMotors/compumotor.pdf

Bifilar sargida iki amac vardir.

Ilki, motor unipolar surucu ile kullanilabilsin. Digeri ise, bipolar surucuye seri / paralel vs sargi baglantisiyla farkli karakterlerde motor baglama imkani tanisin.

Alıntı Yapbu arada 5 uclu motoru bipolar olarak ruyasinda suren varsa onuda bilemiyorum. ya siz motor surmediniz hayatiniz boyunca yada yarim yamalak iki tur atan motora step motor bu dediniz. mutlaka bir hata var bu iste...

Uzmanlik alanim step motor suruculerinin tasarimi. Motor nasil cevrilir cok iyi bilirim.

5 uclu unipolar motor bipolar modda iki sekilde surulebilir.

Size sadece ilkinden bahsedecek ve ruya haricinde gercek dunyada da surulebilecegini ispatlayacagim.

Bu surum tekniginde izoleli 2 guc kaynagi gerekir. Her bir guc kaynagi H suruculeri ayri ayri besler. H suruculerin step ve dir girisleri galvanik izoleli hale getirilerek dis dunyaya baglanir.  Gordugunuz gibi cozum var.

Step motor fotograflarini  baslangic acisindan vermistim. Yoksa elbette baglantilari paralel hale getirip uc sayisini dorde dusurup  bir daha fotograf verecegim. Tabiki en son 4 uclu haldeyken omaj olcumunune  ve motorun donerken ki filmi verecegim. Ama zaman meselesinden  dolayi biraz agirdan almak durumundayim.