USB

Başlatan Jabba, 23 Eylül 2007, 16:56:56

Jabba

Arkadaşlar bu konuda bayağı bir çatışma oldu.İsterdimki hazırladığım şeyi tamamen bitirip buraya koyayım ama alnımızdaki kara lekeyi silmek için hazır olan parçaları koymaya karar verdim.

Aşağıdaki linkte ADIM ADIM USB adlı yazdığım dökümanın ilk 50 sayfalık kısmı mevcut.Zamanla tamamlayacağım inşallah.Aynı zamanda PIC18F4550'ye yükleyebileceğiniz ve kodlarını inceleyebileceğiniz PIC USB Frimware dosyası mevcut.Bunu yanında PC tarafında USB cihazınızla haberleşmek için ihtiyaç duyacağınız umng.dll adlı DLL'i ve kaynak kodlarını bulacaksınız.Bunu yanı sıra bu DLL kullanılarak yazılmış bir TEST programı, ve USBMotorKontrol projesinin PIC kodlarını ve C# kodlarını-programını bulacaksınız.Bunun yanında cihaz tarafı olmayan fakat yine USB ile ilgili kendi yazdığım bir programı ve kaynak kodlarını verdim.Bu program görev çubuğunda çalışmaya başlıyor ve takılcak USB Flash diskleri dinliyor.Bir flash disk takıldığında içinde Autorun.inf dosyası varsa değerlendiriyor ve gerekli exe'yi aynı CD'lerde olduğu gibi çalıştırmanızı sağlıyor.Programın Inf oluştur seçeneği ile icon ve exe dosyasını beliryerek disk dosyası içine bir autorun oluşturabilir, auto start özelliği ile window ile başlamasını sağlayabilirsiniz.

Bunun yanında Driver geliştirmek için Microsoft Press baskısı olan PDF+CD, Yine Windows gurusu yazarların yazdığı Windows Internals PDF, Modern OS PDF, ve diğer birkaç PDF, aynı zamanda driver geliştirme aşamasında kullanılacak araç gereçler, örnek kodlar, ve programlar mevcut.

USB cihazı ADIM ADIM USB PDF'indeki şemayı kullanarak tasarladıktan sonra bu cihazı TEST programıyla denerken aynı zamanda giden-gelen paketleri incelemek için kullancağınız USBMonitör adlı programın trial ve free sürümleri mevcut.

USB Tools

Yukarıdaki linkten gerekli herşeyi indirdikten sonra devrenizi kurun, PIC Firmware'i yükleyin ve TEST uygulamasını açıp yazma-okuma yapın.Kendi uygulamalarınızı geliştirmek için yazdığım umng.dll(USBManagament Library)i ve PIC USB Firmware nasıl kullanmanız gerektiğini anlatan bir PDF hazırladım.Bu PDF'de umng.dll adlı DLL içine bulunan methodları ve özellikleri, aynı zamanda PIC Kodlarında şimdilik asıl tasarımda kullanacağınız kısımları anlattım.

Kullanım Klavuzu

Tüm bunları okuduktan ve inceledikten sonra artık kendi USB uygulamalarınızı işi bilerek tasarlamaya başlayacaksınız.Bu DLL ve örnek kodları değiştirerek kendi yapacağınız tüm USB projelerini bu başlık altında toplayalım.Geliştirme aşamasında problemlerle karşılaşır yada soru sormak isterseniz yine bu başlık altında tartışalım.Herkeze faydalı olması dileğiyle...
Capsule NET Compiler 2007

OG

Rapid e yükleyemiyormusunuz, Filefactory problem.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Jabba

Yok orada sorun çıktı dostum birkaç kez denedim ama olmadı.Hem birkaç kişi indirdi dosyaları ne sorun çıktı sende?Sayfa filan mı görüntülenmiyor?

ground

Çok iyi tebrikler..

Bu başlıkta geliştirme çalışmasına katkıda bulunabilecek birçok üye mevcut. Güzel bir çalışma olacağına eminim.

Tartışmalar teknik yöne çekilirse herkez için daha faydalı olacaktır.

İyi Çalışmalar..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

OG

Download %99 da donuyor, ileri gitmiyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

emperor

You are currently downloading too many files at once. Multiple simultaneous downloads are only permitted for Premium Members.

Please try again later or upgrade to FileFactory Premium for instant access.

uyarı bu, herkes birden indirmeye başlayınca anlaşılan daha fazla indirmeye izin vermiyor adamlar...indirenlerden rapid e upload etmeleri rica olunur...

Jabba

Ben şimdi rapidlemeye çalışıyorum ama olmuyor.Dediğiniz gibi indiren başka arkadaşlar varsa onlar denerlerse güzel olur.

Bu arada kesinlikle tartışmalar teknik yönde olacak.Bu zamana kadar şu var bu var dedik birşey koymadık adımız cahile çıktı.Bundan sonra bilgi konuşacak.Yani verdiğim şeyleri kullanarak herkez aklındaki birşeyi geliştirip koyarsa USB konusunda bayağı iyi bir arşiv olur.Üstelik ortak araç gereçlerle..

ground

İnternette bulunabilen dosyalar var ise içinde çıkartın.. Eğer boyut makul bir seviyye gelirse bizim paylaşım alanımıza koyabiliriz..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Jabba

Şimdi boyutu en büyük olan driver ile ilgili PDF ve araçlar.Bunlarda internette kolay bulunabilen şeyler değil.(Araçlar belki bulunabilir ama ben bulamamıştım)

Bu yüzden şimdilik boyutu küçük dizinleri rar'ladım.Driver ile ilgili döküman ve araçlarıda 120'şer MB'lik olmak üzere ayırdım.Ayrı ayrı upload edicem.Şimdilik aşağıdaki küçük boyutlu dosyaları sen biryere taşırsan hocam ben silicem kendi alanımdan.

Asıl projelerde kullanılacak şeyleri birazda eleme yaparak aşağıdaki link'e koydum.Driver ile ilgili şeyleride parça parça koyucam.

USB

.

ground

Buraya upload ediyorum.. USB dosyasını

http://www.4shared.com/dir/3970736/7fdb5db5/USB_Jabba_Proje.html
şifre : picproje

Sizde dosyalarınızı buraya gönderin..

Not: Boyutu büyük dosyaları atmayın buraya band genişliğimiz aylık 5gb bu ay için limitlerdeyiz fakat 6mb dosya olduğu alanımızda bir klasör oluşturarak paylaşıma açtım..

http://picproje.4shared.com ay başında ya da bu ay sonuna doğru açılacak.. Şuan şifreyi değiştim band genişliği çok az kaldı bu ay için..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Jabba

Usta o zaman hallolunca koyarız.Ben şimdi yukarıdaki linke ek olarak driver dökümanlarını upload ettim.

Driver Document

Ersin

Kaynak kodlari ve pdf i yukledim. Dosya boyutu 3mb.
Geri kalanlar nette bulunabilecek seyler

http://rapidshare.com/files/57849197/JABBA_USB_kaynak_kod.rar.html

fatihvelid

Jabba paylaşımınız için teşekkürler. Kırıcı birşey söylemişsem sözümü geri alıyorum.
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...

Jabba

Hiç önemli değil dostum.Bunu düşünmen yeter. :)
Kolay gelsin...

Jabba

Arkadaşlar aşağıdaki link'e yeni bitirdiğim son makaleyi koyuyorum.Bu makaleyi anlayabilmeniz için ve size faydalı olabilmesi için USB TEST devresini kurmanız ve USB TEST UYGULAMASI adlı programı PC'nizde hazır bulundurmanız gerekiyor.Bu makale önceki linkte verdiğim programların ve ADIM ADIM USB adlı makalenin anlaşılabilmesi için çok önemlidir.

Bu makale USB cihazımızın sisteme tanıtılırken Windows tarafından gönderilen istek paketlerinin ve cihazın verdiği yanıtların gözlemlenmesini içeriyor.Bu gözlemleme işi Device Monitoring Studio aracı ile yapılıyor.Önceki makalemde anlattıklarımı ve USB transferinin iç yüzünü bu USB DEBUG makalesinde gösterilenlerle daha iyi anlayacağınızı umuyorum

USB DEBUG