GLCD Hakkında Bir Soru Daha

Başlatan volblood, 04 Ekim 2007, 00:37:10

volblood

Arkadaşlar Merhaba,
Biliyorum forumda grafik LCD'lerle ilgili pek çok başlık ve bilgi var. Ancak soracağım sorularla ilgili çok detaylı bişey bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.
Winstar'dan WG320240C (320*240) LCD'yi kullanıyorum. Üzerinde S1D1335 kontrolcüsü var. İşlemci olarak da renesas kullanıyorum. LCD'ye istediğim görüntüyü aktarabiliyorum.

1- Ekrana bir görüntü koymuşken 2.sine geçmek istediğimde 2. resim yüklenirken bi geçiş oluyor. Bu geçişi gözün algılamasını ortadan kaldırmak mümkün mü ? 320*240 bir ekranda toplam 9600 byte yüklenmesi gerekiyor. Datasheet'ten yanlış anlamadıysam bir byte'ın yükleme süresi 100ns(min). Dolayısıyla 9600 byte 0.96 sn oluyor. Bu durumda bu geçişi ortadan kaldırmak pek mümkün gözükmedi bana ama tecrübeli arkadaşlar bir fikir verebilir diye düşündüm.

2- İşi biraz daha ileriye götürürsek, bir video görüntüsünü LCD'de oynatmak mümkün müdür ? (Daha farklı bir LCD'den bahsediyorum, renkli mesela) Yani 1 sn'lik hareketli görüntüde 25 frame var dersek, ben bunları bi şekilde elde edeyim ve uygun formatta hex'ini oluşturayım. Bu 25 frame'i 1sn içerisinde ekrana yansıtabilir miyim ? (hex dosyaların mmc/sd türü bir bellekte tutulacağını varsayıyorum)Bu mümkünse bunu ne tür bir LCD kullanarak yapabilirim ? İşlemci tarafında renesas yeter mi ondan da emin değilim gerçi.

Yardımlarınız ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Klein

bu üründe video oynatmak pek mümkün değil. geçişler temiz değil.  ekranı yenilerken display_off yapıp , yeni sayfa yüklendikten sonra display_on yaparsanız geçişler temiz olur. ama hıza bir katkı sağlamaz

Tom

Bende winstarın 320x240 lcd sini kullanıyorum.Siz benden çok ileridesiniz  sizden yardım  isteyebilecem sanırım.Resimleri hangi icon editoru ile oluşturuyosunuz.Ben asm kullanıyorum.İşlemci olarakta pıc18f4520 kullanıyorum.
   Font ve icon editoru için yardım edebilirseniz çok memnun olurum.Mesajınızı bekliorum.Şimdiden çok teşekkürler...

volblood

Klein Hocam dediğin gibi geçişlerde display_off ve display_on yapıyorum. Tabii böyle olunca geçişler temiz oluyor ama istediğim şey değil maalesef.

Icon editörüne gelince, şirket bünyesinde bir arkadaşımın yapmış olduğu bir program var. Maalesef bunu paylaşamam ama şu şekilde çalışıyor. Ekrana koymak istediğimiz resmi paint'te siyah-beyaz ve 320*240 şeklinde düzenliyoruz. (Zaten paintin zoom'unu kullanarak pixel mertebesine inince istenilen şekil de çizilebilir diye düşünüyorum.)Daha sonra dönüştürücü exe sayesinde resmin [240][40] boyutunda hex'ini elde ediyoruz.

Tom

Tam 2.5 hafta oldu wg320x240c winstar lcd için icon ve font editoru arıyorum  maalesef bulamadım.Nasıl iş anlamadım internette aratıyorum  fakat winstar için uygun olmuyor.
  Hiç mi bir uygulama yapan yok  yada  tek tük varda onlarda ganimet bulmuş gibi saklıyorlarmı?Bir türlü anlamadım.HAYIRLISI ARKADAŞLAR...

emuna

merhaba arkadaşlar.
ben de tasarım projesi için winstar wg320240c 320x240 glcd kullanıcam. üzerinde RAIO 8835 işlemcisi var. EPSON SED1335 ile muadilmişler. sed1335 için library buldum fakat o da tam olarak istediğim gibi bi kütüphane değil. sürmek için pic kullanıcaz. bu lib pic'e uygun deildi.
http://www.rabbit.com/support/downloads/downloads_prod.shtml
ccs c de glcd için library var ancak o da 128x64 glcd için. ilk etapta yapmam gereken basit bi menü uygulaması. hiç bulamazsam ccsdeki kütüphaneyi bozup ordan yapmayı o da olmazsa sıfırdan yazmayı düşünüyoruz.
Bi de ilk yazan arkadaş renesas işlemci sormuştu. bu lcdyi sürmek için kullandığınız işlemcilerden bahsederseniz sevinirim.
herkese kolay gelsin...

ftsahin

Alıntı yapılan: "Tom"Tam 2.5 hafta oldu wg320x240c winstar lcd için icon ve font editoru arıyorum  maalesef bulamadım.Nasıl iş anlamadım internette aratıyorum  fakat winstar için uygun olmuyor.
  Hiç mi bir uygulama yapan yok  yada  tek tük varda onlarda ganimet bulmuş gibi saklıyorlarmı?Bir türlü anlamadım.HAYIRLISI ARKADAŞLAR...

Bu tür uygulamalar için özel yazılmış program bulunmayabilir. Piyasada bol miktarda grafik editörü var bunlardan faydalanabilirsin.  Paint Shop Pro özellikle renkli resimleri tek renge dönüştürmek için uygun. Dithering yaparak en uygun görünüm verilebiliyor.  Renk ve boyut ayarlamasını 320X240, monochrome şekline dönüştürdükten sonra herhengi bir dille birlikte gelen bitmap editörüyle  resimleri data haline dönüştürüp kendi programında kullanabilirsin.