Renkli GLCD

Başlatan volblood, 09 Ekim 2007, 23:57:37

volblood

Arkadaşlar Merhaba,
Tek renk grafik LCD ile bir süredir uğraşıyorum (WG320240). Yapmam gereken projede renkli GLCD kullanmam gerekiyor. Fakat bunlarla ilgili bilgim oldukça zayıf. Tecrübeli arkadaşlardan tavsiyelerini rica ediyorum. Kaç renkle başlamam gerekir ? Daha önceden kullanmış olduğunuz ve mümkünse piyasadan temin edebileceğim bir LCD modeli var mı ?
İyi çalışmalar..

ilker_32

Samsung KS0108 Grafik LCD'den başlayabilirsin. Bu LCD ile ilgili döküman internette olmalı.

;-------------------------------------------------------

Devre tamamlandıktan sonra test için;

http://www.skippari.net/lcd/lcd_ks0108_test.zip

http://lcdhype.mod-extreme.info/

Karaköy pasajında bu tip LCD'ler temin edilebilir.

;------------------------------------------------------

Programlar;

LCDStudio ---  www.lcdstudio.com

LCDHype ----   www.lcdhype.com

LCDinfo ------  www.lcdinfo.com           www.skippari.net

teknikelektronikci

ilker hocam  volblood arkadas sanirim rgb glcd lerden bahsedior ve bunlardada sanirim ks0108 yok
sanrim bahsedilen glcd asagidaki linkte:

http://www.winstar.com.tw/products/products_show.php?pid=151
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Burak B

Selam piyasadaki üstüne SONY (Fason çin malı) yazan 1.5" veya 1.8" lik mp4 playerlardan edin içinden S6B33Bx samsung sürücü bulunduran (Genelde TIANMA ve SONA benzeri çinli firmaların panelleri) gayet güzel 65535 renkli CSTN LCD ler çıkacaktır. Bu LCD leri 16 bitlik paralel arabirimle kullanabileceğiniz gibi SPI arabirimlede kullanmanız mümkündür tek fark paralelde okuma ve yazma yapabilirsiniz seri arabirimde sadece yazma mümkündür. Bu da demek oluyorki seri arabirim kullanırsanız sanal bir LCD belleği oluşturmak işinize yarayacaktır.  Olmadı Nokia 61xx LCD lerini deneyin bknz; MP3Dragon arkadaşımızın projesi ve google.

S6B33Bx datasheet için;
www.datasheets.org.uk

Kolay gelsin. Başarılar.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

volblood

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.

Aslında istediğim LCD türü teknikelektronikci'nin bahsettiği türden bir LCD.
RGB diye belirtseydim daha iyi olacaktı sanırım. Winstar'ın sadece bir tane renkli LCD'si olması beni kuşkulandırmıştı ama kullanan arkadaşlar varsa ve memnunlarsa onla çalışabilirim.
ByteMaster, önerilerin için sağolasın, ancak benim kullanmak istediğim LCD'nin min 5.7" olması gerekiyor. Bi de böyle mp4 player'dan, cep telefonundan sökerek değil de seri üretimde bulabileceğim bir LCD istiyorum.
İyi çalışmalar..

teknikelektronikci

merhaba bu lcd yi hagi islemci ile kullanmayi düsünüorsunuz ve nereden temin etmeyi düsünüorsunuz ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Cetinal

32bit lik lpc21xx serisiyle sürebilirsiniz
16bitlik pic ler oluyosa  pic24f serisi de olabilir

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "RoMeO123"32bit lik lpc21xx serisiyle sürebilirsiniz
16bitlik pic ler oluyosa  pic24f serisi de olabilir

niye illaki 16 bitlik pic ? daha dogrusu 16 bitlik derken ic mimarisimi yoksa donanimsal mimarisimi 16 bit olacak bi bilgi verebilirmisin

Cetinal

mcu içerisinde 16 bit lik cpu vardır aynı zamanda I/O portları 16 bitliktir
mesela isisi aç şimdi pic24f yaz orda karşına çıkan pic lerin portlarına baktığında örneğin :: PortA 0 dan PortA 15 e kadar olduğunu görürsün
daha sonrasında isiste yine lpc2138 yaz karşına çıkan işlemcide şuı şekilde olur ::: port0_0 dan port0_31 e kadar olduğunu görürsün tabi daha birçok farklı ve üstün özellikleri vardır
pic24 serisi(16 bit) bunlar galiba normal risc donanım yapısına sahip ama lpc serisi  (32 bit) bunlar arm7 çekirdeklidir

ben renkli glcd lerin 16 bitlik işlemcilerle sürüldüğünü duymuştum da o yüzden öyle yazmıştım yanlış olmasa gerek

teknikelektronikci

aciklama icin tesekür ederim cünkü 16 bitlik deyince örnegin 18f452 de 16 bitlik ama donanimi 8 bitlik renkli glcd lerin 16 bitlik ile sürüldügünü bilmiordum kolay gelsin

Cetinal

ben yanlış hatırlıyor da olabilirim 16 bitlik mcu larla sürüldüğü hakkında
ama tabi bu olay glcd den glcd ye değişir

volblood

Arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim öncelikle.
Yapmış olduğum araştırmalarda, LCD'lerin değişik sürme interface'leri olduğunu gördüm. Paralel, spi vs. Bu nedenle seçim yapabilme şansımız var.
32 bit olmasa da 16 bitlik bir renesas işlemciyle bu işi yapmak istiyorum (elimde demo devresi var çünkü).
Önce bunları halledip ilerleyen zamanlarda TFT, PLED, OLED gibi teknolojileri de öğrenmekte fayda var.

teknikelektronikci

rica etsek demo devresini paylasabilirmisiniz ? acik kodlarida varsa süper olur :D

Cetinal

Alıntı YapÖnce bunları halledip ilerleyen zamanlarda TFT, PLED, OLED gibi teknolojileri de öğrenmekte fayda var.

pled 128x64 3d animasyonlu bir proje bulup atmel-avr tabanlı projeler kısmında yayınlamıştım you tube videosu da var

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "RoMeO123"
Alıntı YapÖnce bunları halledip ilerleyen zamanlarda TFT, PLED, OLED gibi teknolojileri de öğrenmekte fayda var.

pled 128x64 3d animasyonlu bir proje bulup atmel-avr tabanlı projeler kısmında yayınlamıştım you tube videosu da var

fakat pled olmasi yazilima bakmaz öyle değili sadece glcd nin malzemesi farkli değilmi?

birde su renkli glcd icin bir acik kod devre bulsak süper olacak :D