usbyi seri porta dönüştürmek istiyorum

Başlatan berkay_yalan, 11 Ekim 2007, 17:21:35

berkay_yalan

usbyi seri porta dönüştürmek istiyorum. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

aslan_korhan

FT232BM kullanarak en basit şekilde olur...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

ferdem

Yapmak istediğiniz RS 232 iletişim ise bunun için "USB to RS 232" çeviriciler olduğunu hatırlatmak istedim :)

fatihsatir

Neyse şimdi başlıyoruz hemen söyleyeyim programcılık bilmeyen arkadaşlar ve özellikle .NET e aşina olmayanlar biraz zorlanabilirler.

c# ile yazıldı ve .Net 2 gerektiriyor.
bir tane usb user control library yazdım sizin bir şey bilmenize gerek yok sadece user control library'yi c# vey basic gibi .net tabanlı projenize ekleyeceksiniz ve formunuzun üzerine sürükleyeceksiniz o kadar .Net sizin için bir usb1 isminde obje oluşturur bu objenin sadece iki metodunu kullanacaksınız sizin için yazdım.

1. okuma işlemi usb1.usb_oku() gibi birşey rar dosyasında örnek proje ve dll dosyası var ha bu arada ocx diyoruz ama .net ocx yapmıyor onun yerine user control library yapıyor ve dll uzantılı olarak kaydediyor

2. yazma işlemi usb1.usb_yaz(argümanlar) örnek programı inceleyin aslında tek satır ama dediğim gibi .net ile daha önce çalışmış olanlar için bu.

Kodlar çalışmaktadır bende pic deney seti de var hemen denedim çok iyi çalışıyor seri port hızı malesef sabit değiştirmesi biraz zor yani programa gömmek lazım ben 9600 baud olarak ayarladım işinzi görür.
Kabaca programı açıyorsunuz text box'a bir değer girip usb yaz diyorsunuz o kadar okumak için ise usb oku butonuna tıklıyorsunuz maxsimum 100 mili saniye okuma yapıyor bir sei porttan bir değer gelirse onu formdaki label'e yazıyor yok alamassa 0 dönüyor dediğim gibi denedim kuru bir laf kalabalığı uğruna üstün körü yapmadım hatta bunda sonra ben de bu componeti kullanacam  

Bir de diyeceksiniz ki yahu bir program yazsaidin ya ne diye componet yazdın kafamızı karıştırdın diye ?
1. örnek program var çalışıyor onu kullanabilirsiniz.
2.componet yaptım çünkü tüm insanları düşündüm yani herhangi biri bu componeti alıp projesine ekleyip kullanabilir.
Tek ricam projenizi yaptığınız zaman tamamen ben yaptım denilmemesidir usb nin ne kadar karışı özellikle pc tarafının tam bir örümcek ağı olduğunu çok az kişi biliyor.

Şunuda belirteyim programı yazarken ben de bir kaç kod inceledim yazanlara teşşekkürlerimi sunuyorum.

http://rapidshare.com/files/50072239/usb_mevlut_aydogdu.rar

ALINTIDIR
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!